הכישורים הנדרשים ממנהל אתר אינטרנט

ניהול אתר אינטרנט

למרות שהמינוח Webmaster די חלף מהעולם, וככל הנראה הוחלף בתואר החדש והנוצץ CCO (הלא הוא Chief Content Officer), הרי שבסך הכל אנחנו מדברים על אותו התפקיד – מנהל אתר אינטרנט. אין הגדרה מדויקת לתפקיד, והוא משתנה מאתר לאתר. מנהל אתר אינטרנט של חנות מקוונת עם מאות קניות ביום, מבצע תפקיד שונה מאוד ממנהל בלוג מקצועי של חברה, או ממנהל אתר פנימי של ארגון גדול. עם זאת, יש סט מיומנויות די ברור שנדרש ממי שרוצה למלא את התפקיד הזה. סט הכישורים הזה לא כולל תכנות, בהכרח, אבל הוא כן דורש התמצאות כללית במגוון רחב של נושאים טכניים ותוכניים.

הקלות הנהדרת של ניהול אתר באמצעות מערכת ניהול תוכן (כמו וורדפרס, ג'ומלה, דרופל וחברותיהן), גרמה לרבים לחשוב שכל אחד יכול לנהל אתר באופן עצמאי, ושלא צריך שום מיומנות מיוחדת בשביל זה – רואים את זה במודעות הדרושים ובהצעות השכר הנמוכות. זה לא שתפקיד ניהול אתר אינטרנט היה אי פעם זוהר במיוחד, אבל נראה שבשנים האחרונות הוא נתפס כנחות אף יותר מבעבר. זו, כמובן, תפיסה מוטעית. מנהל אתר ותוכן (וברוב המקרים אין הפרדה בין שני התפקידים) לא יכול לתפעל אתר באופן מקצועי בלי כמה מיומנויות חשובות במיוחד. והנה הן:

היכרות עם מערכות ניהול התוכן

בכוונה לא כתבתי "מערכת ניהול תוכן" ביחיד, מכיוון שאי אפשר לדעת על מה תעבדו. היום זה וורדפרס, מחר זה ג'ומלה ומחרתיים, רחמנא ליצלן, מערכת קוד סגור איומה וישנה. אז לא מספיק לשלוט ברזי מערכת אחת, אלא צריך להבין את העקרונות שעומדים מאחורי מערכת ניהול תוכן, לקרוא את התיעוד (אם יש) של מערכת חדשה שנתקלים בה, וללמוד איך להתמודד עם ממשקים שונים ותקלות שונות. במערכות קוד פתוח חדשניות, יש הרבה אלמנטים שחוזרים על עצמם. למשל, מסך העריכה די דומה בכל המערכות – לכן, יותר קל ללמוד ולהתמודד איתן.

כתיבה ברמה גבוהה

לא סביר שתצטרכו לדעת שייקספיר בשביל לנהל אתר של חברה העוסקת במכירת אופניים, אבל יש כמה דברים בסיסיים שצריך לדעת לעשות, כדי שהתוכן לא יהיה זונה: לכתוב בלי שגיאות כתיב, שגיאות לשוניות ושגיאות הקלדה; לדעת לעבור על הטקסטים שוב ושוב ולאתר טעויות; לכתוב בצורה מושכת, כזו שתעניין את הגולשים; וכמובן – להכיר את מצב האלגוריתם הנוכחי של גוגל. לא ברמה של מקדם אתרים, אבל לדעת מספיק איך צריך להיראות טקסט כדי שהוא יתאנדקס טוב במנועי חיפוש – מהתוכן ועד הדרך שבה מזינים לינקים וכותרות ביניים.

חיפוש ומציאת מידע – אוריינות מידע

מנהל אתר אינטרנט, ובייחוד מישהו שצריך לייצר תוכן על בסיס קבוע, לא יכול להסתמך רק על הידע האישי שלו. הוא צריך להכיר את האתרים המובילים בתחום, לקרוא מאמרים וכתבות חדשות ולהיות מעודכן במה שקורה סביב נושאי הכתיבה שלו. הוא גם צריך לדעת לחפש ולמצוא מידע איכותי בגוגל – בשביל נושאי כתיבה חדשים או בשביל לאתר פתרונות לתקלות במערכת הניהול או באתר.

עיבוד תמונה

אפשר לנהל אתר גם בלי לדעת את כל רזי הפוטושופ, אבל מנהל אתר חייב לדעת עיבוד תמונה בסיסי, לא משנה באיזו תוכנה. פעולות אלמנטריות כמו שינוי גודל, חיתוך, תיקוני צבע ואור קלים והוספת אלמנטים על תמונה (טקסט, חיצים וכו'), צריכות להיות בארסנל של כל מי שמנהל אתר אינטרנט. בנוסף, צריכה להיות לכם היכרות טובה עם מאגרי תמונות והשימוש בהם – כולל מאגרים חינמיים, מאגרים בתשלום ותמונות ברשיון CC.

יכולת למידה עצמאית

לא תמיד יש את מי לשאול וממי לבקש עזרה. יכול להיות שנוצרה בעיה ייחודית באתר, או שמדובר במערכת קיקיונית שאין עליה הרבה אינפורמציה. במקרים כאלה, התושייה ויכולת הלמידה העצמאית של מנהל האתר הן קריטיות – הוא צריך לגלות פתרונות שונים בדרך של ניסוי וטעייה, לחפש מידע על המערכת וללמוד להוציא ממנה את המיטב, גם אם היא לא הטובה ביותר בשוק.

מענה נכון ללקוחות

לפעמים, נדרש מנהל האתר לענות למיילים של תמיכה או שירות לקוחות. מומלץ לדעת איך מדברים עם לקוחות (גם באימייל), לענות בנימוס ובצורה רהוטה, לענות מהר ולא להזניח את תיבת הדואר הנכנס ולשמור מאגר של הודעות מנוסחות מראש לשאלות ותקלות נפוצות.

קצת HTML ו-CSS לא יזיקו

זה נכון שבאמצעות מערכות ניהול תוכן, אפשר לנהל אתר קטן באופן עצמאי גם בלי לדעת שום קוד. זה אולי מתאים לבעל עסק קטן, שרוצה לנהל את האתר שלו לבד ולא רוצה להוציא כסף על תחזוקת אתר שוטפת. אבל, אם אתם מנהלי אתר מקצועיים, או רוצים להיות כאלה, לא תוכלו לברוח מהקוד. גם במערכות המושלמות והנהדרות ביותר, צריך לפעמים לחטט קצת ולעשות שינויים מבפנים. רוב השינויים המבוקשים הם שינויי עיצוב, ולכך נדרש ידע ב-CSS, אולם גם הבנה בסיסית של HTML לא תזיק, תקטין את התלות שלכם בהרחבות ותוספים ותאפשר לכם להוסיף אלמנטים עשירים ומעניינים יותר לאתר.

Photo by: Martin Terber

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>