7 חשבונות טוויטר גדולים אחראים לעיקר הפצת הפייק ניוז נגד ישראל

בימים האחרונים יצאו כמה דו"חות שמראים בבירור שהפצת הפייק ניוז בכל הקשור למלחמה, התחילה מכמה חשבונות בודדים וגדולים. כמובן שהפייק הוא נגדנו, אבל נניח את זה בצד. לכל אחד יש מכונה קטנה, וזה.

פייק ניוז בטוויטר

חקירה של אוניברסיטת וושינגטון מראה ש-7 חשבונות טוויטר לא קטנים, שצברו 1.6 מיליארד צפיות בפלטפורמה בתוך 3 ימים, אחראים לחלק ניכר מהפייק. ולא פחות חשוב – אלה חשבונות שמאסק בעצמו קידם והפיץ בציוצים שלו.

שימו לב איך החשבונות האלה מגדירים את עצמם.

הם טוענים בעצם שהם ערוצי חדשות ועיתונות, בדומה מאוד לערוצי טלגרם שפורחים כאן בשנים האחרונות (כל מיני "חדשות מהשטח" למיניהם), וגם בדומה לתועמלנים צעירים שאתם מכירים מטוויטר, שמציגים את עצמם כ"חדשות XXX". זה לא מקרי. לחלקכם זה אולי נראה מגוחך, כי ברור שאלה לא עיתונאים, אבל יש הרבה אנשים שלא מסוגלים להבדיל, או שהם כל כך משוכנעים שתקשורת המיינסטרים היא קונספירציה שמאלנית אחת גדולה, שהם שמחים לצרוך חדשות ממקורות עלומים – בעיקר כי החדשות תואמות את האג'נדה הפרטית שלהם.

המחקר של אוניברסיטת וושינגטון מראה שהחשבונות האלה זכו לחשיפה יותר גדולה מזו של חשבונות של ערוצי חדשות אמיתיים כמו CNN או ניו יורק טיימס (כבר זמן מה מדברים על זה שמאסק בכוונה עושה בלאגן לציוצים עם קישורים של NYT).

אחת הסיבות לחשיפה הגבוהה היא שהחשבונות האלה מצייצים המון ובקצב מהיר, אבל זו לא הסיבה היחידה. חלק מהחשבונות האלה חדשים יחסית, ונוצרו בשנתיים-שלוש האחרונות. רובם צברו את רוב העוקבים שלהם בשנתיים האחרונות. אפשר לראות בטבלה כאן שמאסק הגיב לחלק מהם עשרות פעמים – ויש לזה אפקט משמעותי. הוא גם עוקב אחרי חלקם וממליץ עליהם לעתים.

החשבונות האלה מצייצים לעתים קרובות, בניסוחים דרמטיים (כולל Breaking, שאני מתעבת באופן אישי עד מאוד), והרבה פעמים הם לא מצרפים מקורות למה שהם מצייצים. לפעמים הם מוסיפים אמוג'י למשיכת תשומת לב. למשל, ציוץ ללא מקור או אימות:

הציוצים עובדים על הרגש, לא בוחלים באמצעים וזוכים, כל אחד, למיליוני חשיפות ברחבי העולם.

החוקרים מציינים כי מכיוון שטוויטר (X) מגבילה את כלי המחקר וה-API, קשה להגיע למסקנות חד משמעיות לגבי איך הציוצים האלה מגיעים בסוף למדיה המסורתיים, אבל אין ספק שמדובר בהשפעה משמעותית וחזקה על החדשות והדיסאינפורמציה שמופצת בעולם.

בחזרה אלינו, זו הדגמה טובה לכך שלמעשה, לא צריך הרבה יוזרים כדי להתחיל מכונת רעל. מספיק לבסס כמה יוזרים חזקים, פייקים (אדם גולד, מיכל אגמון, Noa Lavi, רוד ליאור) ואמיתיים (ינון מגל וחבורתו מערוץ 14), ולהתחיל לזרוע זרעים. משם, יצטרפו תועמלנים צעירים באופן עצמאי (עידו גבעוני, משה אדרי, ארבלאו), וכל מיני רעלנים אחרים, שחלקם פייקים כמו "לוי רוניתה" וחלקם אמיתיים כמו מירי ברבי, וכל השאר עושים לייקים ומרטווטים. לא צריך לשלם להם כבר, הם עושים את זה לבד.

מדי פעם, נתניהו (כמו מאסק) דואג להפצה של מסרי תעמולה חביבים עליו במיוחד, באמצעות שיתופים אצלו או בחשבון הליכוד. כך, למשל, הוא שיתף סרטונים של גבעוני וארבלאו, וחיזק אותם מהצד, הגדיל להם את החשיפה והעוקבים, ודאג להזרים דם טרי למכונה.

שבעה חשבונות בטוויטר אחראים לחלק ניכר מהתעמולה השקרית נגד ישראל ובעד החמאס בעולם כולו.

ישראל היא מדינה קטנה. העלות של הקמת מערך כזה היא זניחה – בוטים ולייקים קונים בלירה וחצי, ואני מנחשת (וזה באמת ניחוש בלבד בשלב זה), שגם לפייקים הידועים לא צריך לשלם המון כסף. יתרה מכך, הפייקים האלה משמשים את מי שמפעיל אותם להפצת מסרי שטנה ודיבה שאי אפשר להוציא בערוצים רשמיים (ראו מקרה מירי ברבי עם הקונספירציות שלה מאתמול, ועוד מקרים רבים של יוזרים אחרים קודם לכן). אלה פיונים שאפשר להקריב. מקסימום הם יחטפו דיבה, מה אכפת לו.

ככה משתלטים על השיח, מייצרים פייק בכמויות עתק ויוצרים אווירה בה לשקר אין השלכות.

במשך שנים הם פעלו בחלל ריק, אבל הסיפור הזה נגמר. אנחנו במלחמה כנגד הונאת ענק שבוצעה על הציבור הישראלי. לאנשים נפתחות העיניים ויש התחלה של הבנה של מה שהתחולל כאן.

קוראים לי רויטל סלומון.

אני חיה באינטרנט 24 שעות ביממה, וכותבת כמעט מהיום שבו התחלתי לדבר. וזו לא הסיבה היחידה שיש לי כל כך הרבה בלוגים. העיסוקים המרכזיים שלי הם תוכן, מידע וטכנולוגיה, והשילובים המרתקים שאפשר לעשות ביניהם.

אני הבעלים של חברת The Shark Lady – חברה שעיסוקה העיקרי ניהול וקידום אתרי אינטרנט.

בימים אלה אני פעילה מאוד בטוויטר, וכותבת הרבה על תעמולה, פייק ניוז ואוריינות דיגיטלית.

2 תגובות ל-“7 חשבונות טוויטר גדולים אחראים לעיקר הפצת הפייק ניוז נגד ישראל

  1. אבי נהיר

    נראה לי שיש טעות לגבי Visegrád 24

    • זו לא טעות. חיבקו את החשבון הזה כפרו ישראלי, אבל הוא לא תמיד מדייק בעובדות ובכל מקרה לא מדובר בחשבון של ארגון חדשות, אלא ביוזר שעושה כסף מטראפיק בטוויטר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>