למה אני לא מתקינה עדכונים של Windows

אני לא מתקינה עדכונים של Windows. אני עובדת על Windows XP ומעולם לא הורדתי לו אפילו עדכון אחד. בכלל, פונקציית העדכונים האוטומטיים של Windows היא אחד הדברים המעצבנים, הפולשניים והמציקים ביקום, וטובה רק בשביל הכסת"ח. ברוב המקרים, העדכונים האלה לחלוטין לא נחוצים. אם יש לכם אנטי וירוס טוב, ופיירוול נורמלי, אין שום סיבה להיכנס להיסטריית עדכונים, שמיקרוסופט דואגים לפמפם מאוד יפה מדי זמן מה.

מיקרוסופט באמת יכולים להיות קוצים בתחת כשהם רוצים. במקום לייצר מוצר בטוח ושלם, הם פשוט משגרים אותו כמו שהוא, ומחכים שיצוצו הבאגים ופרצות האבטחה. ואז הם מתחילים לתקן. טלאי על טלאי, עדכון אחרי עדכון, שמשביתים את המחשב לזמן מה ולפעמים גם יוצרים יותר בעיות ממה שהם פותרים.

באופן לא מפתיע, מיקרוסופט מנצלת באגרסיביות רבה את הנטייה של רוב המשתמשים להשתמש בפונקציית העדכונים האוטומטיים, ולהוריד באופן עיוור כל עדכון שיוצא ל-Windows. וכך, למשל, דחפה מיקרוסופט את אינטרנט אקספלורר 8 כ"עדכון אבטחה חשוב". ב-Windows 7 הצפויה, יש כל מיני עדכוני אבטחה מזויפים, שמותקנים אוטומטית ללא הסכמת המשתמש, ואחד משיאי החוצפה האולטימטיביים (שבגללו בכלל התחלתי לכתוב את הפוסט הזה) – באחד העדכונים האחרונים, התקינה מיקרוסופט לכל משתמשי פיירפוקס תוסף שנקרא Microsoft .NET Framework Assistant – ללא ידיעתם או אישורם.

ולא רק שזו חוצפה, התוסף הזה הופך את פיירפוקס לפגיע כמו אינטרנט אקספלורר, בכך שהוא מאפשר לכל מיני אתרים משוקצים להתקין תוכנות על המחשב שלכם.

ולא רק שזו חוצפה ופגיעה באבטחת המחשב, מיקרוסופט, בחוכמתם הנשגבת, גם הפכו את ההסרה של התוסף הזה לקשה במיוחד. את התוספים רגילים והבלתי מזיקים בפיירפוקס ניתן להסיר פשוט באמצעות הקלקה על Uninstall בחלון התוספים של הדפדפן. אבל, לא! הכפתור של התוסף של מיקרוסופט הוא אפור ולא פעיל. אי אפשר להסיר אותו סתם כך. מי שרוצה להסיר את התוסף הגועלי הזה, צריך לבצע חפירה מעצבנת במיוחד ברג'יסטרי, ולבצע את ההסרה ידנית.

אז הנה עוד סיבה למה לא להוריד עדכוני "אבטחה" של Windows. פשוט כי הם לא בטוחים.

10 תגובות ל-“למה אני לא מתקינה עדכונים של Windows

 1. מה זה Windows?

  • רויטל סלומון

   מערכת הפעלה שאפשר להתקין על מחשב שלא עולה 13 אלף שקל, וגם אפשר לשחק בה כל מיני משחקים מגניבים.

 2. כרגיל, בלינוקס זה לא היה קורה – את מוזמנת להתקין לינוקס, ויהיה לך קשה להביט לאחור.

  ההרחבה הנ"ל מבית היוצר של מיקרוסופט אינה ייחודית רק לבעלי Windows 7. גם משתמשי XP ו־Vista קיבלו אותה, כחלק אינטגרלי מחבילת Dot Net Framework 3.5. לא ממש ברור לי מה ההרחבה הזו מתיימרת לעשות, אבל היא גם משנה את מחרוזת הזיהוי של הדפדפן שלך, בצורה שמאפשרת לכל אדם החפץ בכך לדעת אם התקנת או לא את העדכון הזה.

