עשור ל-The Shark Lady

בדיוק היום, בדיוק לפני 10 שנים, פתחתי את העסק שלי – The Shark Lady. עשור. A motherfucking decade. אני יכולה לגלגל את זה על הלשון עוד כמה פעמים, וזה עדיין נראה לי הזוי, למרות שהמסע שלי, בדרך הזו היה, בהמון מובנים, ברור מאליו עוד הרבה קודם.

כבר לפני עשרים שנה, קיבלתי לידי בהתרגשות צ'ק מארה"ב, אחת ההוכחות הראשונות שהיו לי שאפשר (ואף רצוי) לעשות כסף מהאינטרנט. לא הפקדתי את הצ'ק הזה, מכיוון שהעמלה על הפקדתו היתה גבוהה יותר מהסכום המרהיב שמצוין עליו – הון עתק בסך חמישה דולרים וארבעים סנט.

הצ'ק הראשון שלי מהאינטרנט

באופן לא מפתיע, הכסף הראשון שלי באינטרנט הגיע מפורנו. ובשביל לעשות כסף מפורנו באינטרנט, בלי לעשות פורנו באינטרנט, צריך ללמוד לבנות אתרים ולשכנע אנשים להקליק על פרסומות. בהמשך הדרך, הצ'קים היו נאים יותר, עד שלאנשים נמאס להקליק על באנרים, והיה צורך למצוא כיוונים אחרים. בזמן הזה כבר הייתי בעיצומו של התואר הראשון במכללה ועבדתי בכל מיני עבודות סטודנטיאליות – אבל האינטרנט והתוכן המשיכו ללוות אותי לאורך כל שנותיי כשכירה.

ב-2008, אחרי כמה שנים די מוצלחות ב-TheMarker, ושנה הרבה פחות מוצלחת בסטארט אפ גרוע עם ניהול גרוע אף יותר, הבנתי שאני על הדרך הלא נכונה, והגיע הזמן לעשות את מה שתמיד רציתי – להיות עצמאית. וכך, בדיוק לפני 10 שנים, הקמתי את העסק שלי. בתום לב ופנטזיות פרועות, תיכננתי שרוב העבודה שלי תהיה סביב תוכן (אינטרנטי, ואפילו קצת פרינט). מהר מאוד גיליתי שהתוכן לא רק לא מביא פרנסה, הוא גם זונה, וצריך לחפש כיוונים נוספים. ימי הפורנו העליזים הזכירו לי שאני גם יודעת להקים אתרי אינטרנט, וכך גיליתי את נפלאות הקוד הפתוח ודרופל. כן, היה גם דרופל. הנה, תראו:

אתר הדרופל הראשון שלי

זוהי אחת הגרסאות הראשונות לאתר החברה שלי, שבתחילת הדרך ישב על דרופל. גם כאן, לצערי, התברר מהר מאוד שאין עתיד, וכי הקוד הפתוח מושך לכיוון אחד ברור – וורדפרס. אז אחלה – נפתח אתרים. ומה יקרה כשכל התחום ידרדר לחאפריזם של התוכן? נו, נמצא משהו אחר להתמקד בו.

אין טעם לספר את כל שינויי הכיוון והאסטרטגיה, מכיוון שכשיש לכם עסק משלכם, ואם אתם רוצים שהוא ישרוד, אתם לא יכולים להמשיך ולעשות כל הזמן בדיוק את אותו הדבר. צריך את האומץ לשנות, לקחת סיכונים ולעשות דברים חדשים – אחרת עומדים במקום ומתפוררים.

כשעושים שינויים, לפעמים נופלים ונכשלים. לפעמים מועדים בבוץ ולוקח הרבה זמן לצאת ממנו. ולפעמים גם עושים שטויות מפגרות ממש. למשל, Splash screen בכניסה לאתר.

בימים אלה, The Shark Lady מתמקדת בניהול אתרים ותוכן. זה אולי נשמע מאוד דומה למה שהתחלתי איתו, אבל האינטרנט של 2018 שונה מאוד מזו של 2008 (ובטח מזו של 1998 – אפילו בתחום הפורנו), וכל מי שעוסק בתחום יגיד לכם שהוא משתנה ומתעדכן תדיר, ומצריך למידה והתאמה-עצמית שוטפות.

אבל כל אלה עניינים טכניים. המהות הרבה יותר משמעותית כאן. העשור האחרון הביא אותו המון שינויים עצומים בחיים שלי – רובם המכריע היו לטובה, ורובם היו קשורים בדרך זו אחרת לעובדת היותי עצמאית.

