פייק התנור והתינוק: כך מצלקים נפש של אנשים ופוגעים בהסברה הישראלית

הצורך האובססיבי בלייקים, ביחד עם תרבות הפייק והשקר שהושרשה כאן, גורמים נזקים שלא ייאמנו. לא רק בתוך הפוליטיקה הישראלית, אלא גם כלפי חוץ, והפעם גם לנפש של אנשים שנחשפו לפייק על תינוק ותנור.

ראיתי את זה בבוקר בציוץ של גיא ברוך, מפיץ פייק סדרתי. בכוונה טישטשתי את הפרטים (צילום המסך המקורי שמור אצלי), מכיוון שאם לא נחשפתם לפייק – אין סיבה לחשוף אתכם עכשיו.

פייק תינוק

זה גם פורסם על ידי רונית הביביסטית בטלגרם שלה.

המקור, ככל הנראה, הוא ציוץ של עיתונאי שטוען שהסיפור סופר על ידי מתנדב שראה לכאורה גופה של תינוק עם סימנים מעידים. חיים לוינסון מסביר על התגלגלות הסיפור בטוויטר.

יתרה מכך, סיפור ההמשך של גיא ברוך על הרצח והאונס "תוך כדי", בכלל לא סופר בציוץ המקורי של העיתונאי. ברוך טוען שראו את זה בסרטונים שהופצו לעיתונאים בעולם, וזה לא נכון. אין סרטון כזה בכלל.

אז מה היה לנו כאן: סיפור שסופר מעדות שמיעה, לא מדויק בלשון המעטה, שהוסיפו לו עוד זוועות כאילו מוות זה לא דבר נורא בפני עצמו, ומוות של תינוק עוד יותר.

גם אם נניח שהסיפור היה אמיתי, זה סיפור נוראי שאסור, בשום פנים ואופן להפיץ בלי לבדוק, לוודא יותר ממקור אחד וגם אז – להפעיל שיקול דעת אם בכלל לצייץ את זה, ועוד בצורה הזו.

הנזק שנגרם:

  • נזק הסברתי ומדיני: כבר עכשיו מעלילים על ישראל שהיא ממציאה סיפורים לגבי הטבח בעזה. זה יהיה פשוט מושלם עבור כל המלעיזים.
  • נזק נפשי: אנחנו בטראומה מתמשכת. אנשים נחשפו מרצונם ושלא מרצונם לזוועות איומות בשלושת השבועות האחרונים. הסיפור הזה פירק לגורמים לא מעט אנשים. לא מפרסמים דברים כאלה בלי אזהרת טריגר.

יש מי שטוען "מה זה משנה, הם עשו מספיק מעשים נוראיים". נכון. אבל זה משנה. האמת חשובה. כל שקר ופייק כזה ינוצל נגדנו. ויש מספיק זוועות גם בלי שנמציא כאלה שלא התרחשו. כשאמרתי לגיא ברוך שזה ככל הנראה פייק, הוא אמר לי שזה פורסם בחשבון של המוסד. זה לא.

ככל הנראה, הוא הסתמך על פרסום בחשבון כלשהו, שאינו החשבון הרשמי של המוסד. שימו לב, שלמרות שיש לו V כחול, זה לא החשבון הרשמי. אם נכנסים לאתר של המוסד, יש לינק לפרופיל הרשמי שלהם בטוויטר, חשבון לא פעיל כבר שנים.

מה שקורה כאן זה סימפטום של מחלה: המרדף אחרי הלייקים והטראפיק בכל מחיר, והרצון לשרת נרטיב בלי שום תשומת לב או התחשבות באמת. תרבות השקר.

הפייק צבר תאוצה וכ-400 אלף צפיות רק בפרופיל של ברוך. הוא עדיין לא מחק, נכון לכתיבת שורות אלה.

זה מה שקורה כשמתרגלים להפיץ פייקים. בהתחלה זה בשם התעמולה של נתניהו והמלחמה ב"שמאל", ובסוף מגיעים ליצירת נזק להסברה של ישראל. וא לא הראשון שמייצר נזק כזה.

זו תרבות של זלזול ביושרה, באמת, בעובדות, בתשומת לב לפרטים, במחשבה ובקור רוח. הכל מהר-מהר, לפרסם, לאסוף לייקים, ליצור דרמה ולהפיץ שקרים כדי לשרת נרטיב. מקסימום נמחק, מה קרה.

ועכשיו, כל פעם שנרצה להציג סיפור אמיתי שקרה בזוועות של ה-7 באוקטובר, יגידו לנו "אבל המצאתם סיפורים על תינוקות ותנורים. איך אפשר להאמין לכם?"

ואתם, שקוראים ומשתפים ציוצים של אנשי תעמולה ביביסטיים. מתי ייפול לכם האסימון שמשקרים לכם? מתי תבינו שמדובר באנשים לא אמינים, בלשון המעטה, שכל תפקידם הוא לשרת אג'נדה? מתי תפנימו שאלה אנשים בלי גבולות, בלי מצפון ובלי יושרה, שמשחקים לכם בראש?

אלה לא אנשים שנפלו בפייק אחד או שניים. זו תבנית התנהגות קבועה. זה מזיק לנו בכל כך הרבה רבדים, וזו אחת הסיבות שאנחנו במצב שבו אנחנו נמצאים.