10 סימנים שבחרתם חברת קידום אתרים גרועה

חברת קידום אתרים גרועה

לא משנה באיזה תחום אתם עוסקים, אם יש לכם אתר אינטרנט עסקי, סביר להניח שאתם נמצאים בתחרות בעוצמה כזו או אחרת על מקומות חיפוש רלוונטיים בגוגל.

תחום ה-SEO עבר טלטלה מסוימת עם השינויים האחרונים באלגוריתם של גוגל, המטים את תוצאות החיפוש לטובת אתרים טובים – כאלה שיש בהם תוכן רלוונטי וטבעי, עולים מהר בדפדפן ומתאימים לטלפונים סלולריים (רספונסיביים או מותאמים בצורה אחרת). טריקים אידיוטיים כמו חזרה על מילות מפתח בצפיפות מסוימת וקישורים מחוות קישורי ספאם, כבר לא מרשימים את גוגל. אולם, מאחר שמדובר בתחום דינמי שמשתנה כמעט על בסיס שבועי, הרבה מאוד מחברות קידום האתרים ממשיכות לנקוט בטקטיקות מיושנות, שלא סביר שיעזרו לאתר שלכם.

בשוק קידום האתרים בישראל יש כמה וכמה אנשי מקצוע מרשימים, שעושים עבודה מדהימה בשקט ובלי הרבה צלצולים. עם זאת, כמו בכל תחומי האינטרנט הישראלית, החאפריות חוגגת והשוק מוצף בחברות קידום אתרים גרועות, שדרכי "קידום" האתר שלהן נעות בין עצלנות גרידא וחוסר עדכניות ומגיעות עד הונאת לקוחות של ממש. בעלי האתרים, מצידם, נתקעים לעתים עם חברה גרועה בשל הצורך להתחייב לתקופה ארוכה על מנת לראות תוצאות בקידום האתר.

מהם סימני האזהרה? איך תדעו שמדובר בחברת קידום אתרים גרועה? הנה כמה טיפים:

