יאהו סוגרת את דלישס – מה עושים?

דלישס (del.icio.us) הוא אתר שימושי להפליא. אני משתמשת בו כבר שנים, והוא מהווה עבורי כלי אינטרנטי וארכיבאי חשוב. האתר מאפשר שמירת לינקים ואתרים מועדפים אונליין, כך שאפשר לגשת אליהם מכל מחשב שיש בו חיבור אינטרנט – בניגוד לשמירה מקומית של סימניות בדפדפן, ואפשר לחלוק אותם עם מי שרוצים.

דלישס הוא לא רק כלי שימושי, הוא גם סמן של הטרנדים החמים והנושאים המעניינים ברשת. באתר יש רשימה של הלינקים החמים ביותר, אלה שסומנו על ידי משתמשים רבים בפרק זמן קצר, ומעידים על עניין גובר בנושאים שהם מכילים. זה יכול להיות מאמר ספציפי באתר תוכן, פוסט מעניין בבלוג או אתר חדש שהתגלה ועושה גלים.

ועכשיו, יאהו החליטה לסגור את האתר, במסגרת הקיצוצים שהיא עושה בחברה. דלישס הוא אתר חינמי, כך שאפשר לשער שאין ממנו רווחים של ממש, אולם הוא אתר מאוד פופולרי ושימושי, והחלטת הסגירה שלו תמוהה מאוד. המשתמשים הוותיקים בשירות הזה צברו בוודאי אלפי לינקים חשובים, ונעזרים באתר מדי יום כדי למצוא אינפורמציה ששמרו לשימוש מאוחר יותר.

במכתב שכתבה קרול בארץ, הנשיאה של יאהו, לעובדים שלה, היא טוענת שהאתרים והשירותים שיישארו פתוחים ביאהו הם אלה שבהם החברה חזקה – למשל אימייל, חיפוש, פרסום ועוד. לא חסר מי שמגחך או סתם מרים גבה לנוכח הקביעה המופרכת הזו. יאהו לא חזקים בחיפוש – הם זוחלים אחרי גוגל כבר שנים. ולא רק זה, המנוע שמאחורי יאהו הוא כבר מזמן לא יאהו – הוא בינג. כמו כן, בארץ לא אומרת ולו מילה אחת על פליקר, ללא ספק אחד השירותים החזקים והפופולריים ברשת, ומתעלמת ממנו לחלוטין במכתב הארוך והמוזר שלה לעובדי יאהו. מה זה אומר עליה? לא דברים טובים, ככל הנראה.

על כל פנים, עכשיו צריכים משתמשי דלישס להתאפס על עצמם ולמצוא בית חדש. לפני כן, מומלץ לגבות את הקישורים השמורים בחשבון שלכם, באמצעות כלי היצוא של דלישס.

כרגע, האתר שנראה שיספוג את רוב פליטי דלישס הוא Pinboard – אתר סימניות שהוקם על ידי יוצאי דלישס. האתר נחמד ופשוט בעיצובו, אבל דורש תשלום של 7.85 דולרים כדי ליצור בו חשבון, על מנת למנוע גישה של ספאמרים וכמובן כדי להרוויח כמה לירות. למרות שלא חפרתי באתר לעומק, החלטתי לשלם ולפתוח חשבון, כדי שיהיה לי לאן ליפול כשדלישס ייסגר. כרגע אני מייבאת לשם את הסימניות שלי, וההודעה באתר מציינת שיש עומס רב של טראפיק ונרשמים, ולכן זה ייקח קצת יותר זמן מהרגיל. ככל הנראה, יש עוד פליטים המתדפקים על דלתות ה-Pinboard.

שאר התחליפים-לכאורה לדלישס הם Digg ו-StumbleUpon, אבל האמת העצובה היא, שקשה לדעת מה יעלה בגורלם. יותר מכך, הפעילות שם נועדה ברובה לקדם אתרים ותוכן ולייצר עבורם טראפיק, ואין דגש משמעותי ושימושי על שמירת סימניות. יש גם את שירות Google Bookmarks, אבל נו. לא באמת. לא הצלחתי למצוא אתר נוסף שמחקה את הפשטות והשימושיות של דלישס – וזה קצת עצוב.

יאהו מצליחה למתג את עצמה לאחרונה כענק נאבק ומגושם. היא לא מצליחה לעשות שום דבר ממש כמו שצריך, מפני שגוגל ופייסבוק אוכלות לה את הראש. היא חזקה בארה"ב אבל אין לה כמעט גישה לשאר העולם, למרות שגלובליות זה חשוב וכל זה. היא לא טובה בחיפוש, המייל שלה לא מוצלח כמו ג'ימייל או פופולרי כמו הוטמייל והחברה לא באמת מוצאת את הכיוון שיעשה לה טוב. אז ביאהו מפטרים וסוגרים אתרים ושירותים, שעם קצת מחשבה היו יכולים דווקא לתת לחברה יתרון משמעותי של חדשנות, שימושיות ואפילו בלעדיות. ככה לא בונים אינטרנט. ככה מכבים אותה.

5 תגובות ל-“יאהו סוגרת את דלישס – מה עושים?

 1. יעקב

  מה לגבי http://www.xmarks.com/ הוא כלי מצויין לשמירת מועדפים

 2. בינתיים דלישס טוענים שהם לא מתכוונים להסגר והם מחפשים קונה:
  http://blog.delicious.com/blog/2010/12/whats-next-for-delicious.html

 3. גיא

  החלטה אכן תמוהה של יאהו (לכאורה).
  xmarks שניצל מסגירה בעור שיניו לפני שבוע הוא אכן אלטרנטיבה מצוינת, אם כי המנשק הוובי שלהם לא מזהיר. הסנכון בין דפדפנים ומערכות הפעלה הוא השוס.

  באותו נושא, כבר מזמן לא ברורה לי החלטתה של גוגל לא לחשוף את הסימניות שכרום מסנכרן.הן זמינות אך ורק לכרומים אחרים ולא בגישה וובית.

 4. לסיפור הזה יש *טעם רע* 🙂

  וברצינות: חבל על דלישס. אני אבדוק את ה־Xmarks המוצע פה.

 5. 6 אלטרנטיבות לדלישס:
  http://goo.gl/DFCb4

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>