בובות גרב במדיה חברתית: כלי להפצת תעמולה שלטונית

בובת גרב היא כלי תעמולה שמשמש להפצת מסרים, תוך יצירת מצג שווא של אותנטיות. מדובר בפרופיל במדיה חברתית, שלרוב האנשים ייראה אותנטי לחלוטין. בובת הגרב לרוב תתהדר בשם שנשמע מתאים והגיוני לקהל היעד, ותהיה לה תמונה מלאה או חלקית בפרופיל. אבל המניפולציה הרבה יותר עמוקה במקרה של בובות גרב.

נועה לביא

לבובת גרב טובה יש אישיות. זו פרסונה. מומצאת לגמרי, אבל פרסונה. היא לא שם רק בשביל הפצת מסרים אוטומטית כמו איזה פייק קטן או בוט – היא רוצה קהל ואינטראקציה, עוקבים ושיתופים. פרופיל בובת גרב מנהל דיאלוגים מורכבים יחסית, ומעניק לדמות נופך אנושי, מה שגורם לאנשים רבים לחשוב שמדובר בדמות אותנטית. בובות הגרב משמשות להפצת תעמולה, דיסאינפורמציה ושקרים; הן יכולות לשמש כדי לדכא התנגדות לשלטון או כדי לעזור להדהד תוכן שהשלטון רוצה לקדם; בובת גרב יכולה גם לשמש כמפריחת בלוני ניסוי, לבדוק את דעת הקהל ותיאוריות שונות ואפילו לאסוף מידע על אנשים באמצעות אינטראקציות פומביות או פרטיות.

בובת גרב היא בעצם הפה של השלטון, ולעתים קרובות היא משמשת בתור הפה שאומר את הדברים שהשלטון לא יכול להרשות לעצמו לומר בערוצים רשמיים:

שקרים, דיבה, הכפשות, מתקפות אישיות וכו'. בובות גרב גם יכולות להרשות לעצמן לאיים באלימות, להסית ולהתסיס, בצורה שתיראה "אותנטית" וכמובן לא תקושר ישירות לשלטון.

מכיוון שלא מדובר בתוכנה אוטומטית, אלא באדם שזה התפקיד שלו, מדובר בכלי תעמולה הרבה יותר מתוחכם, מסובך להפעלה ודורש השקעה מרובה של זמן (ולעתים גם כסף, מן הסתם). האפקט מתעצם כאשר בובות הגרב יוצרות אינטראקציה אחת עם השנייה, ומהדהדות מסרים זו של זו.

עוד יתרון של בובת גרב על פני בוטים, היא שהרבה יותר קל לתפוס ולזהות בוטים. בובות גרב קשות יותר לזיהוי במבט חטוף, ועוד יותר קשה לחשוף אותן ואת מי שעומד מאחוריהן.

לפעמים לא יודעים מי עומד מאחורי הדמות, אולם ברור שזו דמות ולא אדם אמיתי. בובות גרב יכולות להעביר מסרים מורכבים ולנהל ויכוחים עם אנשים, ובכך להציג נרטיבים מתוחכמים ומעודנים יותר.

לא בכדי, לחלק ניכר מבובות הגרב הישראליות שמסתובבות בטוויטר / X, יש תמונה של אישה, למרות שבחלק מהמקרים הדמות מנוהלת על ידי גבר. הרבה יותר קל לצבור עוקבים כשחושבים שאת אישה, וזה גם מאפשר לך לפלרטט ולמשוך אלייך, באמצעות דבש, את הזבובים המתאימים. אני חוזרת ומסייגת שמאוד קשה לדעת בוודאות. הקו בין סתם פייק ובין פרופיל בובת גרב הוא דק ולא תמיד אפשר לומר באופן חד משמעי אם זה פשוט פייק עמוק או פרופיל שנוסד לצרכי תעמולה שלטונית ואולי אפילו משלמים לו על זה. כל צילומי המסך שפירסמתי כאן, למשל, הם פייקים בוודאות. בחלקם, יש חשדות חזקים מאוד שהם בובות גרב שמופעלות ישירות על ידי מקורבים לשלטון. אנחנו יודעים בוודאות את הזהות של שלושה מהם, אבל זה לא תמיד מאפשר לדעת למה הם עושים את זה.

בשביל לקבל את כל המידע, צריך חקירת סייבר ורשויות אכיפה. אבל גם באמצעות OSINT אפשר למצוא אינדיקציות לכך שפרופיל מסוים הוא בובת גרב.

מיכל אגמון טוויטר

בהרבה מקרים, אם יש מאמץ בולט לייצר פרסונה, עם שם ותמונה שנראים אותנטיים, זה דווקא סימן מעורר חשד. על אחת כמה וכמה אם יש "תמונה" אבל אין שום נוכחות רשת אחרת ואין שום אינדיקציה שאדם כזה קיים בכלל. אם בפרופיל אין שום דבר מלבד תעמולה פוליטית וחנופה לשלטון – סיכוי טוב שמדובר בבובת גרב. אם הוא מפיץ שקרים ומאיים באלימות בלי חשש, זו כנראה בובת גרב שלא חוששת מדיבה, כי היא מתחבאת היטב ואולי אף זוכה להגנה שלטונית.

אם הפרסונה חוסמת כל מי שמציין שהיא פייק או בובת גרב – זו גם אינדיקציה לכך שהיא בובת גרב. (אני, אגב, חסומה אצל כל אחד ואחד מהפרופילים שמופיעים כאן).

בובות גרב יכולות גם ללבוש תצורה של "ערוץ תקשורת" או פרופיל "אובייקטיבי", כמו למשל "הבודקים". אם פרופיל כזה עושה מאמצים רבים להסתיר מי עומד מאחוריו (ואז מסתבר שזה מישהו שעובד בערוץ 14, למשל), זו אינדיקציה מחשידה לכך שזה בעצם גם כן פרופיל בובת גרב.

צריך להבדיל גם בין בובת גרב שתפקידה באמת "להרים הפקה" לאורך זמן, ובין סתם פייקים שמופעלים אקראית כדי להגיב ולייצר טראפיק (דודו, מחקת כבר?).

דודו סאסי מירי רגב פרופיל פייק

קשה למצוא מי עומד מאחורי בובות גרב, אבל לא בלתי אפשרי. לא נמצא את כולן, אבל היד עוד נטויה. כשאתם רואים מסר שמגיע מפרופיל בובת גרב שלטונית, קחו בחשבון שזה מסר תעמולה, לעתים שקרי, ובכל מקרה מדובר במניפולציה שמטרתה להונות את הציבור.

וכמו תמיד, קוקטייל התרופות הכי טוב כנגד ההונאה המתמשכת שמבוצעת על הציבור בישראל, הוא אוריינות דיגיטלית, שקיפות, תשומת לב לפרטים וערימות גדולות מאוד של ספקנות בריאה

——

הפוסט הזה מבוסס על שרשור שלי בטוויטר. מוזמנים לעקוב אחריי שם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>