"היה לי כזה במגסון"

מגסון, כדי שלא תגרדו לעצמכם את הפדחת ותעשו לעצמכם פצעים, זו קונסולת משחקים זולה, מכוערת ועתיקת יומין, שצצה פה בתחילת שנות התשעים, כתחליף בלתי איכותי בעליל לנינטנדו 8 ביט ולסוני פלייסטיישן הראשונה. ככה היא נראתה:

היום, שוטטתי עם חברה ברחוב בוגרשוב, הזרוע בחנויות ייחודיות, במיוחד בתחום הביגוד וההנעלה. יש ברחוב לפחות שתי חנויות, שככל הנראה שייכות לאותם בעלים, שמוכרות חולצות (טי שרטס, לדוברי העברית הצחה) עם הדפסים מגניבים במיוחד. בחנות הראשונה לא מצאתי שום דבר שמצא חן בעיניי, אולם בשנייה איתרתי חולצה עם הדפס חמוד וצבעוני של Space Invaders, שנראה די מוצלח, אם כי לא לגמרי נאמן למקור.

המוכר, בחור חביב בן 23, עשה לי הנחה קטנה ואף העניק לי מחזיק מפתחות במתנה. הוא מאוד אהב את בחירת החולצה שלי, אבל ציין שהוא לא זוכר איך קוראים למשחק. אמרתי לו שהוא קצת צעיר בשביל לזכור, אבל זה נקרא Space Invaders.

"אה, כן!", הוא אמר בהתלהבות, "היה לי כזה במגסון".

חפנתי את ראשי בידי בבושה, ואמרתי לו "אתה באמת צעיר מדי". הסברתי לו על קיומה של האגדה שנקראת אטארי 2600, והוא הקשיב בעניין במשך 5 שניות, אבל אז החבר שלו עידכן את הסטטוס שלו בפייסבוק, והוא היה חייב להגיב. ככה זה. כבר אין כבוד להיסטוריה. אפילו לא להיסטוריה של משחקי המחשב ;-).

15 תגובות ל-“"היה לי כזה במגסון"

 1. סתם אחד

  מה לעשות, את יודעת טוב מאוד שהקונסולות ששלטו בארץ בשנות ה90 היו המגסון והפלייסטיישן (ותמיד עם שמועות על ההוא שיש לו דרימקאסט). אני בגיל של המוכר וראיתי אולי פעם אחת את ה2600, מה לעשות שהיא הייתה נדירה באזור שלנו?
  אבל לא לזכור Space Invaders? זאת לא טעות של גיל, זאת סתם בורות.

  • אטארי היתה קונסולה של שנות ה-80 ולא היה לה זכר כבר בשנות ה-90. אני זוכרת משחקי טניס סוערים מול אבא שלי, אבל מהרגע שהגיע נינטנדו 8 ביט, כבר לא היה מה לדבר על קונסולות מיושנות כמו אטארי.

   בשנות ה-90 שלטו פה נינטנדו והחיקויים, אחר כך פלייסטיישן ובמקביל – תואם איי.בי.אם.

   אני לא מופתעת שהוא לא ידע מה זה Space Invaders. בעינינו זו קלאסיקה, וזה באמת חלק משמעותי מההיסטוריה של משחקי המחשב, אבל בעולם שבו כל חמש דקות יוצא משחק חדש – לך תזכור שם של אחד ששיחקו בו לפני 30 שנה 🙂

   • סתם אחד

    לא מסכים איתך, Space Invaders הוא חלק מתודעה מיינסטרימית על משחקים, כמו פקמן או מריו (ואני אפילו אעיז להגיד Asteroids. אין מישהו בשכבות גיל שלנו (נגדיר את זה צפונה מהגיל שלי ודרומית משלך) שלא מכיר את השלושה, ואת יכולה להיות בטוחה שהצעירים יותר שמעו עליהם חלק מpop culture reference או בגלגול מחדש בפלאש ובפלטפורמות ניידות.

    אל תשכחי ששנות ה90 היו הפעימה האחרונה של arcades בארץ, שעדיין נתנו פייט הולם לקונסולות עד ההצפה של PS1. געגועי לgolden axe.

 2. Asteroids????
  לא מכיר…
  אבל בפקמן אני אלוף 🙂

 3. ריקרדו

  לרוב האנשים שאני הכרתי היה חיקוי של החיקוי, ז"א חיקוי של מגאסון, כל מני שמות וצבעים ובלי אקדח אור, Space Invaders היה נמצא בכל קלטת אוסף

 4. באתי להפריד בין בשר וחלב:
  בעוד שהמגסון היה חיקוי של הנינטנדו, והסגה סיסטם (כולם 8 ביט).
  הפלייסטיישן 1 היה קוסלות 32 ביט מתוחכמת.
  ואלה כמובן ממוקמים שונה על ציר הזמן.

  באמצע היו קונסולות ה- 16 כמו הסופר נינטנדו והמגה דרייב האגדי (סאגגההה! ב- בוט) עליו העברתי את מרבית זמני ב- 1993, במקום להתחיל עם הבנות של כיתה ח.

  כבוד על אזכור האטרי (קדם לזמני).

  אסיים בכך שנוסטלגיה היא אובר-רייטד, ניסיון לשחק באותם משחקים באמולטור מוביל למפחי נפש והרס של זכרונות ילדות וורודים, ושקיעות כתומות.

  • זה שהושקה קונסולה חדשה באמצע שנות התשעים (פלייסטיישן), זה לא אומר שלכולם היה וכולם שיחקו בה. מי שלא היה יכול להרשות לעצמו, או סתם לא הבין, קנה חיקויים, ומגסון היתה פופולרית בארץ גם כתחליף לנינטנדו וגם כתחליף לפלייסטיישן.

 5. גם לי היה מגסון שדורש נשיפת "פוו" עצבנית לפי שתוקעים את הקלטת לפתח, ומעולם לא היה לי PS1.
  התגובה שלי התפרשה בצורה אחרת ממה שתכננתי. רק רציתי לציין שמדובר בדורות טכנולוגיים שונים (8 ביט מול 32 ביט).

 6. פול

  יש לי שלל חולצות עם הדפסי משחקים מהאטארי, והן מהוות סוג של סינון גיל (לאנשים מעל 40 בורקות העיניים).

  אבל: לפני שבוע ברכבת לבשתי חולצה כזאת:
  http://www.arcadefever.net/wallpaper/Pong1280x1024.bmp
  וחייל צעיר בא מולי ואמר: וואאווו, פונג!

  • 🙂

   טוב, לא צריך להיות מעל גיל 40. גם מעל גיל 30 לוקח.

   • פול

    אולי, אבל לא עם פונג.

 7. ולמה שיהיה כבוד להסטוריה במקום בו כבר בשלב הנינטנדו מכרו רק חיקויים?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>