קפאין: מנוע החיפוש החדש של גוגל

אפילו גוגל הגיעה למסקנה שצריך לחדש, לעדכן ולרענן (מה קרה? קראתם את הפוסט שלי?). השימוש במנועי חיפוש לא יורד, וגוגל לא ממש מאבדת מכוחה, אבל בכל זאת – יש טוויטר, פייסבוק וכל מיני שירותים אחרים שמספקים מידע בזמן אמת – משהו שגוגל מתקשה עדיין להתחרות בו.

והנה, שבועיים אחרי שמיקרוסופט ויאהו סגרו עסקה לשת"פ בתחום החיפוש, מסירה גוגל את הלוט ממנוע חיפוש חדש-מחודש, ששם הקוד שלו הוא קפאין.

מבחוץ, נראה המנוע אותו דבר בדיוק כמו גוגל המוכר לכולנו, אבל מתחת למכסה המנוע, טוענת גוגל, יש מנוע חדש עם אלגוריתמים שונים ושיטת עבודה שונה, שמטרתו היא להביא תוצאות מהירות יותר ומדויקות יותר.

הלוגו של גוגל ב-1998

מאט קאטס, מהנדס בכיר בגוגל, אמר בפוסט בבלוג ה-Webmasters של גוגל, כי המשתמשים הרגילים לא צפויים לחוש בהבדלים מיוחדים, אבל המשתמשים המנוסים והמתוחכמים יותר עשויים לראות תוצאות שונות מעט מהרגיל, בייחוד בחיפושים מורכבים. לכן, מבקשים בגוגל, אם יש לכם מה לומר על תוצאות החיפוש (מלבד "חרא"), שלחו להם פידבק.

בגוגל טוענים כי לא מדובר בתגובה לבינג או לפעילות של חברה זו או אחרת, וכי החברה שואפת כל הזמן להתקדם ולשפר את תוצאות החיפוש שהיא מספקת.

בבדיקה זריזה של מנוע החיפוש החדש של גוגל, מצאתי כמה דברים מעניינים:

 1. על פניו, נראה שהמנוע עובד יותר מהר. זה מורגש, למרות שמדובר בהבדלים קטנים מאוד.
 2. התוצאות מוגשות בצורה שונה מעט – דגש על תמונות, סרטונים וגם חדשות, אבל זה תלוי במה שמחפשים.
 3. רואים הרבה יותר Site Links.
 4. הדירוג השתנה. יש כמה וכמה מונחי חיפוש שאני עוקבת אחריהם באופן קבוע, בעברית ובאנגלית, והשינוי ניכר. מומחי ה-SEO בוודאי תולשים שערות ברגעים אלה ממש – חלקכם ימצאו את עצמם בבעיה.

יהיה מעניין מאוד להמשיך לעקוב אחר פיתוח המנוע הזה, שכרגע הוא עוד לא מוצר מוגמר. למרות ההצהרות שופעות הביטחון, גוגל בהחלט מודאגת ממעמדה שעלול להתערער, גם עקב השותפות בין יאהו למיקרוסופט, עקב התדמית הגרועה שנוצרה לה לאחרונה ועקב הפופולריות העצומה של שירותי המידע המיידיים, כמו טוויטר. אם גוגל תצליח לשפר משמעותית את המוצר הראשי שלה, מנוע החיפוש, יש סיכוי שהיא תמשיך לאחוז במונופול שלה בתחום, לפחות לזמן מה.

קישורים רלוונטיים

4 תגובות ל-“קפאין: מנוע החיפוש החדש של גוגל

 1. צחי

  מבדיקה שעשיתי בתחום ההימורים המקוונים לפחות, התוצאות נראות אותו דבר, הדירוג לא השתנה באופן מהותי, אין שינויים מסמרי שיער והרבה דירוגים של ספאמרים וטעויות דירוג אחרות עדיין נמצאות. אם לא יהיה שינוי מהותי יותר אני מאמין שאנחנו צופים בתחילת שקיעתה של גוגל.

  • אתה נשמע לי יותר כמו מישהו שדואג לדירוג אתרי ההימורים המקוונים מאשר לעתיד החיפוש באינטרנט – האם יש קשר בין הבדיקה שעשית לשקיעתה של גוגל?

 2. צחי

  יש הרגשה זה זמן רב שגוגל תקועה טכנולגית במקום, בכל מה שקשור למנוע החיפוש עצמו ולאלגוריתם החיפוש. התחום הספציפי של ההימורים המקוונים מבליט זאת בגלל התחרות הגדולה והמניפולציות הרבות שחברות מבצעות על מנת להשפיע על התוצאות, לכן על פי המדד שלי, איכות סינון התוצאות אל תוצאות רלוונטיות יותר לא השתפרה נכון לרגע זה.

 3. […] החברתיות והסטטוסיות. ושנייה ורבע אחרי שגוגל השיקו את גוגל קפאין, מנוע החיפוש המשודרג-מחודש-משופר שלהם, שנועד (גם) […]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>