אתם כלום בלעדיי – מדריך מקיף למחשבים ביתיים מאת פרנק הרברט

לפני כמה שנים טובות פיניתי כמות גדולה מאוד של ספרים סטנדרטיים מהבית, כי פשוט לא היה מקום יותר. את החשובים שבהם החלפתי בגירסאות קינדל, ואת אלה שלא אהבתי, פשוט העפתי. אני לא אוהבת לזרוק ספרים, אבל מה לעשות, ובמהלך השנים הם מצטברים לכדי מסה עצומה, שמקשה מאוד מעבר דירה ועושה הרבה בלאגן בעיניים.

אני גם לא ממש קונה ספרים חדשים בפורמט נייר יותר. הייתם מצפים שזה יגרום לכך שכמות הספרים שיש לי בבית תצטמצם, אבל הפלא ופלא – יש לי עדיין די הרבה ספרים, ומספרם גדל בהתמדה. וכל זה למה? כי בשנים האחרונות התחלתי לאסוף סוגים מסוימים של ספרים, שאת רובם הצלחתי לקנות במחירים מצחיקים בחנויות ספרים משומשים או בשווקי פשפשים – מדריכי ציפורים בעברית, ספרים על סוסים (בדרך כלל מ-eBay) וספרים מעניינים שקשורים ל"חולית" או לפרנק הרברט. יש לי גם חיבה מיוחדת לספרים ישנים על מחשבים, אבל אני מאוד נזהרת עם זה, מכיוון שזה בור ללא תחתית.

בשבועות האחרונים נתקלתי בשתי מציאות שפשוט הייתי חייבת לקנות – ספר אחד על שתי אחיות שעשו מסע מדהים מפריז לירושלים על גבי סוסים, והשני – ספר שעצם קיומו הפתיע אותי ממש, והתברר כפנינה אמיתית.

הספר נקרא: Without me you are nothing – the essential guide to home computers, ובתרגום חופשי: "אתם כלום בלעדיי – מדריך מקיף למחשבים ביתיים". הספר פורסם בשנת 1980. עד כאן, די גנרי. מה שמייחד אותו, הוא העובדה שהוא נכתב על ידי לא אחר מאשר פרנק הרברט (ביחד עם מקס ברנרד). זה אמנם ספר די בסיסי, שמטרתו להנגיש את עולם המחשבים לאנשים שלחלוטין לא מכירים אותו, אבל הוא משלב את הפילוסופיה והעתידנות של פרנק הרברט, מה שהופך אותו לשונה משאר הספרים האחרים בנושא.

ספר מחשבים פרנק הרברט

הספר כולל סקירה של מצב המחשוב נכון לאותה תקופה, הסברים על איך מחשב עובד, מדריך קנייה ומדריך בסיסי לתכנות בייסיק. ויש גם ציטוטים מרהיבים: "אנחנו מאמינים ששיקרו לכם לגבי מחשבים כחלק מקונספירציה. לפעמים בכוונה, לפעמים שלא במודע – במטרה שיישארו בידיהם של קומץ נבחר של אליטות". נפלא בעיניי שהרברט ידע כבר אז, שאוריינות דיגיטלית תהיה מיומנות חיונית, ומי שלא יידע להשתמש במחשב בצורה טובה, יישאר מאחור. ויותר מזה – הוא חושב שיש כאן כוונת זדון. זה נכון שב-1980 מחשבים אישיים היו יחסית קוריוז ואף אחד לא חשב שתוך 30 שנה כולנו נהיה עם פרצוף בתוך מסך קטן כל היום, אבל האמירה הזו נכונה גם היום, כשלכאורה כולם "יודעים" להשתמש במחשב. פערי הידע בתחום האינטרנט, המחשבים, התכנות והיכולת להעריך אמינות מקורות מידע – הפערים האלה הולכים ומתרחבים, למרות הנגישות הקלה של כל אחד למחשבים, בדרך זו או אחרת.

כה אמר הרברט: "כבר עכשיו מנצלים אתכם אנשים שמשתמשים במחשבים. תוך זמן קצר, תהיו חייבים שיהיה לכם מחשב משלכם, כאקט של הגנה עצמית".

בלי קשר לפילוסופיה וראיית העתיד, הספר גם כולל תמונה נהדרת של Apple ][, ללא ספק המחשב האישי הטוב ביותר שיוצר אי פעם ביקום הידוע לאנושות.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>