דם, דיו ותמרות טראפיק

עיתונות מגויסת זה דבר עצוב. זה מונח שאולי עושה אסוציאציות לישראל, צבא וצנזורה, אבל אפשר לפגוש אותו גם במקומות אחרים ובסיטואציות שאינן קשורות למלחמה ודם. אולי קצת, בעצם – דם ודיו הם שתי עמודות בגרף משעשע שרץ לפני זמן מה באינטרנט:

גם אם הגרף הזה לא מדויק ב-100% (מחירי הנפט משתוללים למעלה ולמטה לאחרונה, למשל), הרעיון שמאחוריו ברור – מחירי הדיו למדפסות של HP גבוהים באופן לא סביר.

פראייר מי שקונה מוצר של HP – ראיתי מדפסות, מצלמות ומחשבים ניידים שלהם שלא מחזיקים מעמד אפילו חצי מהזמן לעומת מוצרים מקבילים של חברות טובות הרבה יותר. אישית, אני לא מתקרבת למוצרים שלהם. בישראל, HP כבר מזמן הפכה לשם נרדף לשירות גרוע ומוצרים נחותים.

בתחום המדפסות, בו המחירים של החומרה מגוחכים ממילא, HP מככבת עם ליין מוצרים רחב ומחירים נמוכים מאוד למדפסות הזרקת דיו. לכאורה, דיל משתלם. עד שאתם צריכים לקנות מחסנית דיו חדשה. באופן מגוחך, ישנן פעמים בהן עדיף לזרוק את המדפסת ולקנות חדשה, במקום לקנות מחסנית דיו. המחירים של המחסניות פשוט שערורייתיים ולא פרופורציונלים – ולא רק בישראל. אישית, אגב, אני משתמשת בכלל במדפסת לייזר שחור-לבן של סמסונג. אני לא מדפיסה הרבה והטונר שלה מחזיק כבר יותר משנתיים.

הדיו החלופי מככב בכל העולם. לא רק אנחנו, הקומבינטורים הנצחיים, למדנו את הטריק. הצרכנים בכל העולם מחפשים את הדילים הטובים ביותר עבור דיו למדפסת ומשתדלים להימנע מלהוציא 25-80 דולר (100 שקל ויותר בארץ) על מחסניות דיו.

HP ושאר יצרניות המדפסות אפילו לא טורחות לפרסם את כמות הדיו שיש בכל מחסנית, "כי זה יבלבל את הצרכנים". או במילים אחרות, למה לספק לצרכנים הטיפשים מידע ברור. בואו נישאר עמומים ונמשיך להרוויח המון כסף. כל מי שאי פעם פתח מחסנית דיו שהמדפסת הכריזה עליה כ"ריקה", גילה שבפנים משכשכים לפחות עוד כמה מילימטרים של דיו שמיש לחלוטין. אבל המדפסת אמרה שריק, אז זורקים וצריך לקנות חדש. רמאות לשמה.

כנראה ש-HP שמה לב שהצרכנים שלה מודעים קצת יותר מדי למחירים השערורייתיים שהיא גובה על מחסניות דיו למדפסות, והחליטו לצאת בקמפיין "אינפורמטיבי" שמסביר למה הדיו כל כך יקר, ולמה זה שווה את המחיר.

כאן גם נכנסת לתמונה העיתונות המגויסת, שפשוט פירסמה את ה"מחקר" של HP ואת כל הנתונים שלהם, כולל השתלחות בדיו של קודאק, בלי מילת ביקורת אחת רצינית. ולא מדובר על בלוגי ספאם נחותים – כמה מהבלוגים הרציניים בתחום הטכנולוגיה פשוט פירסמו את ההודעה של HP בלי לומר מילה נוספת. רק לשם המחשה, HP מסרה כי ביצעה קבוצת מיקוד, ורוב חבריה הכריזו שהם לא מרוצים מדיו חלופי שבו השתמשו במדפסת שלהם. בקבוצה היו חברים 17 אנשים בלבד. והבלוגים, העיתונים? אף מילת ביקורת. HP אמרה שהדיו שלה יותר טוב, אז כנראה שזה נכון.

HP משקיעה מיליארד דולר בשנה במחקר, כך טוענת החברה, על מנת לייצר דיו טוב יותר. הכנסות חטיבת המדפסות של HP עומדות על 24 מיליארד דולר בשנה. כל כך הרבה כסף נכנס, כל כך הרבה כסף (לכאורה) יוצא על מחקר, ועדיין לא מצאו דרך לספק מחסניות דיו זולות שיחזיקו לאורך זמן? מעניין.

מן הסתם, לא מדובר על טכנולוגיה, מחקר או איכות. מדובר על חמדנות לשמה, והנחת יסוד שמוכיחה את עצמה יותר מדי פעמים – הלקוחות הם אדישים ולפעמים גם טיפשים. הם יקנו מה שיגידו להם, הם יאמינו למה שיגידו להם והם יפחדו לבדוק את הנושא בעצמם. ברור לחלוטין ש-HP מוכרת את המדפסות שלה בהפסד. היא לא צריכה להתאמץ בעניין הזה, כי אחר כך הלקוחות שלה תלויים בה במשך תקופה ארוכה, וצריכים לקנות ממנה דיו. וככה, מסתבר, עושים 24 מיליארד דולר בשנה.

————

את הפוסט הזה כתבתי אתמול, בשינויים קלים, בבלוג The Shark Lady Tech. היו לי ימים של אלפי כניסות לבלוג הזה ולבלוגים אחרים, אבל אתמול נשברו כל השיאים, ולמעלה מ-31 אלף יוניקים ביקרו בפוסט המתרעם שלי על HP והשטויות שלהם (שאפו להוסטינג הזול שלי שלא קרס אפילו לשנייה). רוב הטראפיק הגיע משני אתרים שאני מאוד מחבבת – Hacker News ו-Reddit, שמרכזים יפה את חדשות הטכנולוגיה המעניינות של כל יום, וגם סתם שטויות אינטרנטיות כיפיות. היו גם המון טוויטים, אבל אין ספק שאתרי החדשות החברתיות סיפקו את רוב האקשן והתגובות. It was a fun day on the internets.

תגובה אחת ל-דם, דיו ותמרות טראפיק

 1. כל מה שכתבת נכון, המחירים באמת מופרזים בעליל, אבל..
  ניסיתי כמה מדפסות, שהיו פחות טובות, כולל אחת של סמסונג.
  והכי מעצבן – ניסיתי ללכת לחנויות של DMO, שאמורות לתת תחליפים במחירים הוגנים למחסניות של HP, אבל מה לעשות, שהטרטורים שבלהביא הביתה מחסניות שלא עובדות, לחזור לחנות, להחליף שוב, ולעבור את הסיפור הזה עוד פעמיים, הוא עדיין יותר יקר מאשר לקנות מחסנית שעובדת.

  הפעם היחידה שאני יכול לומר, שקיבלתי מחסנית ממוחזרת, שעבדה טוב, היתה בחנות קטנה בפלורנטין, שסיפקה מחסניות בלי שם מותג עליהן.
  זה עבד גם יותר טוב מ-HP וגם יותר טוב מ-DMO.

  אם יש לך עוד הצעות לתחליפים – אני אשמח לשמוע.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>