מהפך (קטן) ביו-טיוב

יש המון אתרי שיתוף וידיאו באינטרנט והתחרות בתחום מאוד מעניינת. ובכל זאת, YouTube הוא הכי גדול, הכי פופולרי, הכי גוגלי והכי מעורר מהומות.

לכן, כאשר מסתכלים על דירוגי סרטונים – מבחינת צפיות, כמות הטמעות בבלוגים, כמות טוקבקים ודירוג הגולשים, אפשר להגיד בוודאות כמעט מלאה, שסרטון שהוא הכי פופולרי ביו-טיוב, הוא בעצם גם הכי פופולרי באינטרנט.

במשך תקופה ארוכה (ממש יובלות במונחי אינטרנט), החזיק ג'אדסון לייפלי בתואר הנכסף של הסרטון הנצפה ביותר ביו-טיוב בכל הזמנים. הסרטון, Evolution of Dance, הוא בעצם צילום וידיאו לא איכותי, של לייפלי עצמו, המבצע מופע ריקודים משעשע. אורך הסרטון, 6 דקות בדיוק, הוא חריג ביותר בנוף הסרטונים הפופולריים.

יש הרבה שניסו ולא הצליחו להסביר את הפופולריות העצומה של הסרטון. עצם העובדה שהוא החזיק במקום הראשון כל כך הרבה זמן היא מפתיעה בפני עצמה. כאחת שעוקבת אחרי פופולריות סרטונים ברשת מדי יום, שמתי לב שמדי פעם זכה הסרטון לעדנה מחודשת – פתאום נזכרו בו בכמה מאות בלוגים, וכמות הצפיות זינקה משמעותית. איכשהו, הסרטון של לייפלי שבר הרבה חוקים – הוא היה ארוך מדי, ישן מדי והחזיק יותר מדי זמן מעמד בצמרת.

סרטונים כאלה בדרך כלל זוכים ל-15 ימים של תהילה במקרה הטוב (כולל מאמצים מאוחרים במיוחד) ולאחר מכן הם נופלים בדירוגים ונשכחים בתהומות הנשייה. אבל לייפלי החזיק מעמד.
במשך חודשים ארוכים, רדפה אחרי Evolution of Dance הגברת הראשונה של סרטונים באינטרנט – אבריל לווין. היא התקרבה בשקט בשקט, בצעדים קטנים ועדינים. לייפלי אמנם המשיך לצבור פופולריות, אבל המספרים הראו בבירור שזה רק עניין של זמן. והנה זה קרה – אברי לווין, עם הקליפ Girlfriend, הדיחה את לייפלי מצמרת יו-טיוב. הקליפ של לווין (אי אפשר לעשות Embed) מתהדר כעת בלמעלה מ-93 מיליון צפיות – בערך 100 אלף יותר מלייפלי. וכך הושלם לו מהפך.

ההפרש הקטן רק אומר שייתכן שלייפלי יחזור למעמדו הרם. אבל בינתיים, רק בינתיים, הוא שני.

ועוד נקודה: אם מסתכלים על הקליפים הכי פופולריים ביו-טיוב בכל הזמנים, רואים תופעה מעניינת. למרות כל הדיבורים על הצלחות ויראליות מקוריות של חברות מסחריות וגם של סתם אנשים מקריים, רובם המכריע של הקליפים בצמרת יו-טיוב הם, ובכן – קליפים. כן, באופן הכי מסורתי ומשעמם – קליפים מוזיקליים של אמנים שהשכילו להבין את כוחה של הרשת, והפיצו את השירים שלהם באמצעות אתרי שיתוף הווידיאו הגדולים. טימבלנד, אלישיה קיז, אקון וכריס בראון – אלה רק חלק מהשמות שמובילים את הטבלה.

מה זה אומר? שככל הנראה, פיצוח הטעם האנושי עדיין לא הגיע לתוצאות מושלמות; שקליפים של מוזיקה הם יצירה שאנשים חוזרים לראות שוב ושוב ושוב; שרשימת ה-Top of the top של יו-טיוב בעצם מזינה את עצמה וגורמת לאנשים לראות שוב ושוב את אותם קליפים; ושלחברות התקליטים עדיין יש כוח – הרבה מאוד כוח. וכך, לפחות בינתיים, אפילו החתולים לא מצליחים לנצח את הקליפים של אבריל ביו-טיוב.

7 תגובות ל-“מהפך (קטן) ביו-טיוב

 1. בקרוב מהפך נוסף…

 2. טוב, יש בעניין הזה שמועות עקשניות על זה שמעריצים של אבריל מריצים את הקליפ שלה בצורה מלאכותית – אם באמצעות פרסומים חוזרים ונשנים של הקליפ בבלוגים ופורומים, ואם באמצעות רמאות ממש – סקריפטים שמעלים את מספר הצפיות.
  בהתחשב בכך שמדובר בשיר לא חדש במיוחד, שכבר לא מופיע במצעדי להיטים בעולם, כנראה שיש איזו אמת בשמועות האלה.

  • רויטל סלומון

   לא פוסלת שום אפשרות, אבל זה לא מסביר את שאר הקליפים העתיקים שמסתובבים בטופ של הרשימה הזו.

  • רויטל סלומון

   זה שיו-טיוב טוענים שיש להם אמצעי הגנה נגד סקריפטים כאלה לא מרשים אותי. אבל אם נכנסים לעמוד של הסרטון רואים הרבה אנשים שצופים בסרטון בכל רגע נתון – משתמשים ביו-טיוב ולא סתם גולשים מחורפנים. אני מניחה שיש פה שילוב של כמה גורמים. מה גם שהקליפ היה פופולרי מאוד כבר בתחילת דרכו ולפני הרמאויות.

   • נו, והרי ידוע שברגע שמשהו פופולרי, זה רק מזין את הפופולריות שלו…

    אני מניחה שזה שילוב של השניים.

 3. […] ג'אדסון לייפלי הוא בחור מוצלח ומוכשר. אי אפשר לקחת את זה ממנו. האיש החזיק במשך תקופה ארוכה בתואר הנכסף "הווידיאו הנצפה ביותר ביו-טיוב בכל הזמנים", עד שהמעריצים של אבריל לווין כיסחו לו את הצורה. […]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>