חיפוש עיוור

בזמן האחרון נהיה די מעצבן לחפש בגוגל. קודם כל, ההתעקשות הבלתי נסבלת שלו לאפס את ההגדרות, ובכל פעם מחדש להציע לי חיפושים תוך כדי ההקלדה. אחר כך, יש את העניין של חיפוש מילים שלא באמת ביקשתי, כאילו כדי לעזור לי. ולבסוף, תוצאות החיפוש עצמן – יותר מדי פעמים לא מספקות את הסחורה, במיוחד בחיפושים פרטניים.

יש המון מנועי חיפוש שם בחוץ, וחלקם יכולים לתת מענה זה או אחר, אבל מה לעשות ועדיין אין מתחרה במשקל כבד לגוגל. יש שפע מנועי חיפוש אלטרנטיביים, אבל לפעמים רוצים דווקא את המיינסטרים. ואז, לכאורה, יש שלוש אפשרויות: גוגל, בינג ויאהו. הבעיה העיקרית של בינג ויאהו, היא שבעברית הם די מקרטעים. בחיפושים באנגלית אני לפעמים מנסה גם את יאהו, והתוצאות לרוב לא רעות בכלל. בינג עוד לא הצליח להוציא ממני שאגות התפעלות – אבל אולי הכל דעות קדומות?

אפשר לבחון את זה באופן אובייקטיבי. אני בטוחה שהמבחן הזה לא יגרום לאף אחד לזנוח את מנוע החיפוש החביב עליו, אבל זה ניסוי מעניין בכל זאת. האתר הזה מאפשר חיפוש עיוור במנועי חיפוש. כלומר, אתם מזינים מילות חיפוש, ומקבלים תוצאות משלושת מנועי החיפוש המובילים, אבל בלי לדעת מאיזה מנוע הגיעו התוצאות. בשלב זה אתם יכולים להצביע עבור התוצאות שנראות לכם הכי רלוונטיות, ואז גם יתגלו לכם שמות המנועים.

ניסיתי את המנוע העיוור עם שלל חיפושים, בעברית ובאנגלית. ומה אתם יודעים – מנוע החיפוש שזכה אצלי להכי הרבה הצבעות היה דווקא יאהו, ולא גוגל, שנאלץ להסתפק במקום השני המכובד. חיפשתי מילים בעלות משמעות כפולה כמו Matrix, כל מיני שמות בעברית, שמות של ערים בעולם ועוד – יאהו הצליח להיות יותר הגיוני וסביר במרבית המקרים, כולל חיפושים של טורנטים ודברים לא חוקיים אחרים.

האם זה יגרום לי לעבור ליאהו באופן מוחלט וסופי? ברור שלא. הרגלים קשה לשנות. גם את אלטה ויסטה לא נטשתי כל כך מהר בזמנו. יחד עם זאת, בהחלט אבדוק את יאהו לעתים יותר קרובות (וגם את Duck Duck Go, שאני מאוד מחבבת) – במיוחד במקרים שבהם גוגל יעצבן אותי, ולאחרונה זה קורה לא מעט.

2 תגובות ל-“חיפוש עיוור

  1. […] למסקנה שצריך לחדש, לעדכן ולרענן (מה קרה? קראתם את הפוסט שלי?). השימוש במנועי חיפוש לא יורד, וגוגל לא ממש מאבדת […]

  2. ואני חשבתי שרק לי יש תחושה שגוגל מרבה לפספס לאחרונה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>