בהרבה מובנים, להיות עצמאית זו הדרך היחידה שרלוונטית עבורי. אני יודעת מה אני רוצה, ואני לא אוהבת כשאנשים אחרים (שלרוב יודעים הרבה פחות ממני) מכתיבים לי מה לעשות. אני אוהבת ללמוד לבד ולהתנסות בדברים חדשים, ואין לי בעיה לנהל את הזמן של עצמי. למעשה, אני לא יכולה אחרת. אמנם לקח לי די הרבה שנים להבין את זה, אבל כדי לפתוח עסק היה צורך בבשלות נפשית שאני לא בטוחה שהיתה קיימת אצלי במידה מספקת לפני גיל 30.

אף עצמאי לא יגיד לכם שמדובר באורח חיים קל. מדובר בהמון לחץ והמון עבודה, ובצורך בלתי פוסק לשים לב למה שקורה. מי שמנהל עסק לא יכול להיות מחופף ולא מאורגן. חייבים להיות מסודרים – מבחינת זמנים, מבחינה פיננסית ואפילו מבחינה מנטלית. אין זמן להתפרק ואין מי שיחזיק לך את היד אם משהו משתבש. זוהי דרך מאוד אינדיבידואלית ובהחלט לא מתאימה לכל אחד. אבל, לשמחתי, היא הדרך הכי טובה בשבילי, וזו כנראה גם הסיבה שהעצמאות הביאה איתה המון דברים טובים לחיים שלי. שקל לשקל, יכול להיות שהייתי מרוויחה היום יותר כשכירה, אבל מי שסופר שקל לשקל לא מבין מה זה להיות עצמאי. בסופו של דבר – אין מחיר לחופש. ועם כל העול שניהול עסק משית עליך, זה עדיין חופש שאין שני לו.

The Shark Lady מאפשרת לי לעסוק בדברים שאני אוהבת ונהנית מהם כבר יותר מ-20 שנה. היא מאפשרת לי לכתוב המון טקסטים על כל דבר מכלי כתיבה ועד דרסז', מאינטרנט וטכנולוגיה ועד חתולים – ולהתפרנס מזה. היא מאפשרת לי לעשות את אחד הדברים שאני הכי אוהבת – לפתור תעלומות ולמצוא פתרונות לבעיות ותקלות טכנולוגיות, והיא מאפשרת לי לעשות את זה תוך האזנה למוזיקה או תוך חצי צפייה בתחרות החלקה על הקרח. היא לימדה אותי להתנהל בצורה חכמה עם הכסף שלי, ולא להתבייש להצהיר שהשירותים שלי יקרים (כי הם שווים את זה), ושמי שמחפש בזול – שיילך לחפש במקום אחר.

The Shark Lady איפשרה ומאפשרת לי לחיות את החלום שליווה אותי כל השנים – חלום שלא ידעתי שיקראו לו טאלו ושיהיו לו נקודות לבנות 🙂 היא מאפשרת לי לעבוד תוך כדי ליטוף של החתול הכי נפלא בעולם, והיא מאפשרת לי לקום ולתת לו אוכל רטוב כשהוא צועק עליי.

טאלו

ספייק

The Shark Lady לימדה אותי וורדפרס, php, שיווק במדיה חברתית, קידום אתרים, SEO צד שרת, מכירות, ניהול פיננסי, התמודדות עם משברים, הנאה מאתגרים והבנה שאי אפשר לישון על האף וחייבים להמשיך ללכת קדימה. היא לימדה אותי לנהל את הזמן שלי בצורה יעילה ולהתעלם משטויות והסחות דעת כדי לנצל כל רגע בצורה טובה. היא לימדה אותי לעצור הכל, לנוח ולהפסיק לעבוד.

The Shark Lady לימדה אותי להגיד "לא", היא לימדה אותי להגיד "לא, תודה" והיא מזכירה לי שלפעמים זה בסדר להגיד "לא, כושלאמא שלך, ממש ממש לא". היא לימדה אותי לחטוף את הסנטה מריה, אבל גם להירגע ולשלוט בפיוזים הקצרים שלי.

The Shark Lady לימדה אותי להתעקש על לעשות דברים בדרך הכי טובה, להקפיד על קוצו של יו"ד, ולא להתפשר ולחפף "כי כולם עושים ככה". היא מזכירה לי כל יום כמה זה חשוב לדעת עם מי לעשות עסקים ועם מי לא, על מי אפשר לסמוך באמת ועל מי לא, מי החברים שלי ומי סתם אינטרסנטים. היא לימדה אותי לא לדפוק חשבון לאף אחד וללכת עד הסוף עם החלומות והרצונות שלי. היא לימדה אותי להיות בעלת עסק, להיות עצמאית, להיות מה שאני. היא לימדה אותי להיות אני.

וככה עברו עשר שנים. Fucking unbelievable.

3 תגובות ל-“עשור ל-The Shark Lady

  1. אמיר

    מזל טוב! אני זוכר את זה כאילו זה היה אתמול!
    איזה חתיך טאלו 🙂

  2. ריקו

    ccbill, payoneer, SPAcash, Bang Bus, למינגס ….
    וואו חידשת 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>