סוני משנה את כללי המשחק – לרעת הגיימרים

Sony Darth Vader

יש לי תחושה שאת הטריק המלוכלך של סוני, יאמצו כל מיני חברות ישראליות מתועבות בשמחה רבה. ולמה לא, בעצם? אם החוק מאפשר לשנות את תנאי השימוש לאחר שהלקוח קנה כבר את השירות או המכשיר, הרי שאפשר לעשות כמעט כל דבר.

וזה מה שסוני עשתה – שינתה את תנאי השימוש, כך שלקוחותיה, המשתמשים ב-PSN (הלא היא PlayStation Network, למשחקים אונליין בפלייסטיישן), ייתקלו בבעיות קשות באם הם רוצים לתבוע את החברה. על פי תנאי השימוש החדשים, משתמשים המעוניינים לתבוע את סוני ייאלצו, ראשית כל, לעבור דרך בורר שימונה על ידי סוני עצמה. בנוסף, המשתמשים מתחייבים שלא להגיש תובענות ייצוגיות נגד החברה. התנאים החדשים מוצגים לגיימרים המנסים להיכנס לרשת של סוני, ומי שלא מסכים לתנאים (כלומר, מי שבכלל טורח לקרוא), לא יוכל להשתמש יותר ב-PSN.

מי שרוצה לסרב לתנאים האלה ובכל זאת להמשיך לשחק, יצטרך לשלוח מכתב למטה סוני בלוס אנג'לס. בכל מקרה, המשתמש עדיין יהיה חייב להסכים לתנאים לפני שהוא עושה opt out. הצעד האגרסיבי הזה, כך נראה, מגיע בעקבות הפריצה הגדולה למערכות סוני, בה נגנבו נתונים של עשרות מיליוני שחקנים. סוני, כנראה, חוששת מתביעות ייצוגיות, ולכן מנסה לכסות לעצמה את הישבן. יש להניח שרוב המשתמשים, מתוך הרגל ולהיטות להתחיל לשחק, פשוט לחצו על Agree ולא הבינו למה הם מסכימים. כרגע, יש קצת רעש סביב העניין, וסוני אף זוכה להשוואה לכוח הרשע הגדול מכולם – דארת' ויידר – בציטוטו המפורסם "שיניתי את פרטי ההסכם. התפללו שלא אשנה אותו עוד". אבל, הרעש ידעך, המשתמשים ימשיכו לשחק ולהסכים לתנאים שהם לא קוראים, וסוני תוכל לישון קצת יותר בשקט – עד הפריצה הבאה.

 

תגובה אחת ל-סוני משנה את כללי המשחק – לרעת הגיימרים

  1. לא כל מה שכתוב בחוזה אחיד הוא קביל. יש (בישראל לפחות, ואני מניח שהחוק מגן על צרכנים באופן דומה במקומות אחרים) בית דין לחוזים אחידים ויש את המושג של "תנאי מקפח", ככה שסוני אולי יכולה להכתיב בחוזה מה שהיא רוצה, אבל כשם שאדם לא יכול להסכים למכור את עצמו לעבדות, ככה אין תוקף בדיעבד לכל מיני סעיפים מוזרים ששוללים מהלקוח זכויות צרכניות.

    ראי כאן "תנאי מקפח":
    http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%97%D7%95%D7%96%D7%94_%D7%90%D7%97%D7%99%D7%93

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>