האינטרנט, החטא ועונשו

על פניו, נראה שבסיפור המחריד אודות אב אלים שמתעלל בבתו בת העשרה, העניין האינטרנטי הדייקני לא חשוב במיוחד. ובכל זאת, הוא חשוב, שכן בלי האינטרנט, הסיפור הזה לא היה יוצא לאור. ויותר מכך – לא האינטרנט, אלא האנשים שמאחורי אחד האתרים היותר-מעניינים ברשת. ולא, לא מדובר ביו-טיוב (סמכו על וויינט שיידעו להחמיץ כמה עובדות).

לפני כ-7 שנים, החליטה הילארי אדמס, אז בת 16, לעשות מעשה, ולתעד בווידיאו את מסכת ההתעללויות שהיא עוברת בביתה, על ידי אביה ואמה. שבע שנים נדרשו להילארי כדי לשחרר לאוויר העולם את הסרטון המבחיל, בו נראה אביה מצליף בה בצורה מפחידה באמצעות חגורה, ללא הפסקה וללא רחם, פשוט משום שחטאה והתקינה Kazaa במחשב. אמא שלה, במקום להגן עליה בצורה כלשהי, מצטרפת בשלב כלשהו לחגיגה. בהרבה מובנים, מדובר באחד הסרטונים הקשים ביותר לצפייה ביו-טיוב, ולמעשה אני די מופתעת שהם לא צינזרו אותו (וטוב שכך).

הטוויסט? האב הוא שופט לענייני משפחה בטקסס, והנערה אף מוגבלת או נכה (לא הצלחתי למצוא בדיוק את הפרטים של הנכות או המגבלה). הטוויסט השני? הסיפור לא היה מתפוצץ ללא קיומה והתערבותה האלימה של קהילת אתר reddit. זה נכון שהמדיום שאיפשר את החשיפה הוא יו-טיוב, אבל באותה מידה הסרטון הזה היה יכול לטבוע בתוך המדמנה של אתר שיתוף הווידיאו, לזכות ב-300 צפיות, ולהיקבר במערת השכחה. אבל הילארי, שכנראה גם התקדמה קצת מאז ימי קאזה, ידעה שכדי לקבל את תשומת הלב שהיא באמת צריכה, עליה להיעזר בקהילה חזקה, ולכן היא פירסמה ב-reddit בקשה פשוטה – עזרו לי להפיץ את הסרטון הזה. וכך, מסרטון שאתמול היו לו כ-70 צפיות, קפץ המונה לכ-2.5 מיליון צפיות. וזה עוד לא העניין החשוב.

הקהילה של reddit, שמורכבת מגולשים אינטנסביים רבים בעלי חוש צדק מפותח (ויש שיאמרו "מפותח מדי"), לא הסתפקו בהפצת הסרטון, אלא העלו את הסיפור לראש סדר היום – תחילה ב-reddit עצמו, לאחר מכן בכלי התקשורת המקומיים של טקסס ועד לתקשורת הלאומית האמריקאית. הם לא רק עשו "לייק" (או Upvote, כמו שעושים ב-reddit), הם לא רק פתחו עמודים בפייסבוק וכתבו עצומות, הם עשו מעשה. חלקם פנו בכתב לכלי התקשורת המתאימים, וצירפו לינק לסרטון; חלקם פנו בטלפון או בכתב לשירותי הרווחה; חלקם ביצעו תחקירים וחיפשו מידע נוסף על השופט (וגילו שהוא רך מאוד עם נאשמים בהתעללות בילדים) ורובם פשוט הביעו תמיכה מרהיבה בהילארי ובתעצומות הנפש שלה, עודדו אותה להמשיך עד הסוף, וקיללו ביצירתיות את האב המתעלל.

התוצאות של האקטיביזם הזה לא איחרו לבוא: הסיפור הגיע מהר מאוד לתקשורת המקומית והלאומית; תוצאות החיפוש עבור "judge william adams" מכילות אך ורק התייחסויות ועדכונים חדשותיים הקשורים בהתעללות; השופט הפך לחוכא ואיטלולא ואף קיבל מים משפיל משל עצמו, הוא כבר נאלץ להתנצל ולגמגם, ולספר שזה לא ממש מה שרואים בסרטון (כן, הצלפות בחגורה יכולות לבלבל את האדם הממוצע), ויש סיכוי די טוב שהוא אפילו משך אליו את זעמו של ארגון אנונימוס, שדורש התנצלות פומבית והתפטרות מיידית. בינתיים, השופט הושעה מתפקידו למשך שבועיים.

זו לא הפעם הראשונה שבה אנשי reddit (שזה בערך כמו להגיד "אנשי אפריקה" – לא מדובר בקהילה אחידה אלא בצבר של תתי-קהילות עם אנשים שמאוד פעילים באינטרנט) עושים מעשה, חושפים סיפורים ושקרים וגורמים למבוכה ומהומה רבה. היו גם מקרים בהם הקהל הזועם, מוח הכוורת, ה-mob, עשו טעויות ופגעו באנשים חפים מפשע בשם הצדק והכוח שיש להם בידיים. ועם זאת, מדובר באתר אינטרנט ייחודי, בו באמת אפשר לקבל עזרה מאנשים זרים לחלוטין שלעתים אף מרוחקים מכם אלפי קילומטרים. באינטרנט המנותקת-משהו שאנחנו כל כך רגילים אליה, זה לא דבר מובן מאליו. ומה אתם יודעים, אפילו פיצה אפשר לקבל שם.

לא הוויראליות של הסרטון עשתה את העבודה, ולא רשת חברתית פופולרית שבה חברים יותר מחצי מיליארד איש. מי שעשה את העבודה והביא לחשיפה של סיפור אנושי מחריד, שבקלות היה יכול להיעלם בתהומות הנשייה, הוא האנשים שמאחורי האינטרנט. ראשית, הנערה/אישה עצמה, שאזרה אומץ והעלתה את הסרטון לרשת. ושנית, קהילה גדולה של אנשים שמבינים שזה לא מספיק להקליק ולהעביר הלאה, אלא שיש צורך בפעולה אמיתית כדי להזיז סלעים אימתניים ולהעניש את החוטאים.

במקרה דנן, זה לקח בדיוק 24 שעות. כמה זמן ייקח לנו להזיז את הסלעים שלנו?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>