7 שנים ל-The Shark Lady

7 שנים ל-The Shark Lady

שבע השנים ה…? אין שום סיכוי שאמצא שם תואר מתאים ל-7 שנים שכאלה. אבל עם דבר אחד אי אפשר להתווכח – הזמן עף. שבע שנים מלאות ועשירות בפעילות, למידה, פרויקטים, משברים והצלחות עברו, וזה די מדהים בעיניי.

שבע שנים מאז שהתחלתי את דרכי כעצמאית ובעלת עסק, שבהן כל יום לומדים משהו חדש ומרגש, מעצבן או מפתיע. שבע שנים של התמודדות עם מדינת ישראל וההתעלמות הכמעט-מוחלטת שלה מהעסקים הקטנים. שבע שנים של זינוקים טכנולוגיים מטורפים בתחום האינטרנט ובתחום ניהול העסקים והתקשורת, עניין שרק מחזק את תסמונת המלכה האדומה, שעליה אני מטיפה ללקוחות ובכלל – צריך לרוץ יותר ויותר מהר רק כדי להישאר במקום. ועם זאת – יש גם הרבה דברים שלא משתנים: הלקוח הישראלי התחמן והחמקן, החאפרים והרמאים שמציפים את התחום והסרטונים של החתולים באינטרנט. שבע שנים של אתרי וורדפרס, טקסטים, מקלדות מכניות, לקוחות מפתיעים ופרויקטים שמביאים גאווה רבה (ויש עוד כמה יפים בדרך, כמובן). שבע שנים שלמות ומלאות, עשירות ומופרעות לחלוטין.

מלחמה, מלחמה, מלחמה. וגם תוכן

השנה האחרונה, 2014, היתה בעיקר בסימן מלחמה. כל מי שמנהל עסק חווה את המלחמה הזו על דמו, בשרו וכספו. כל מי שדיברתי איתו סיפר את אותו הסיפור – העסקים נעצרו בחריקת בלמים, וביחד עם החגים שהגיעו שנייה אחרי תום המלחמה, היה מדובר בשנה די קשה ומעצבנת. הרבה בעלי עסקים קטנים היו בטוחים שזה הסוף של העסק שלהם. אני בטוחה שאם תסתכלו מסביבכם, תגלו שנעלמו מהסביבה שלכם כמה עסקים כאלה, כמעט בלי ששמתם לב. כמה שלא מתכוננים, יש פשוט הרבה דברים שלא נמצאים בשליטתנו. אבל המוטו של הצופים ושל ג'ו האלנבק תמיד נכון – Be prepared.

שתי מגמות נקודתיות ששמתי אליהן לב השנה: אחת – כמות הפריצות לאתרי וורדפרס הפכה לפסיכית לגמרי, למרות שהמערכת מאובטחת מאי פעם ולמרות התפתחותם של תוספים העוזרים בשמירה על האתרים. הרבה מאוד מהפרויקטים של הזמן האחרון היו פשוט טיפול באתרים פרוצים (לפחות אצלי. קולגות, ספרו מה הולך אצלכם). ועוד מגמה קטנה וספציפית ששמתי אליה לב בשנה האחרונה, בייחוד בחודשים האחרונים, היא הזליגה חזרה של נושא התוכן לליבה העסקית שלי. בתחילת הדרך, עת הייתי צעירה ותמימה, חשבתי שאעסוק בעיקר בתוכן. זה גם היה המוטו הראשון של העסק – The Shark Lady – Killer Content Management. מהר מאוד התחוור לי שהתוכן בישראל הוא לא רק זונה, הוא גם זונה זולה. מאמרים ב-20 שקל הפכו להיות הדרך הפופולרית להתקדמות מעושה בגוגל, ובעיקר לבדיחה עצובה בקרב אנשי התוכן הרציניים בארץ. אבל, ותודה לגוגל על שינוי האלגוריתם, נראה שהתחילה לחלחל פה ההבנה שתוכן אמיתי וטבעי הוא הדרך היחידה ליצור אתרים איכותיים ולשמר לקוחות, ולאחרונה אני לוקחת על עצמי יותר ויותר פרויקטי תוכן. שינוי מבורך, ללא ספק. נראה אם זה יישמר.

עם כל האתגרים, לא הייתי מחליפה את העצמאות בעד שום הון שבעולם. אין אפשרות להדביק תו ערך על היכולת שלי לעבוד עם הטכנולוגיה שאני הכי אוהבת ועם האנשים שאני רוצה לעבוד איתם. אין משהו שיהווה תחליף ליכולת הזו לשלב עבודה ואהבות גדולות כמו טבע ובעלי חיים ותחביבים מורכבים כמו צילום ורכיבה על סוסים. אין מחיר לחופש.

תודות

אחד הדברים הכי חשובים בניהול העסק הוא התמיכה של הסביבה. בת מזל שכמותי, הסביבה שלי מסייעת לעסק לפרוח. וזה הזמן להגיד תודה, לעמיתים שמפרגנים ומפנים לקוחות, וגם עוזרים ללא תמורה לפעמים; למשפחה שמספקת עידוד והשראה; ולחברים טובים, שנמצאים שם כדי לשמוע את הקיטורים, להציע מילה טובה, להתעניין באמת ובתמים במה שאני עושה וגם מלמדים אותי שיעורים חשובים בסבלנות, ראייה לטווח ארוך ומזכירים לי תמיד, ש"מה שלא הורג, מחשל".

קשה מאוד לנחש איך ייראו הדברים בעוד שנה, שנתיים או עשור. אני מקווה להמשיך לעשות את מה שאני אוהבת, ואולי גם למצוא דברים חדשים לאהוב. עד אז, בבניין וורדפרס ננוחם.

1 תגובות ל-“7 שנים ל-The Shark Lady

  1. 7 שנים? באמת?! הזמן טס… מזל טוב רויטלוש, עד 120 שנים לעסק שהקמת, והרבה הצלחות!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>