האם ה-AI תהרוג את תמונות הסטוק?

שאטרסטוק, חברה שמוכרת תמונות סטוק, הודיעה שתציע למכירה תמונות שייוצרו על ידי מנוע הבינה המלאכותית DALL-E. זה מודל עסקי תמוה שמציג גישה קצת נואשת. יכול מאוד להיות שאתרי תמונות הסטוק מבינים שתוך זמן קצר, חלק גדול מהם לא יהיה רלוונטי – בוודאי לא ברמת המחירים המופרכת שהם מציעים כרגע.

במצב הנוכחי, אין סיבה שאנשים לא יפנו ישירות לדאלי (בחינם או בתשלום), או לכל מנוע AI אחר שזמין באינטרנט, ולא חסרים כאלה.

מה שבטוח, הוויכוח על זכויות יוצרים ותמונות שנוצרו על ידי בינה מלאכותית רק מתחיל – שאטרסטוק אומרת שתפצה אמנים שהתמונות שלהם היוו בסיס לתמונות שנוצרו באמצעות AI, אבל זה לדעתי סתם כסת"ח. איך אפשר להוכיח משהו כזה בכלל? יש שם בחוץ כמות עצומה של תמונות גנריות חינמיות וברשיון CC, והמאגרים של התמונות האלה רק הולכים ומתרחבים. הוויכוח הפילוסופי על האם התמונות של הבינה המלאכותית הן מקוריות או לא הוא מרתק, אבל בפועל, אין שום דרך לבדוק זכויות יוצרים. למשל, התמונה הזו שיצרתי. ביקשתי מדאלי תמונה של סוס עם birdcatcher spots. משעשע לראות ש-DALL-E דווקא הבין מה זה birdcatcher spots, אבל המילה "bird" קצת בילבלה אותו, והוא הוסיף ציפור לתמונה, למרות שלא ביקשתי. לקח לעצמו חירות יצירתית, החצוף! וזה בדיוק העניין פה – אפשר להתבכיין עד מחר על זה שהתמונות מבוססות אך ורק על יצירות קיימות, אבל כל יצירה של AI היא ייחודית ומקורית. התמונה הזו יכולה בהחלט לשמש אותי באיזה פוסט על סוסים. מי יכול לטעון עליה זכויות יוצרים?

תמונה של סוס שיוצרה באמצעות AI

לא רק שהאתרים שמוכרים תמונות סטוק מכוערות יקבלו מכה כואבת, ייתכן שסוף סוף ניפטר מסימפטום ה"נושפת בסביון" – אותה תמונת סטוק שצצה שוב ושוב במאות ואלפי אתרים, פשוט כי היא מופיעה ראשונה בחיפושים באתרים שמוכרים את התמונות. בכלל, תמונות סטוק הפכו לדבר מגוחך, גנרי ומשעמם, ואולי עכשיו נזכה לזרם של תמונות מקוריות, שונות ואפילו ביזאריות, ונרענן קצת את איך שנראים הפוסטים והאתרים שלנו בכלל.

הנה, למשל, תמונה שיצרתי אתמול והוספתי לפוסט שכתבתי בנושא ניהול אתרים (ההקשר הוא יצירת תוכן). היא לא מושלמת, אבל היא עושה את העבודה מבחינתי, היא בצבעים שרציתי, ויש לה ווייב קצת פריקי שעדיין מלווה חלק ניכר מהתמונות של ה-AI – וזה גם מושך תשומת לב.

תמונה של DALL-E 2

הטכנולוגיה כבר לא בחיתוליה, אם כי כדאי לשים לב לעובדה שרוב האוכלוסיה הנורמטיבית לא מודעת בכלל לקיומה. לפני כמה ימים שלחתי תמונה כלשהי למכר שלי, והוא לא הבין בכלל על מה אני מדברת, לא הכיר את התופעה או את המושגים, והאמת שגם לא הבין למה אני מתלהבת. נראה לי שלא הצלחתי להסביר לו שהתמונה המהממת ששלחתי לו נוצרה על ידי מחשב, בעצם – תמונה מקורית לחלוטין, ייחודית ומעניינת, שהבינה המלאכותית יצרה עבורי אחרי שביקשתי ממנה משהו בשפה פשוטה וטבעית. בעיניי זה קרוב מאוד למאגיה שחורה, אבל רוב האנשים לא נמצאים באותה ספירה גיקית וטכנולוגית כמוני וכמו מי שמתעניין בנושא מקרוב.

למרות זאת, האיכות של התמונות המופקות מעידה על כך שתמונות AI יהפכו להיות סטנדרט, והן ישתפרו מהר מאוד, עד שלא נוכל להבדיל ביניהן ובין תמונות שנוצרו על ידי בני אדם. הנה, ביקשתי מ-DALL-E את החתול הכי יפה בעולם. לכו תתווכחו עם זה.

החתול הכי יפה בעולם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>