ברקסיט והעצומה שלא היתה

4chan frog

משאל העם באנגליה מעורר גלים, סערות ושפריצים בעולם, כולל כותרות מופרעות באתרי הכלכלה (נו, יא היסטריים, כבר מכרתם את כל תיק המניות שלכם בפאניקה מוחלטת?).

אחד הסיפורים ששבו וצצו בסיקור ה-Brexit היה העצומה שעליה, לכאורה, חתמו יותר מ-2 מיליון בריטים בדרישה לערוך משאל חוזר. ובכן, לא עצומה ולא נעליים.

כבר אתמול היו אינדיקציות ראשוניות לכך שהעצומה הזו חשודה. מספר החתימות הגבוה בזמן כל כך קצר (ועוד בסופ"ש) עורר ספקות די חזקים. מהר מאוד, באו כמה סקריפטאים והריצו בדיקות על ה"עצומה", וגילו שהיא לא הרבה יותר מעורבא פרח.

כרגיל, העיתונות בעולם ובארץ מיהרה לפרסם ידיעות סנסציוניות עם מספרים גדולים, כמו שהיא אוהבת, ובעיקר – בלי לבדוק אפילו עובדה אחת כמו שצריך. העצומה היתה משולה להודעת יח"צ שהועתקה והודבקה בכל מנגנון חדשות אפשרי. הדיווח התחיל, ככל הנראה, ב-BBC, ומשם זלג ושטף לכל אתרי התוכן האפשריים, שרובם כבר מזמן לא מייצרים תוכן מקורי, אלא מעתיקים מאלה שמעתיקים מאלה שמעתיקים מהמקור, שגם הוא מועתק מאיזה מקום.

עצומה ברקסיט

כמו בהרבה מקרים בזמן האחרון, העובדות נבדקות על ידי גורמים שהם קצת מחוץ למיינסטרים התקשורתי. הפעם היו אלה גולשים ברדיט וגם האתר הזה, בו יש הוכחות ברורות לכך שהעצומה היתה לא יותר מאשר מתיחה של אנשי 4chan ולגיוני הבוטים שלהם.

בין העובדות התמוהות, שהיו צריכות להדליק נורות אדומות, היו כאמור מספר החותמים הגבוה, כמויות עצומות של חותמים מהוותיקן ומצפון קוריאה (הידועה בגישתה הפלורליסטית לאינטרנט ולחיים בכלל) וצילומי מסך של אנשי 4chan שעושים את הכל בצורה גלויה לחלוטין.

למרות ההוכחות החותכות, BBC סירבו לרדת מהסיפור, ורק לאחר יומיים פירסמו ידיעה שאומרת שהפרלמנט יבדוק חשדות למניפולציות בעצומה.

ומה עם מניפולציות בתקשורת? נו, אל תבלבלו אותנו עם העובדות. אחרת, איך נייצר כותרות אלימות וסקסיות?

1 תגובות ל-“ברקסיט והעצומה שלא היתה

  1. נתן

    אוי זה פשוט מעולה.
    תודה רויטל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>