קיצור תולדות האינטרנט

אצל רבים מהגולשים, האינטרנט התחילה מתישהו בסוף שנות ה-90'. יש אנשים שגילו אותה רק במאה ה-21, ויש כאלה שעד היום מנסים להתכחש לקיומה ולתפקיד שהיא משחקת בחיים של כולנו.

האמת היא, שההיסטוריה של האינטרנט הרבה יותר ארוכה ומסועפת ממה שנדמה. היא אמנם התחילה רק ב-1969, אבל הרבה לפני ששמענו את צרצורי המודם הראשונים, היה שם הרבה אקשן והתפתחויות שהשפיעו בצורה עמוקה ומשמעותית על השימוש במחשבים ובכלל על בני האדם וההרגלים שלהם. ולא, אין הכוונה לטוויטר. לפחות לא כרגע.

בפוסט הזה מוזכרות נקודות ציון חשובות בהיסטוריה של האינטרנט. למשל, הולדתה של מערכת ה-UNIX או פרויקטים מדהימים כמו גוטנברג, שהתחיל כבר בשנות ה-70 והביא, הלכה למעשה להולדת ה-e-book. בדרך היו גם המודם הראשון, פיתוח פרוטוקול ה-TCP/IP, ולא פחות חשוב – שתי "שטויות" שבסופו של דבר השפיעו המון על האינטרנט ועל גולשיה וחופריה: IRC ו-MUD.

אם תערכו סקר בקרב גולשי האינטרנט הממוצעים (לא אתם, אלה ששורצים בבלוגוספירה ובטוויטר כל היום וכותבים קוד!), רובם יידעו מה זה פייסבוק אבל לא יהיה להם מושג מה זה IRC – צ'ט אינטרנטי שפותח כבר ב-1988 ומהווה את האב הרוחני של כמעט כל חדר צ'ט ותוכנת מסרים מיידיים שבשימוש היום. זה נכון שהיו צ'טים ב-BBS השונים, שהומצאו הרבה קודם, אבל IRC פתח באמת את כל הדלתות ואיפשר לאנשים לתקשר בזמן אמת. אם תסתכלו על פיד הטוויטר שלכם בכל רגע נתון, הוא נראה בערך כמו חדר צ'ט ממוצע ב-IRC – אנשים שמדברים במשפטים קצרים, לחלל האוויר או עם החברים שלהם, וחולקים מידע, חוויות ושטויות. הטכנולוגיה השתנתה, אבל הרעיון הבסיסי נשאר זהה לחלוטין.

אותו הדבר עם MUD, שאותו עוד הרבה פחות אנשים מכירים. מי שמכיר והכיר, יכול רק לתהות מה היה יכול לעשות בכל השעות האינטנסיביות שנשרפו מחייו במשחק הטקסטואלי הממכר הזה. MUD, שהוא ראשי תיבות של Multi User Dungeon, הוא בעצם משחק תפקידים טקסטואלי – מבוכים ודרקונים המשוחק אונליין, על בסיס טקסט ועם משתתפים רבים אחרים. זה נשמע פשטני, אבל רמת התחכום של משחק שמוגבל לטקסט בלבד תפתיע כל שחקן או סקרן. חלק ניכר מתקופת הלימודים האקדמיים שלי עבר ביעף בחדרים חשוכים (תרתי משמע), שהחיים בהם מתוארים בטקסט בלבד.

והתופעה ה"הזויה" הזו היא בעצם הבסיס לאחד המשחקים הפופולריים והממכרים בימינו אנו – World of Warcraft. ברמה העקרונית אין שום הבדל – הרעיון הוא אותו רעיון, רק העטיפה שלו הרבה יותר זוהרת ומרשימה. וצריך לשלם עליו כסף. בעצם, גם על חלק מהקליינטים של ה-MUD היה צריך לשלם, בשביל לקבל את כל הפיצ'רים – אז גם זה לא נורא חדש.

אז הנה, IRC וטוויטר, MUD ו-WoW. הכל סביב אותם רעיונות, אותם צרכים אנושיים ואותן דרכים לשרוף שעות יקרות מהחיים של כולנו. נראה לנו שהטכנולוגיה והפיתוחים רצים הרבה יותר מהר מאיתנו. אבל, מסתבר, גם ב-40 שנה של אינטרנט, יש דברים שלא משתנים.

2 תגובות ל-“קיצור תולדות האינטרנט

  1. אני מבינה שהתגובה שלי עוררה בך גל נוסטלגיה..

    בתחושה שלי מי שנמצא היום בטוויטר זה בדיוק הטיפוס שהיה גם ב- IRC בזמנו.

    • רויטל סלומון

      לתחושתי, כדאי מאוד שלא למהר לתייג אנשים על פי הטכנולוגיה בה הם משתמשים. IRC הכיל שלל טיפוסים – מחננות אורגינל דרך אנשים משועממים ועד סוטי המין המופרעים ביותר בסביבה. זה שמישהו משתמש בטוויטר, לא ממש הופך אותו ל"טיפוס" מזן מסוים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>