  מבחינת הסרה, הסיבה שההסרה מסובכת היא שההרחבה לא הותקנה בפרופיל שלך, אלא באופן גורף לכלל המשתמשים במחשב ולכל פרופילי הדפדפן. ניתן להסיר את התוספת דרך הרג'יסטרי, וגם דרך פיירפוקס עצמו במידה ותתני לו את הפרמטרים הנכונים בהפעלה.

  • רויטל סלומון

   ראה תגובתי על לינוקס למר יהונתן קלינגר הנכבד והמכובד.

 3. לינוקס,

  עכשיו בלי שום קשר. הפתרון הנכון הוא לעבור אחד אחד על כל העדכונים ולראות אם העדכון באמת נחוץ.

  אחת הבעיות עם עדכון אוטומאטי היא שהעדכון מחליט לדחוף לך כל מיני דברים שלא עובדים טוב כמו הקודמים (ואני סובל כרגע מבאג רציני ומחכה לעדכון לכרטיס מסך שלי בלינוקס). זה לא רק לוינדוס אבל זה גם יותר משמעותי שם.

  מה שאני הייתי ממליץ לך (חוץ מלעבור ללינוקס) זה לעדכן עדכוני אבטחה. אם המחשב שלך עדיין מריץ XP זה אומר שהפורטים שלך חשופים לכל הRPC-Flaws מ2001.

  • רויטל סלומון

   ה-XP שלי יחסית חדש (חוקי, בחיי) ולכן בעצם בא עם כמה עדכונים בילט אין. חוץ מזה, כאמור, פיירוול טוב והכל בסדר. חוץ מרוטקיט שהכנסתי בעצמי פעם אחת, ותוכנות ריגול פה ושם, הכל טוב. טפו טפו.

   ובקשר ללינוקס וכל זה – אני הכי בעד, ואני מאוד רוצה לראות את חלונות עפה מחוץ לחלון, אבל תכל'ס זו עדיין לא מערכת שמישה מספיק. יש לי לינוקס על האסוס EEE והיא סיוט מעצבן שגרם לי להפסיק לנסות, פשוט, ולהישאר איתה כמו שהיא.

   וחוץ מזה, אני גיימרית. אי אפשר להשתמש בלינוקס כשאתה גיימר.

 4. אורי

  גם אני פינגווין. אחרי שעברתי ללינוקס אני לא יכול להסתכל אחורה על windows ומיקרוסופט. כשאני קורא על מה שהם עושים למשתמשים, אני שמח שאני לא חלק מזה.
  אני לא גיימר ולכן יכולתי לעשות את המעבר, נקווה שבעתיד משחקים פופולריים יעבדו גם בלינוקס.

  אגב, את windows אי אפשר להתקין על מחשב ממש ישן.

 5. גם לינוקס קשה מאד להתקין על מחשב עתיק. נסה להתקין x server על מחשב בעל 16mb זכרון ותווכח בכך בעצמך.

  מצד שני, על מחשב מספיק חזק אפשר להריץ ווינדוס מדומה עם האטה מינימלית בביצועים.

  אני אשמח לדעת מה מספרו של העדכון הסורר. אפשר בבקשה?

 6. אם פוסט זה מטרתו שיתוף הקוראים בחוויות ("שרפתי את חדר השירותים שלי", למשל), מילא.

  אבל אם מדובר בשמץ של המלצה לציבור הקוראים הנאמנים, הרי שמדובר בחוסר אחריות מסוימת.

  הסיבה העיקרית לכך שכל כך הרבה מחשבים נדבקים היום ב"רושעות" הינה חוסר עדכון של מערכת ההפעלה שלהם בעדכונים של מייקרוסופט. למעשה כל התולעים המשמעותיות בשנים האחרונות (שהתפשטו על מליוני מחשבים) ניצלו "חורי" מערכת הפעלה שהושארו מחוסר עדכון. רק לפני כמה חודשים נפגעו כמה מהחברות הגדולות בארץ כתוצאה מחוסר עדכון כזה (התולעת כבר תמצא את דרכה פנימה במוקדם או במאוחר, תשאלו את בנק לאומי ש"חטף" לפני כמה שנים).

  אני בטוח שאת יודעת להגן על המחשב שלך (חוץ מכאשר הוא נדבק במשהו מרושע…), אבל אני גם בטוח שחלק מהקוראים לא יודעים לקנפג את הפיירוול שלהם, והעצה הזו עלולה להזיק להם.

  עברו ללינוקס, ואם אתם לא מסוגלים – עדכנו את מערכת ההפעלה שלכם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>