פנדורה על סף סגירה

אנחנו הישראלים חטפנו את הדלת של פנדורה בפרצוף כבר מזמן. לפני שנה וקצת, סגר שירות המוזיקה המשובח באינטרנט את דלתותיו בפני העולם, והשאיר רק חריץ קטן לתושבי ארה"ב. הסיבה – התמלוגים שדרשו חברות המוזיקה הוכפלו, וחברת אינטרנט קטנה כמו פנדורה פשוט לא היתה יכולה לעמוד בלחץ. ההכנסה השנתית הצפויה של פנדורה היא 25 מיליון דולר – ועל פי המייסד, טים ווסטרגרן, 70% מההכנסה הזו ילכו לתמלוגים לתעשיית המוזיקה.

הרבה מהפעילות של פנדורה עברה לסלולר – האפליקציה שלהם היא אחת מ-10 הפופולריות של iPhone, עם 40 אלף משתמשים חדשים מדי יום. אבל כנראה שזה לא מספיק. החברה על סף סגירה.

פנדורה תנסה לעשות עסקה של הרגע האחרון עם SoundExchange, הארגון שמייצג את האמנים ואת חברות התקליטים, אבל זה לא נראה מבטיח. פנדורה לא מציגה כמות גדולה של פרסומות (אם כי הם ינסו להגדיל את הכמות הזו בתקופה הקרובה) ולא נראה שקרנות הון סיכון ימשיכו לממן חברה שהמודל העסקי שלה פשוט לא עובד.

הטכנולוגיה של פנדורה והיכולת שלה לבצע פרסונליזציה הן מהטובות ביותר שיש. מסתבר שרעיון טוב ואפילו יישום טוב – לא מספיקים. לא ברור מה בדיוק עשתה החברה בניסיון להציל את עצמה בשנה האחרונה – אבל יש לי תחושה שהכשל הגדול הוא בניהול ולא רק בניהול הכסף. יש עוד כמה שירותי מוזיקה דומים ברשת, ויכול להיות שגורלם יהיה דומה. ואז מה? נשתמש בשירותי המוזיקה הבלתי חוקיים, נוריד MP3 ונקשיב לגלגל"צ. סליחה, אתם תקשיבו לגלגל"צ. אני מעדיפה לשמוע שירה ווגונית.


4 תגובות ל-“פנדורה על סף סגירה

 1. חבל..
  אומנם אף פעם לא השתמשתי בשירות, בעיקר כי באותה תקופה התעמקתי בעיקר במוזיקה ישראלית, אבל כל פרוייקט כזה שנכשל משמעו סכנה לפרוייקטים דומים אחרים, בהווה או בעתיד.

  ו- LOL גדול על השירה ווגונית. 🙂

 2. מעניין, אפשר מקור לידיעה המעניינת?

 3. כן את סלאשדוט מצאתי… גם בסלאשדוט לא נתנו לינק לציטוטים… מצאתי את המקור:
  וושיגנטון פוסט:
  http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2008/08/15/AR2008081503367.html

  תודה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>