אז מתי יתקלקל הלפטופ שלכם?

הרבה תקלות טכנולוגיות תקפו אותי בשבועיים האחרונים. אחת מהן היתה בלפטופ האהוב שלי, מבית LG, שהוא כבר בן 3 שנים ויותר, וטפו טפו עדיין מתפקד נהדר. התקלה תוקנה, אבל אין ספק שתקלות בלפטופים הן דבר מעצבן ומלחיץ. עלויות התיקון מחוץ לתקופת האחריות הן גדולות, ולא תמיד פשוט לפתוח אותו ולתקן – כמו שאנחנו יודעים לעשות עם מחשב שולחני סטנדרטי.

חברה בשם SquareTrade עשתה מחקר מעניין על מחשבים ניידים, לבדיקת האמינות שלהם. 30 אלף לפטופים נבדקו ותועדו במשך תקופה של שלוש שנים. הממצא הראשון המעניין – אחד מכל שלושה לפטופים יפסיק לעבוד במשך תקופה של שלוש שנים. זה לא כל כך נורא, באופן עקרוני, כי ניתן לצפות שיתרחשו תקלות במכשירים אלקטרוניים עדינים כמו מחשבים ניידים.

שני שלישים מהתקלות המתועדות היו קשורות לחומרה. השליש הנותר של התקלות התרחש בשל תאונות (שפיכת קפה, הפלת הלפטופ ואולי גם ילדים שובבים).

מה שמעניין במיוחד במחקר הזה (קובץ PDF), הוא החלוקה למותגים. שורה תחתונה, ובאופן לא מפתיע בכלל, HP לקחו בכיף את תואר "החברה הגרועה ביותר", עם  25.6% תקלות מדווחות בתקופה של שלוש שנים. גייטוויי, אייסר ולנובו מזנבות ב-HP עם אחוזי תקלות מרשימים גם כן. החברות האמינות ביותר, על פי המחקר של SquareTrad, הן אסוס, טושיבה וסוני.

אסוס מקושרת לאחרונה בעיקר עם הנטבוקים המצוינים שהיא מייצרת, אבל לפני שאתם רצים לקנות נטבוק, כדאי שתדעו שלפי הבדיקות שביצעו SquareTrade, לנטבוקים יש סיכוי של 25.1% להתקלקל במהלך 3 שנים של שימוש, לעומת סיכוי של 18.1% במחשבים ניידים "רציניים". מצד שני, בהתחשב במחיר הזול של נטבוקים ובעובדה שיש סיכוי שממילא תרצו להחליף אותם תוך שנתיים-שלוש, זה ככל הנראה לא מה שצריך למנוע מכם לקנות נטבוק. וחוץ מזה, נטבוק זה כיף, וזה מה שחשוב.

אני מניחה שמחשבי LG אינם פופולריים במיוחד בקרב תושבי ארה"ב, או שהם פשוט לא מתקלקלים הרבה. Gigabyte ופנסוניק גם לא כאן, אבל באמת אי אפשר לדעת מה מידת הפופולריות שלהם בקרב לקוחות SquareTrade.

אין ספק שאמינות היא גורם חשוב ברשימת השיקולים שאנו מרכיבים לפני רכישת מחשב נייד. אישית, ממילא לא הייתי מכניסה אף מוצר של HP הביתה, גם לא טוסטר משולשים, אבל בכל מקרה מעניין לדעת מתי צפוי הלפטופ שלכם להתקלקל, ואולי לדאוג מראש לאחריות מורחבת – יכול להיות שזה שווה את המחיר.

8 תגובות ל-“אז מתי יתקלקל הלפטופ שלכם?

 1. אלמוג

  מעניין היה לראות חלוקה למגזר עסקי ופרטי. יש הבדל גם באופן ההתייחסות לציוד וגם, קיימת הפרדה בין מחשבים ניידים המיועדים לסביבה ארגונית למחשבי גיימינג.

 2. זה די מפתיע אותי: יש לי אייסר בן 6(!) שעדיין מתפקד נפלא (חוץ מזה שכמה כפתורים נפלו ואי אפשר להחזיר, אבל לא משהו קריטי), בלי שום תקלות חומרה עד היום, טפו טפו טפו. זאת, לעומת הת'ינקפד מתוצרת IBM (כיום לנובו) שהיה לי קודם, שאחרי פחות משלוש שנים הפסיק לחלוטין לתפקד (לא טרחתי לאבחן יותר מדי, אבל נראה לי שהתקלה הייתה בדיסק הקשיח שלו).

  ככה זה אנקודוטות, אני מניח.

 3. הלנובו X200 וה-IBM X40 הם המחשבים הטובים ביותר שהיו לי.
  עבדתי עם קומפאק, HP (עוד לפני שהיו יחד), יצרנים סיניים פשוטים וגם אסוס ו-LG.
  זה לא בר השוואה בכלל.. לא בתקלות ולא בנוחות.

  • רויטל סלומון

   אי אפשר לשים את IBM ולנובו באותו משפט, למרות שזה לכאורה אותו דבר. יש לי לפטופ בן למעלה מ-10 שנים, ThinkPad אורגינל שעובד נהדר עד היום. הגרוטאות של לנובו לא מתקרבות לרמה של ה-IBM המקוריים.

   • הכל נכון עד סדרת X.
    משום מה, בסדרה הזאת לנובו לא הצליחו להרוס כלום.
    פשוט מחשב נהדר 🙂
    מה שכן – אני לא מוותר על ה-X40 שלי..

 4. הפוגי'טסו שלי מתפקד והוא כמעט בן שבע. די איטי אבל עדיין בועט, ואפילו לא חסר לו כפתור אחד. מקווה שיחזיק עוד כמה חודשים.

 5. עוזי

  קחי בחשבון שבד"כ מה שהולך זה הכונן הקשיח והסוללה.
  רק עכשיו הנייד שלי Dell Latitude D620 החליט להשבית את שניהם בהפרש של שבוע.
  הצד החיובי של העניין – להחליף את שניהם עלה לי בערך 100$ ככה שזה לא כזה נורא (בהנחה שמחשב חדש עם מפרט דומה עולה בערך 1500$)
  אם זה היה נטבוק זה כנראה לא היה שווה את ההשקעה.

  • אני

   איפה החלפת ב- 100$?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>