אחד מתוך 12.5 מיליון

אחד התירוצים האחרונים שנשארו לבעלי העסקים הקטנים שנשענים על דואר זבל כשיטה שיווקית, הוא שזו שיטה שעובדת. הזבלנים ואלה המשתמשים בשירותיהם טוענים שיש בספאם אחוזי המרה ואחוזי קליקים גבוהים. אבל, כמו בכל ספאם מצוי, הטענה הזו מורכבת משטויות, שקרים והגזמות.

באוניברסיטת ברקלי עשו מחקר מעניין מאוד על ספאם, והתוצאות שלו מתפרסמות כעת. 7 חוקרים פרצו לרשת Storm, רשת מחשבים ענקית של ספאמרים, והחליטו לערוך כמה בדיקות על יעילות דואר הזבל. רשת Storm היא אחת הגדולות בתחום הספאם, ובשיאה פעלו בה מיליון מכונות (זה מחשבים בשפת הגיקים הנודניקים), שכל תפקידן ביקום זה לשלוח לנו זבאללה.

במהלך 26 הימים שבהם נוהל המחקר, שלחו החוקרים מאות מיליוני הודעות זבל מזויפות דרך השרתים של Storm והקימו אתר מזויף למכירת תרופות. והתוצאות: 28 קליקים. לא, לא חסרים פה אפסים. 28 קליקים. אחד מתוך 12,500,000 (12.5 מיליון) יוזרים היה מספיק אידיוט כדי להקליק על הפרסומות. מדובר בהמרה (Conversion Rate) של 0.00001%. חברות הספאם נוהגות להתגאות באחוז הקלקות של 2.15% – ויחי ההבדל הקטן.

אבל, יש אור בקצה מנהרת הזבל, לפחות עבור המזבלים. על פי החוקרים, לו באמת היו מוכרים משהו, 28 ההקלקות האלה היו מניבות הכנסות של כ-100 דולר ליום. באוניברסיטת ברקלי חישבו ומצאו, שרשת כמו Storm מרוויחה כ-2 מיליון דולר בשנה – למרות אחוז ההקלקות הזעום. יחד עם זאת, החוקרים טוענים שעלות שליחת הספאם גבוהה מההכנסות הללו. זה לא מסביר למה הספאמרים ממשיכים להפציץ אותנו בשטויות שלהם.

וכל זה בעולם הגדול, בו יש מיליארדי אנשים. עכשיו, בעלי עסקים קטנים יקרים, תקחו את כל המספרים האלה ותחשבו על מדינת ישראל ודוברי העברית שבה. תחשבו על 0.00001% של קליקים מתוך כל המיילים שנשלחים. הסתדרתם עם המתמטיקה? אז נו, אתם עדיין חושבים שספאם זו שיטת שיווק טובה?

אגב, זה שאתם שולחים לי ספאם, שמנסה לעודד אותי לשלוח ספאם לפני שחוק הספאם ייכנס לתוקף ב-1 בדצמבר, אבל נוחת בתיבת הספאם של ג'ימייל וזוכה למחיקה מיידית – לא ממש משכנע. אולי הגיע הזמן לנסות טריקים חדשים.

2 תגובות ל-“אחד מתוך 12.5 מיליון

 1. דוד

  רויטל,

  הפוסט שלך מוכיח שספאם הוא בעצם לא נורא כל כך –
  הרווחיות בו זעומה, כך שזהו "ענף" שנדון לכליה (חבל רק שאף אחד אחר לא שמע על כך).
  אחוז הנענים נמוך ביותר, כך שכמעט ואין טמבלים שמתפתים.
  והג'ימייל ממילא מסנן כמעט הכל.

  אם כך – למה לטרוח וליילל על הספאם? ודוק (כמו שלמדנו בפקולטה) – אין המדובר בתוכן הספאם, שהוא לעיתים קרובות פלילי (מוצרים מזויפים ולא יעילים ושאר הונאות), אלא בעצם השיגור ההמוני של פרסומות.

  אולי, רק אולי, הספאם הוא מעין דחליל שכולנו נהנים לחבוט בו בצדקנות, ובא לציון גואל וקתרזיס (לא לפי הסדר הזה)?

  • רויטל סלומון

   כמה פרטים שוליים שאתה שוכח: ספאם מהווה לפחות 80% מתעבורת המיילים בעולם, לפעמים יותר. זה מכביד על השרתים, גורם לתקלות ובעיות ומאט את קצב הגלישה.

   לא כולם יודעים לסנן ספאם – ולכן הוא עדיין מהווה גורם מפריע, מטריד ומכביד, שגורם לבזבוז שעות עבודה ולעצבים מיותרים.

   הכתובות נקצרות ונגנבות בצורה בלתי חוקית, מה שמהווה הפרה בוטה של הפרטיות של כל אחד מאיתנו.

   אין עם מי לדבר: בארץ, לפחות, תלונות על ספאם לא ממש מטופלות על ידי ספקיות האינטרנט והביעה לא נפתרת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>