מה קורה כשגולשים באתר "ניו יורק טיימס" ללא חוסם פרסומות?

חוסם פרסומות

ה"ניו יורק טיימס" בוחן אפשרות של מנויים בתשלום, שיקבלו גישה לתוכן ללא פרסומות כלל.

על פניו, מדובר בעניין סטנדרטי לחלוטין, אבל כשמגרדים טיפה את פני השטח, מגיעים לאחד הנושאים הכאובים בעולם התוכן והאינטרנט – פרסומות וחוסמי פרסומות. מה שה"ניו יורק טיימס" מנסה לעשות, הלכה למעשה, זה לגרום למנויים שלו להפסיק להשתמש בחוסמי פרסומות. "אם אתה מסרב לתרום ליצירת עיתונות איכותית, אין לך זכות לצרוך אותה", הכריז מארק תומפסון, המנכ"ל של NYT. ההכרזה הזו עיצבנה די הרבה גולשים ומומחי טכנולוגיה, מכיוון שמדובר על איום מרומז לפיו גולשים שמשתמשים בחוסם פרסומות – לא יוכלו לגשת לתכני האתר.

חדי האבחנה שביניכם, ישאלו למה בכלל גם המנויים, שמשלמים כסף טוב, צריכים לראות פרסומות. וזו, כמובן, שאלה טובה מאוד. לפי המודל של העיתון, אתם צריכים גם לשלם כסף כדי לקרוא את התוכן, ובכל זאת לקבל פרסומות, וזה עוד בלי שאמרנו כלום על תוכן שיווקי. יש לא מעט גולשים שלא מוכנים לסידור הזה, והסיבה אינה רק "קמצנות".

כשמדברים היום על "פרסומות" באינטרנט, כבר לא מדובר על באנרים פשוטים או לינקים טקסטואליים שמובילים אתכם לאתר אחר. מדובר על מערך מורכב ומסוכן, ובעיקר לא מפוקח, שעוקב אחרי הגולשים, שומר עליהם נתונים אישיים וגם יכול להזיק למחשבים ולמידע שלכם. כשאתם נכנסים לאתר ללא חוסם פרסומות וחוסם סקריפטים, מוזרמות לתוך הדפדפן שלכם מאות ואלפי בקשות טעינה, קוקיז וסקריפטים – שרובם ככולם בכלל לא מתארחים באתר המקור, ואין לאתר שום בקרה עליהם.

לא מזמן, התגלה כי אתר פורבס היווה מצע לתוכנה זדונית, שהושתלה אצל משתמשים שגלשו באתר ללא חוסם פרסומות. אם בעבר, השימוש בחוסמי הפרסומות היה בעיקר כדי להאיץ את זמני העלייה של האתרים ולקרוא את התוכן בצורה נקייה, הרי שהיום, חוסמי הפרסומות הם הקונדום של האינטרנט. החוסמים לא רק מעלימים באנרים, הם גם מונעים מסקריפטים לא מוכרים מלרוץ בדפדפן שלכם, ומנטרלים חלק מהמעקב שמתבצע אחריכם. למרות שזה לא תפקידם המקורי והעיקרי, חוסמי פרסומות גם מונעים, לעתים, מתוכנות זדוניות להיכנס למחשב שלכם.

משתמש ברדיט ערך בדיקה קצרה, ונכנס לאתר של NYT ללא חוסם פרסומות. לחרדתו, הוא מצא שהעמוד הראשי קורא לכמה אלפי אלמנטים, כולל קוקיז מעשרות (!) דומיינים שונים ועשרות סקריפטים לא מזוהים. למעשה כ-35% מהסקריפטים וכ-35% מהבקשות באתר לא מוגשים בכלל מהשרתים של NYT, אלא ממקורות חיצוניים כמו שרתי מודעות.

ל"ניו יורק טיימס" אין שליטה ובקרה מלאה על הסקריפטים האלה. הוא לא יודע ולא רוצה לדעת מה הם עושים במחשב של הגולשים. הוא רק רוצה לוודא שתזרים המזומנים שלו מפרסום נשאר יציב, ולא ממש אכפת לו כמה אגרסיבי הפרסום הזה, או איזה נזק הוא גורם.

לנו, כגולשים, נותר רק לבחור איך לנסות ולהתגונן. האם התוכן של NYT שווה פגיעה בפרטיות שלכם? תחליטו לבד.

2 תגובות ל-“מה קורה כשגולשים באתר "ניו יורק טיימס" ללא חוסם פרסומות?

  1. ריקו

    ב"הארץ" המנגנון שמזהה חוסמי פרסומות נותן פרסומות חלופיות טובות מעניינות ובטוחות יותר, אני מוצא את עצמי הרבה פעמים לוחן עליהן, אבל… הם לא תיקנו את זה עד הסוף אחרי לחיצה על הפרסומות החלופיות מגיעים לסקריפט של הגלאי שלהם ולא לתוכן,

  2. […] ניסוי: גלישה בניו יורק טיימס ללא חוסם פרסומות […]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>