איך מגייסים שני מיליון דולר ב-24 שעות? עם חתלתולים מתפוצצים, מסתבר

חתלתולים מתפוצצים

האמת שכל הכותרת הזו שקר אחד גדול. אין לי מושג איך מגייסים שני מיליון דולר ב-24 שעות. הטירוף המרהיב הזה, שמתחולל בקיקסטארטר בימים האחרונים, הוא אירוע בלתי חזוי בעליל. אפשר לשטוח כל מיני טיעונים לוגיים שיסבירו איך זה קרה, אבל נראה לי שהפעם מדובר פשוט בפסיכוזה אינטרנטית טהורה ושמחה.

The Oatmeal הוא אתר קומיקס מקורי ומבדר במיוחד. חלק מהסטריפים שלו זכו לפופולריות עצומה, גם בקרב אנשים שאינם גיקיים אינטרנטיים קלאסיים. האתר, שנוסד ב-2009, מציג קומיקס בנושאים שונים – חלקם נראים רציניים וחלקם מופרכים לחלוטין. כך למשל, ניתן למצוא שם סטריפים שכותרתם "כיצד עיצוב אתר אינטרנט הולך לעזאזל", ומצד שני, אפשר למצוא גם דברים כמו "איך לשחק 'קוקו' על מטוס". באתר יש גם חנות, בה ניתן לקנות מוצרים עם ציורים ועיצובים מהאתר.

ההכנסה השנתית המוערכת של האתר עומדת על כ-500 אלף דולר. מה שאומר, תכל'ס, שמת'יו אינמן, המוכשר שעומד מאחורי ה-Oatmeal, לא ממש צריך גיוס המונים כדי להשיק מוצר חדש. אבל, בצעד מבריק של ראיית העתיד (לפחות כך אומרים הקונספירטורים בשלב זה), הוא החליט לצאת לקמפיין צנוע של גיוס המונים, על מנת לממן את משחק הקלפים החדש בעיצובו, שנקרא Exploding Kittens. יעד הקמפיין עמד על עשרת אלפים דולר בלבד.

על פניו, שמו של המשחק לא נשמע אטרקטיבי במיוחד, אולם התיאור והציורים בדף הקיקסטארטר מבשרים על משחק קליל והומוריסטי, עם אלמנטים של טקטיקה ואפילו טאקי. בתוך 20 דקות, הגיע הקמפיין ליעד הגיוס. בתוך מספר שעות, עמד סכום הגיוס על כ-350 אלף דולר. המיליון הגיע די מהר, וקצת יותר מ-24 שעות אחרי השקת הקמפיין, סכום הגיוס עמד על יותר מ-2 מיליון דולר.

בעת כתיבת שורות אלה (יום חמישי, 22 בינואר 2015, בוקר), הקמפיין צבר 2.5 מיליון דולר. למעלה מ-60 אלף מממנים שונים, בסכומים שונים, תמכו בפרויקט. רובם השקיעו סכום של 35 דולר, המקנה להם את חבילת קלפי המשחק בפורמט NSFW, שאמור לכלול קלפים מזעזעים באופן מיוחד.

כאשר קמפיין עובר באופן משמעותי את יעד הגיוס, מקובל להגדיר Stretch Goals – כלומר, להעניק הטבות נוספות או לפתח את המוצר בצורה משמעותית יותר. ההטבה הראשונה שהוגדרה היא הגדלת כמות הקלפים בחבילת ה-NSFW.

זו לא הפעם הראשונה שבה קמפיין גיוס המונים שובר שיאי מימון – צידנית משוכללת גייסה 13 מיליון דולר, השעון החכם Pebble התחיל שם את דרכו עם 10 מיליון דולר, וגם סלבריטאים כמו לוואר ברטון והפרויקט לגיוס מימון לסרט של ורוניקה מארס זכו שם להצלחה גדולה. ובכל זאת, נראה שהחתלתולים המתפוצצים שברו כל שיא אפשרי, ויש עוד כמעט חודש עד שהפרויקט יסתיים רשמית.

גם אם מכניסים למשוואה את הפופולריות העצומה של The Oatmeal, ההצלחה של משחקי קלפים כמו Cards Against Humanity ועניין החתלתולים שתמיד עובד באינטרנט, קשה שלא להניד את הראש בפליאה לעומת הגיוס המוצלח הזה. יש כבר מי שמבקר את המהלך, ואומר שהיה צריך לעצור את הגיוס, שכן היעד הושג כבר מזמן – ושכדאי לעודד את התורמים לשים לב גם לפרויקטים אחרים. אולם, נראה שהתורמים לא רוצים לעצור את הרכבת הדוהרת הזו, רוצים באמת ובתמים לשחק במשחק העתידי, וכנראה גם לראות את הקאונטר ממשיך ומטפס.

 

תגובה אחת ל-איך מגייסים שני מיליון דולר ב-24 שעות? עם חתלתולים מתפוצצים, מסתבר

  1. יניב

    וואו נשארו עוד כ-15 שעות לקמפיין והוא מתקרב ל-8 מיליון!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>