חברות השילוח בישראל גרועות. כולן.

חברות שילוח בישראל

חלק ניכר מהקניות שלי מבוצע באינטרנט. אני עדיין אוהבת להסתובב בין חנויות ובשוק התקווה, אבל כשזה מגיע לתכל'ס – או שאין כאן מה שאני צריכה ורוצה, או שיקר מדי (הקמעונאים פה עדיין אוהבים לדפוק את הצרכנים, ובהרבה תחומים), או שסתם אין לי כוח לניג'וסים של מוכרים בחנויות פיזיות. אני חושבת שקניתי את המוצר הראשון שלי באינטרנט בסביבות 1998, ואם אני לא טועה זה היה מהחנות המקסימה stupid.com (שהפכה לדף נחיתה לאתר אחר). זה הגיע איכשהו בדואר, ואני זוכרת את תחושת הפליאה, שאשכרה היה אתר שהסכים לשלוח לישראל, שמספר כרטיס האשראי לא נגנב  בדרך, שזה לא עלה המון ושהחבילה אשכרה שרדה את הדרך ואת אוזלת היד של דואר ישראל.

המון דברים השתנו מאז 1998. הרבה קמעונאים הבינו שהישראלים הם אחלה קליינטים בזבזנים ושווה לשלוח לכאן זבל זול מסין. ומכיוון שאוזלת היד של דואר ישראל רק החמירה, נכנסו לשוק חברות רבות ומגוונות שעוסקות בשילוח.

הייתם מצפים שעם כזה בום של קניות באינטרנט, לקוחות שרק רוצים לתת את הכסף שלהם לכל ASOS ונקסט ועמה ודוניה, שוק פתוח וחופשי וזה, לפחות נתחיל לזכות בחוויית שירות קצת יותר טובה מחברות השילוח, אחרי שנים של הקזת דם מטעם דואר ישראל.

קדחת.

אפילו הכניסה של אמזון לא שיפרה את המצב. אפילו להיפך, מכיוון שזרם החבילות לכיוון ישראל רק הולך וגובר, וחוסר המקצועיות המשווע של חברות השילוח האיומות בארץ פשוט לא מסוגל להתמודד עם המהפכה הטכנולוגית המתוחכמת הזו, שנקראת קניות באינטרנט.

השירות גרוע וגם כאן, כמובן, יש נסיונות רבים ומגוונים לעשות עוד כמה לירות על גבו של הצרכן הישראלי, שחשב שהצליח להתחמק מהעושק של הקמעונאים. אז עכשיו, במקום שהחנויות הישראליות יגנבו אותו, באות חברות השילוח ועושות לו סיבוב על הישבן.

יצא לי להיתקל בכמעט כל חברת שילוח גדולה בישראל. כל אחת מהן גרועה. אין יוצאת מן הכלל. אין אור בקצה המנהרה. גדולות, קטנות, מוכרות, אלמוניות. כולן גרועות. הנה כמה דוגמאות:

UPS – לזכותם ייאמר שהמשלוחים שלהם מגיעים מהר. שליח אחד שיצא לי לפגוש כמה פעמים היה סבבה. שליח אחר – הגיע בשעה שהתחשק לו מבלי לתאם. במקרה הייתי בבית. נציג השירות היחידי שלהם שאיתו נאלצתי לשוחח היה די מחוצף. וכל זה בקטנה, לעומת העובדה שהם מאוד מאוד אוהבים לגבות כמה שיותר כסף על כל חבילה נכנסת, שגם ככה עולה לא מעט להביא לישראל. עמלת שחרור ממכס, עמלת וטרינר, עמלת שקרים ועמלת שתיית דם. בהיתקלות הגדולה שלי איתם, הם המציאו כל כך הרבה עמלות מופרכות, ודרשו כל מיני אישורים מוזרים, ובסוף הכריזו על החבילה כנטושה, על דעת עצמם. לשמחתי, פייפאל החזירו לי את כל הכסף – ואני למדתי להימנע מלעשות איתם עסקים.

פגסוס – מי אלה בכלל? וואלה, לא ממש אכפת לי. אבל לדראון עולם אזכור את השיחה עם השליח החוצפן שלהם. לא תיאם איתי מועד הגעה, התקשר כשלא הייתי בבית והוא במרחק כמה דקות מהדירה, והתלונן שלא נוח לו להגיע כשציינתי בפניו מתי אהיה במקום. זו, אגב, היתה חבילה שהגיעה מחנות ישראלית די סימפטית. הם אפילו התקשרו במקרה לשאול אם המשלוח היה בסדר, וסיפרתי להם מה קרה. אין לי מושג אם היתה הפקת לקחים.

צ'יטה משלוחים – חברה ישראלית קלאסית. מגיעים מתי שמתחשק להם, ותשברו את הראש. והכי גרוע – משקרים במערכת המעקב שיצרו איתכם קשר, או שהחבילה נמסרה – למרות שלא היה ולא נברא. ועוד אמזון עובדים איתם. מצער מאוד.

בר גרופ – אלופי ה-SMS המנג'סים, עם הודעות חסרות רלוונטיות שחבילה בדרך, חבילה עוד מעט תגיע, חבילה שוחררה מהמכס, ויאללה תבחרו נקודת איסוף. בחרתם? לא משנה, החבילה בכלל גדולה מדי ונביא לכם אותה עם שליח, שכמובן יבוא מתי שמתחשק לו.

GCX – זה כמו UPS, אבל אפילו יותר גרוע.

דואר ישראל וגרורותיו (ארמקס, אמגון ומי יודע מה עוד) – אל תצחיקו אותי. חבילות שמגיעות לסניפים בכל העיר, תורים ארוכים, פקידים ופקידות שבקושי זזים, שליחים חצופים, מוקד שאין קשר בינו ובין השליחים, מועדי תיאום שחולפים בלי שהשליח מגיע, תביעות קטנות ומה שלא תרצו.

כל אלה דברים שקרו לי עם חברות שילוח (אני כבר לא זוכרת בדיוק מי עם מה):

שליחים גסי רוח, שקרים במערכת המעקב אחרי חבילות, איחורים במועדי מסירות, אי הגעה למועדים שתואמו מראש, שליחים שמגיעים מתי שבא להם ומניחים שאישה תהיה בבית ב-10 בבוקר, כי מה עוד יש לה לעשות, שליחים שלא מוכנים לעלות לקומה שלישית ורוצים שתרדי למטה, עמלות מופרכות והחזקת החבילה כבת ערובה, וכמובן – שירות מזלזל או חסר תועלת.

מה לא קרה לי? אף פעם לא קרה שקיבלתי חבילה כמו שצריך, בזמן, לפי מועד התיאום ובצורה מנומסת ומבלי שהכניסו לי שטרונגול של עמלות "כי ככה בא לנו". בחיי. אם זה יקרה, אודיע לכם.

ולמה זה המצב בתחום השילוח בארץ? כי למה לא. כי אפשר. כי "המקצועיות מתה" (א. אלקולומברה, 2019). כי אין השלכות לביצועים הגרועים ולשירות הגרוע. כי לא יעזור להתלונן. כי ככה. כי ישראל.

 

 

 

1 תגובות ל-“חברות השילוח בישראל גרועות. כולן.

  1. גיא

    ממעט הנסיון שלי – דואר ישראל הם הפחות גרועים (כל עוד את עוקבת אחר החבילות באינטרנט ולא ממתינה להודעת הדואר ש"החבילה שלך פה", ומתאמת הגעה לסניף, ולא בונה על שליח).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>