ככה הורגים קהילה ב-TheMarker Cafe

את הבלוג שבו אתם קוראים כעת פתחתי כשקצת מאסתי ב-TheMarker Cafe. הסיבות היו טכנולוגיות ואינטרנטיות בעיקרן, והסברתי את רובן בפוסט הראשון שכתבתי כאן.

בהדרגה, התמעטה הנוכחות שלי בקפה , והצטמצמה בעיקר לקהילת הצוללים שהיתה שם, ושהוקמה על ידי – השם יקום דמה.

אני מודה ומתוודה שלא מדובר בקהילה פעילה עד מאוד. ודאי שהיא לא היוותה תחרות משמעותית לפורום צוללים בתפוז, הרוחש תדיר. היא לא היתה קהילה יומרנית, אבל היה לה קהל נאמן של כמה מאות חברים ודיונים מעניינים. מה לעשות, וגם הממשק הבלתי נסבל של הקפה, לא עשה ממש חשק לנהל שם דיונים (על שרשור תגובות שמענו באיזה מקום? אולי בשנות ה-90, ככה?) או להוסיף מדיה. השתדלתי לעדכן, אבל האמת היא שעם הזמן הקהילה קצת דעכה. לא מתה, לא נפטרה, אבל התעייפה קצת. קורה.

אתמול ניסיתי להיכנס לקהילה, כדרכי מדי יום, וגיליתי שהיא נעלמה ללא זכר. בהתחלה חשבתי שמדובר בתקלה, אז שלחתי מייל לליאור קודנר, עורך הקפה. ליאור ענה לי: "אנחנו עושים סדר בקהילות השונות – וכאלה שלא היו פעילות נסגרו". עניתי לו שנראה לי תמוה שסוגרים קהילה בלי להתריע, ושיש לטעמי מקום לקהילות נישה שאינן סופר-פעילות אבל משרתות קהל קטן שמתעניין בנושא.

והתשובה? "נסגר רק הדף הראשי של הקהילה. כל הדיונים התמונות וכו' עדיין נגישים גם בקפה ובגוגל. כנראה נשאר חלוקים, אבל אני לא רוצה לראות באתר קהילות שמשמשות רק לפרסום עצמי ובדרך כלל לא מתקיים בהם שום דיון במשך שבועות או חודשים. וכן, יש מקום לנישה – בתנאי שקורה שם משהו".

באופן שסותר לחלוטין את האמירה הזו, קהילת גאדג'טים וסלולר, שהיתה עייפה באותה מידה, לא נסגרה בחטף, אלא ביקשו למנות לה מנהל חדש (סבבה ולגיטימי). ואני לא אגיד כלום על הפרסום העצמי או חודשים ללא דיון, כי זה פשוט לא מדויק, שלא לומר – לחלוטין לא נכון. אישית, אין לי דבר נגד ליאור קודנר, הוא איש נחמד, שירותי ומנומס. אבל פעולה כזו באתר שמבוסס על תוכן גולשים היא תמוהה ושגויה. בינתיים חזרה לאוויר קהילת הצוללים, ומחפשים לה מנהל חדש – אם אתם בעניין, לכו על זה 🙂

לסגור קהילה זה בסדר גמור – גם אם הטיעונים לא ממש מדויקים. גם אם יגידו שאין בה מספיק טראפיק והיא לא מניבה הכנסות פרסומיות – יאללה בסדר. אתר מסחרי וכל זה. אבל ככה? בלי להגיד? בלי להתריע? בלי להציע חלופה?

אני לא מופתעת. הניהול של הקפה בהקשר הזה תמיד היה בעייתי וקלוקל, בגלל הרבה סיבות של חוסר הבנה באינטרנט, תוכן גולשים ואנשים בכלל. מזמן כבר לא מדובר ברשת עסקית, אלא ברשת מחפשים ומחפשות, במקרה הטוב. המריבות האוויליות שהולכות שם על כוכבים, כבוד והשמצות לא מוסיפות הרבה יוקרה לקפה – אתר שיש לי סנטימנטים אליו, ולו בגלל שהייתי שותפה להקמתו.

הייתי אומרת "חבל", אבל אצלנו במשפחה אומרים "חבל על מי שמת. וגם זה לא תמיד".

2 תגובות ל-“ככה הורגים קהילה ב-TheMarker Cafe

 1. ליאור קודנר

  הי רוויטל,

  ראשית נדמה לי שמן הראוי לבקש ממני לצטט את דברי שנאמרו בהתכתבות פנימית שלנו. אבל אם נעזוב בצד את החריגה הזאת מכללי התנהגות תקינה אז הנה כמה תיקונים עובדתיים.

  ב-TheMarker Cafe נפתחו מאז היווסדו מאות קהילות, שחלקן כבר אינן פעילות היום. חלקן בגלל קשיים של המערכת לקדם קהילות אלה, אחרות בגלל חוסר מיקוד או בעיות ניהול.

  זו הסיבה לכך שהחלטנו לעשות סדר בקהילות. במסגרת זו פורסמו במשך קרוב לחודש הודעות בקהילת מנהלים באתר. כל מנהל באתר מתבקש לבקר מדי פעם בקהילה זו ולבטח שלנהל דיון עם מנהלי האתר לגבי הקהילה.

  לצערי דו-שיח כזה לא התקיים בינינו.

  בכל מקרה, על אף הקשיים שאת מזכירה בקפה, אשמח לראות אותך שוב ברשת. במידה ותסכימי לנהל בכוחות מחודשים את אחת משתי הקהילות שהזכרת, נשמח למנות אותך לתפקיד.

  ליאור

  • רויטל סלומון

   ליאור, התגובה שלך נורא יפה אבל לא רלוונטית – לא דיברתם איתי מילה אחת על קהילת הצוללים לפני שמחקתם אותה בקליק עכבר. לא היתה שום הודעה, שום שאלה ושום אזהרה. מה עשיתם עם קהילות אחרות גם לא רלוונטי במקרה הזה.

   ולגבי ציטוט הדברים שאמרת – רק את העובדות ציטטתי ונמנעתי מלהזכיר דברים אחרים, אישיים או שנויים במחלוקת.

   אם אתה חושב שזה פוסט ביקורתי על מה שהולך בקפה, אני מציעה לך לחפש קצת יותר טוב בנבכי הרשת. אני עוד הייתי עדינה, מתוך כבוד למקום עבודה שמאוד אהבתי להיות בו.

   מה שהולך בקפה הוא עצוב מאוד. לי בטח אין מה לחפש שם במצב הנוכחי שלו, למרות הסנטימנטים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>