למה כל כך קשה לביים וידיאו ויראלי

ג'אדסון לייפלי הוא בחור מוצלח ומוכשר. אי אפשר לקחת את זה ממנו. האיש החזיק במשך תקופה ארוכה בתואר הנכסף "הווידיאו הנצפה ביותר ביו-טיוב בכל הזמנים", עד שהמעריצים של אבריל לווין כיסחו לו את הצורה.

לייפלי רכב היטב על ההצלחה של הקליפ, שהפכה אותו מקומיקאי מקומי וסתמי – לכוכב על מוכר ומרואיין. הקליפ שלו, Evolution of Dance, עדיין שם, ברשימת הנצפים של כל הזמנים, עם יותר מ-109 מיליון צפיות. אבל מה, אי אפשר לרכוב על להיט אחד לנצח, למרות שיש כמה וכמה אמנים שעשו את זה. לייפלי הוא לא רק בדרן, הוא גם איש אינטרנט (או שיש לו יועצים שמבינים אינטרנט), והוא ידע שהתהילה שלו דועכת ובקרוב ישכחו ממנו.

אז מה עושים? כמובן – קליפ המשך. וכאן מתחילה הבעיה.

הקליפ המקורי היה ספונטני, הוקלט באופן חובבני והיתה בו תחושה אותנטית. אלה לא הסיבות שהפכו אותו לכזה להיט אינטרנטי, אבל הן עזרו. במבט ראשון, זה נראה כמו סרטון של חובבן שהתגלגל במקרה לרשת, והצליח לו. ואת זה אנשים אוהבים.

הקליפ החדש הוא כמעט ההיפך המושלם מהקליפ המקורי. לייפלי לבוש באותם בגדים, התאורה אותה תאורה, ואפילו יש קהל שצוחק במקומות הנכונים. אבל התחושה היא כל כך מבוימת, כל כך מעושה וכל כך מאולצת, שלקליפ הזה אין הרבה סיכוי לחקות את ההצלחה של הקליפ הראשון. בוודאי, יהיו לו הרבה צפיות והוא יופץ ברחבי הרשת, פשוט כי זה Evolution of Dance 2. מצד שני, אין לו סיכוי להפוך לקליפ ויראלי אמיתי, כזה שנותן לך את התחושה שגילית משהו חדש ומגניב, כזה שגורם לך לצחוק באמת ולרצות להעביר הלאה לחברים שלך. הקליפ הזה יהיה פופולרי, רק כי הוא הפך להיות קצת חלק מהברנז'ה, מהשיח האינטרנטי, ואולי גם בזכות פיצ'ר ה-Related Videos של יו-טיוב, שייתן לו דחיפה על סמך הקליפ האורגינלי.

בחירת השירים לא מבריקה כמו בקליפ הראשון, והתחושה היא שלייפלי מזויף, לא משוחרר, ולא מצחיק בכלל. אפילו הקהל מרגיש כמו צחוקים מוקלטים של אופרת סבון, או כזה שמרימים לו שלטים שאומרים לו מתי ואיך לצחוק. המצלמה לא רועדת. הכל מושלם מדי. ומשעמם. לתחושתי, לא יהיה Evolution of Dance 3.

לייפלי הוא לא הראשון שמנסה לרכוב על הצלחת קליפ מקרי. חטאו איתו רבים וטובים, וביניהם גם קורי וספרטה החתול, עם סדרת פרקים לא מצחיקה בעליל, וסיימון והחתול המאויר שלו, שאפילו לא התחיל להתקרב לצחוקייה של הסרטון הראשון והגאוני. כנראה ששכפול זה לא הפתרון. בשביל שסרטון יהיה באמת ויראלי ומצליח, צריך להיות בו ניצוץ מפתיע, משעשע ומבריק – כל פעם מחדש. לביים קליפ ויראלי זה כמעט בלתי אפשרי, גם אם משתמשים ב"נוסחה" הנכונה.

והנה, לשיפוטכם, הקליפ החדש – ומתחתיו הקליפ הראשון של Evolution of Dance:תגובה אחת ל-למה כל כך קשה לביים וידיאו ויראלי

  1. אופיר

    רק אתמול נתקלתי בקליפ החדש.
    מסכים לכל מה שאמרת.
    זה מזכיר גם את שתי הישראליות עם הליפסינק של היי, גם הן עשו עוד קליפ (או יותר) דומה שלא הצליח.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>