פייסבוק נלחמת במסחר בעוקבים וחברים

כותרת צהובה ופרובוקטיבית יותר, היתה אומרת: "פייסבוק נכנסת במומחי המדיה החברתית", אבל אני לא אפול לבורות אפלים שכאלה. בשביל זה יש תקשורת ממוסדת וגורמים מסחריים אחרים.

העובדות הן שפייסבוק מאיימת כרגע לתבוע חברה שעיסוקה הוא למכור לכם חברים בפייסבוק. כלומר, לא לכם, אלא לחברה המסחרית הפראיירית התורנית, שחושבת שזה יקדם אותה במשהו "באינטרנט הזה".

החברה, USocial, מתהדרת בתואר "הפרסום החדשני בעולם". כשנכנסים לאתר שלה, מייד רואים באנר צעקני, שמבטיח קבל עם ועדה 560 אלף קשרי מדיה באופן מיידי (!). בעמוד ה-Facebook Marketing מוצע לכם לקנות חברים או מעריצים בפייסבוק. אותו הדבר בטוויטר. המחירים, למי שתוהה, הם 87 דולר ל-1,000 עוקבים בטוויטר ועד 3,479 דולר ל-100 אלף עוקבים. די בזול, בייחוד ביחס לשרלטנים שמוכרים את החבילות המגוחכות האלה בישראל. נו, אם כבר לרמות אנשים, צריך לפחות לעשות את זה במחיר הולם.

בתגובה לאיומי התביעה, הפסיקה USocial את הפעילות המפוקפקת שלה בפייסבוק, אולם לא הפסיקה את הפעילות שלה באינטרנט בכלל וציינה כי יש סיכוי שתמכור את המידע שברשותה (רשימות של בוטים?) בהמשך הדרך.

בסך הכל מדובר בחברה אחת קטנה, אבל בצעד ראשון מעניין של הרשתות החברתיות. לא מזמן, זינגה, החברה שפיתחה את פארמוויל ועוד כמה משחקי פייסבוק פופולריים להחריד (שהשווי שלה היום מוערך במיליארד דולר, לא פחות), קיבלה בראש על הונאות ועל היותה מסחטת כספים נלוזה. ייתכן שהמטרה המסומנת הבאה היא מומחי המדיה החברתית, או לפחות אלה שעובדים עליכם בעיניים ומוכרים לכם שטויות ורוח.

הסיבה לצעדים כאלה היא בוודאי לא טובתם האישית של המשתמשים ברשתות. בפייסבוק ובטוויטר מסתובבים מיליוני גולשים בכל רגע נתון, ופוטנציאל הרווחים (שעדיין לא מומש) הוא עצום. פייסבוק לא רוצה להתחלק עם אף אחד ברווחים וסביר להניח שהיא תתנפל על כל מי שינסה לקחת לה ביס קטן מהעוגה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>