Spore והזין המרקד

במיטב המסורת, להלן הטור "מרושתת" ממגזין TheMarker, לחודש יולי 2008 (בגרסתו המקורית, כמובן):

כמה רעש אינטרנטי ותקשורתי אפשר לייצר על משחק מחשב שהיה אמור לצאת כבר מזמן? מסתבר שלא מעט.

תופעת משחקי המחשב המעוכבים מתפתחת יפה בשנים האחרונות. התהליך קל לזיהוי: חברות פיתוח המשחקים מודיעות על כותר חדש, כולם מאוד מתלהבים ומתחילים לדבר עליו; שמועות, מסכים לדוגמא וסרטונים מסתוריים עפים בכל בלוג ברשת. ואז, כשנדמה שהקרקע באמת מוכנה להשקת המשחק, החברה מודיעה על עיכוב, תקלה או פיטורים המוניים, והמשחק (והגיימרים) נאלץ להמתין עוד חצי שנה, שנתיים או חמש, עד הוצאתו לאור.

כזה היה המקרה עם Duke Nukem Forever, משחק שכבר הפך לבדיחה משפילה במיוחד עבור מפתחיו. ההיסטוריה של המשחק הזה, שאמור להוות המשך למשחק רווי הדם, ההומור וההצלחה Duke Nukem.

פיתוח משחק ההמשך הזה החל בשנת 1997, כלומר – עוד במאה שעברה. ועד עכשיו לא ראינו דם. במשך 11 שנה, זמן שבו אפשר היה לפצח שוב את הגנום האנושי, משחררת חברת הפיתוח הודעות, טריילרים והתנצלויות. אבל משחק – יוק. בין שלל התקלות ניתן למנות בעיות עם המנוע הגרפי והחלפתו, עיכובים ביצירת התוכן של המשחק, החלפה שנייה של המנוע הגרפי והמון דיסאינפומציה והודעות סותרות לעיתונות.

עם כל הכבוד ל"דיוק", ויש כבוד, כי בכל זאת מדובר על אחת מהדמויות הקלאסיות והמכוננות של משחקי המחשב, לא ממש מומלץ לעצור את הנשימה בשביל עוד משחק יריות ודם. יש לנו הרבה מאלה, ומי שרוצה לשחרר אגרסיות יכול לבחור ממגוון מרשים של משחקי הרס ומדון (שלא לומר, אומדון, אבל זה כבר סיפור אחר).

לעומת זאת, יש משחקים שמסתמן שבשבילם שווה לחכות בקוצר רוח. אחד מהם הוא Spore, משחק שעל פיתוחו שוקדים בחברת Maxis כבר מספר שנים. המשחק, שנהגה ועוצב על ידי וויל רייט, אמור להיות משחק תפקידים אונליין מסיבי – עם רמות תחכום ומורכבות שעדיין לא ראינו בתחום.

במשחקים כמו Civilization לקחנו אומה פרימיטיבית וקידמנו אותה אל העולם התרבותי. ב-Sim City בנינו ערים שלמות ודאגנו לכל ההבטים של ניהול עיר (אולי חולדאי צריך לשחק במשחק הזה מדי פעם, ככה, בשביל לקבל טיפים). ב-Age Of Empires וב-Caesar טיפחנו תרבות וצבאות. במשחקים אחרים אימצנו חיה ונדרשנו לטפל בה. ב-Spore – נידרש לעשות את כל זה ועוד. היצור שאותו אנו מגדלים מתחיל מהצורה הבסיסית ביותר – תא בודד. אנחנו נהיה אחראים לכל התהליך האבולוציוני שלו – מאמבה ועד עידן החלל. מדובר בהתעסקות ארוכת טווח של טיפוח, אסטרטגייה, בנייה ומלחמות.

מאחר שמועד שחרור המשחק לחלל הגיימרים התעכב שוב ושוב, החליטו מפתחי Spore להסיח את דעתנו בינתיים, ולאפשר לנו לטעום חלקים קטנים מהמשחק באינטרנט. וכך, במקום לאכזב את חובבי המשחקים עם עוד טריילר מסתורי ובלי בשר, מאפשרים לנו במקסיס להיכנס לאתר המשחק וליהנות מחוויה אינטראקטיבית וקהילתית משובבת נפש במיוחד.

האתר של Spore הוא חינני ומלא צבעים ויצורים מוזרים – ומשקף היטב את הרבגוניות הצפויה לשרור ביקום הווירטואלי הזה, כאשר כל משתמש יכול לשחק את אלוהים ולייצר יצורים משלו, על פי טעמו ורצונות. את "יוצר היצורים" שעומד להיות חלק גדול מהמשחק, אפשר כבר עכשיו להוריד, ובאמצעותו לבנות יצור משלכם. לא מדובר באיזה ממשק-יוצא-ידי-חובה. הגולש מקבל לידיו כלי רב עוצמה, שמאפשר לו לתכנן יצור מקצות הציפורניים עד צבע העיניים. אתם צריכים להחליט על כל פרט ופרט ביצור שלכם – וכדאי לכם להחליט היטב. האם אתם רוצים שהוא יהיה חזק? מהיר? חכם? אלים? חברותי? את כל הדברים האלה תצטרכו לקבוע בעיצוב היצור וגם בניהולו בהמשך הדרך.

לאחר יצירת היצור, תוכלו להעלות אותו לאתר של Spore ולשתף את העולם ברך הנולד. התוכנה התחילה להיות זמינה להורדה רק באמצע יוני, וכבר ביומה הראשון באוויר ניפקה עשרות ומאות סרטוני יו-טיוב ופוסטים בבלוגים, כולם משוויצים בגאווה ביצורים החדשים בעולם ה-Spore.

וכמובן, כמאמר הקלישאה – Boys will be boys. מתוך שלל הסרטונים המציגים את יצורי ה-Spore, בלטה מגמה מטרידה במיוחד – רבים מהיוצרים החליטו שהפיצ'ר החשוב ביותר ביצור שלהם הוא דווקא איבר המין (הזכרי, אלא מה) ודאגו לצייד את הרכים הנולדים בציוד, איך לומר, גדול מהחיים. יש כאלה שהגדילו עשות והביאו לאוויר העולם יצורים שצורתם הכללית היא איבר מין אחד גדול ומרקד. כן, הם גם רוקדים.


אפשר להניח שהלצות מסוג זה יימשכו גם עם השקת המשחק עצמו, בחודש ספטמבר השנה. בינתיים, האינטרנט שמחה וגועשת, Spore מעורר עניין רב וצפוי להיות הצלחה מסחררת, אולי אפילו בקנה מידה של Sims ורק Duke Nukem האלמותי מחכה לרגע שבו יוכל שוב ללעוס מסטיק ולפרק ת'צורה למפלצות גרוטסקיות.

2 תגובות ל-“Spore והזין המרקד

  1. משעשע מאד

  2. […] הרבה משחקים טובים צפויים בקרוב. הראשון בתור יהיה Spore ולא רחוק ממנו צפוי LOTR: Conquest, שאמור להיות חוויה נעימה […]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>