 1. אתר האינטרנט של החברה – אתם לא צריכים לבדוק את העיצוב של האתר או לבדוק את הקוד שבו הוא נכתב, אבל כדאי להעיף מבט באתר החברה. אם האתר נראה מיושן, לא רספונסיבי ועולה לאט – יש סיכוי שמדובר באנשים שלא מבינים באינטרנט ומוטב להתרחק מהם. אם יש באתר שגיאות כתיב וניסוח בולטות – תברחו מהר. מי שלא יודע לכתוב תוכן לאתר שלו, בוודאי לא יכתוב תוכן איכותי לאתר שלכם.
 2. מי אתם? – אתרי תדמית ישראלים נוטים, גם בשנת 2016, להסתיר את השמות, הפנים ואמצעי הקשר עם האנשים שעומדים מאחורי החברה. לעולם אל תעשו עסקים עם חברה שלא מציגה באופן ברור וגלוי את ההנהלה או הצוות התפעולי שלה. לא חייבים לראות תמונות, אבל בהחלט חשוב שיהיו שמות מלאים, כתובות מייל ומידע נוסף על מי שאתם צפויים לתת לו את הכסף שלכם.
 3. רשימת לקוחות פיקטיבית או בלתי ניתנת לאימות – בדקו כמה מהאתרים שהחברה מציגה כלקוחות. האם הם באמת מקודמים על ידי החברה? האם הם באמת מופיעים גבוה בתוצאות החיפוש? אם לא – אתם כבר מבינים לבד מה כדאי לעשות.
 4. מאמרים ב-30 שקל – רבות כתבתי על הזניית התוכן באינטרנט הישראלית, אבל תמיד אפשר לציין זאת שוב: חברת קידום אתרים שמציעה לכם בנק מאמרים בכמה עשרות שקלים למאמר, היא חברה גרועה שלא מבינה איך כותבים תוכן איכותי באינטרנט.
 5. "אנחנו לא מתעסקים בתוכן האתר, זה התפקיד של הלקוח" – קידום אתר ותוכן איכותי ועדכני באתר הולכים יד ביד בשנת 2016 (וגם קצת קודם). חברת קידום אתרים שמבטיחה לכם קידום אתר ללא עיסוק בתוכן האתר – לא מבינה מה היא עושה, או שהיא מרמה אתכם.
 6. "אנחנו לא מסתכלים באנליטיקס כמדד לקידום האתר" – זה טיעון ששמעתי בעקיפין מחברת SEO, לאחר שהתברר שקוד האנליטיקס באתר הלקוח לא עבד במשך חצי שנה (!). חברת הקידום המגוחכת הזו טענה שהיא בודקת רק מיקומים בגוגל ולא מסתכלת בנתוני הטראפיק ושאר המידע החשוב שיש באנליטיקס. אי שימוש ב-Google Webmaster Tools או כלים דומים, גם הוא מהווה אינדיקציה לחברת קידום לא רצינית.
 7. דו"חות תלושים מהמציאות – כדי להרשים אתכם, חברת קידום אתרים מצויה תשלח לכם דו"ח חודשי עם מידע לגבי הטראפיק באתר והמיקומים שלכם בגוגל. חשוב שתבדקו את הנתונים בעצמכם ותבררו טוב-טוב כל נתון שלא נראה לכם הגיוני. כך למשל, אם חברת הקידום מדווחת לכם על טראפיק חריג (כמות גולשים העולה על הממוצע באופן משמעותי), היכנסו לאנליטיקס ובדקו מה מקורות הטראפיק המוזר הזה. סביר להניח שתגלו שמדובר בטראפיק שמקורו באתרי ספאם, ושאין לו שום משמעות. לחלופין, אם קיבלתם דו"ח מוזר על כך שבחודש האחרון נכנסו רק 5 גולשים ממנועי חיפוש (נתון לא סביר, אפילו לאתר תדמיתי זעיר), כנראה שמשהו לא בסדר באתר, בדו"חות, באנליטיקס או בחברת הקידום, או בכולם ביחד.
 8. דגש רב מדי על בניית לינקים (במקומות הלא נכונים): לינקים המובילים לאתר שלכם הם חלק מקידום האתר, בכך אין ספק. גוגל מחפש את הלינקים האלה, אבל הוא גם יודע להבדיל בין לינקים מלאכותיים ובין לינקים טבעיים ורלוונטיים. כלומר, אם חברת קידום האתרים שלכם ממקמת לינקים לאתר שלכם בפוטר (Footer) של אתרים אחרים או מוציאה אליכם לינקים מאתרי אינדקס גרועים ואתרי ספאם, ומציגה את זה כהישג מרשים, כדאי שתתחילו לחשוד. בנוסף, דגש רב מדי על בניית לינקים והזנחת התוכן, לא יביאו לקידום משמעותי של האתר, ובוודאי לא יתרמו לו לאורך זמן.
 9. חוסר התקדמות משמעותית לאורך זמן – אין ספק שקידום אתר מצריך הרבה זמן וסבלנות. לא ניתן לראות תוצאות מיידיות, ולעתים עוברים חודשים עד אשר האתר מתקדם בצורה משמעותית. עם זאת, באתר שבו מבוצע קידום, אפשר לראות התקדמות כלשהי, גם אם איטית, לאורך זמן. אם האתר שלכם תקוע באותו מקום כבר חצי שנה, למרות "מאמצי קידום" של חברת SEO, כנראה שמדובר בחברה גרועה, שאינה בודקת את המצב או מתעלמת ממנו, ומנצלת את העובדה שחתמתם איתה מראש לתקופה ארוכה.
 10. התעלמות מוחלטת מ-SEO טכני (או SEO צד שרת): עוד לפני שערכנו אפילו אות אחת באתר, יש המון פרמטרים שיש לטייב באתר אינטרנט מצוי כדי לסייע לשפר את מיקומו בגוגל. בין השאר, צריך לבדוק ולשפר את מהירות עליית האתר, לוודא שהאתר לא מכיל לינקים ספאמיים או קוד זדוני, לבדוק לינקים שבורים, עמודים שמציגים שגיאת 404 ואלמנטים שלא נטענים היטב או בכלל באתר ועוד ועוד. אם חברת הקידום לא מציעה שירות כזה, או לפחות מפנה אתכם לאיש מקצוע שיודע מה הוא עושה בתחום, אזי מדובר בחברה שאינה מקצועית, ומוטב לכם להתנתק ממנה.

בונוס: אם "חברת" "קידום" אתרים פונה אליכם במייל כזה, תשפכו על המסך קצת ליזול ותעבירו מהר לספאם:

bad_seo

 

3 תגובות ל-“10 סימנים שבחרתם חברת קידום אתרים גרועה

 1. מאמר מצוין וגם נכון מאוד. כל הכבוד שכתבת.

 2. אורנה

  אכן מאמר מצויין. אני מחפשת מקדמ/ת אתרים עבור לקוח שלי. יש לך המלצות? את עוסקת בזה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>