זה אתר מזוין

אתר מזוין

"זה אתר מזוין. והוא פאקינג מושלם. ברצינות, מה עוד לעזאזל אתם רוצים? אתם בטח בונים אתרים וחושבים שאתם נורא מיוחדים. אתם מרימים פרויקטים של 13 מגה עם ניווט פאראלקס, וחושבים שתקבלו פרס ובאנר שתוכלו להדביק בחלק העליון של האתר. אתם חושבים ש-20 קילו של jQuery ו-83 קבצי גרפיקה מתוחכמים מעמידים לאקספלורר 7 את הזין, כי ככה הוא סוף סוף יכול להראות הצללות של אלמנטים…"

במילים אלה נפתח עמוד האינטרנט המשעשע הזה, שמסביר לכם מה זה אתר אינטרנט מושלם. העמוד, שמכיל רק טקסט, המעוצב במינימליזם בולט, מנסה להסביר (בהגזמה) שאתר אינטרנט מעוצב-יתר-על-המידה וכבד, לא משרת את בעל האתר והגולשים, כמו שאתר פשוט יכול לעשות. אין ספק שהעמוד הזה מבטא את התסכול של הרבה מפתחי אתרים, שנתקלים בלקוחות שלא לגמרי מבינים איך אתר אינטרנט טוב אמור להיראות.

זה, למעשה, הוויכוח רב השנים, שהתחיל עוד הרבה לפני האינטרנט – סגנון מול תוכן (Style vs Substance). מי שמכיר אותי, יודע שאני לחלוטין מאסכולת התוכן. לא שאני חושבת שאתרים צריכים להיות טקסטואליים בלבד, ולא שאין מקום לקצת אפקטים, תמונות ו"נעים בעין", אבל נראה שבשנים האחרונות, בשל קלות השימוש בטכנולוגיות הכי מתקדמות באינטרנט, הנטייה היא קצת יותר מדי לכיוון העיצוב, ופחות לכיוון התוכן.

כשהעליתי את הנושא לדיון בסדנת וורדפרס שאני מעבירה במכללה למנהל, ענו רוב הסטודנטים שסגנון עדיף. הגדיל לעשות אחד מהם ושאל: "מה היית מעדיפה? להיות עם גבר מכוער אבל חכם, או גבר יפה אך מטומטם?". שאלה מצוינת. אני בטוחה שלכל אחת יש תשובה אחרת, אבל החיים מלמדים אותנו שברוב המקרים הקיצוניות הזו לא קיימת – זה לא "או או". ואם כן, הרי שעם הגבר היפה והטיפש, סביר להניח שיתפתח רק סטוץ, ואילו עם החכם יש יותר סיכוי למערכת יחסים ארוכה ומשמעותית.

זה מאוד דומה להתנהגות הגולשים באתרים יפים אך ריקניים, לעומת אתרים פשוטים אך מלאי תוכן שימושי. אתר שמציע רק עיצוב מרשים ואפקטים, יותיר בוודאי רושם על הגולשים. הם ייכנסו לאתר ויגידו: "וואו! איזה אתר יפה! מדהים! עבודה נהדרת!". השאלה היא, מה קורה אחר כך? האם הם יחזרו שוב לאתר כדי להגיד שוב: "וואו, איזה אתר מדהים?", או שהם ימשיכו הלאה, לאטרקציה הבאה? האם הם יישארו באתר שהם לא מצליחים למצוא בו משהו בסיסי כמו מספר הטלפון של החברה? האמת הפשוטה היא, שעיצוב יפה הוא לא סיבה לחזור לאתר או להשתמש בשירותיו. מה שמחזיר גולשים לאתר, מה שמביא לידים ולקוחות, זה מה שיש בפנים – התוכן והערך המוסף. לא חסרות דוגמאות קיצוניות לאתרים כעורים, צפופים ומיושנים, שעדיין מושכים קהל גולשים עצום על בסיס יומיומי. חדשות רוטר הוא רק אתר אחד כזה, מני רבים.

אין ספק שאתר צריך להיות בנוי בצורה נכונה, נוחה לניווט, שמישה וברורה – כזו שמובילה את הגולש למקומות החשובים, עוזרת לו למצוא את המידע שהוא צריך וגורמת לו לרצות לחזור לאתר. את זה לא משיגים בעיצוב של 13 מגה עם ניווט פאראלאקס, אלא בבנייה נכונה של ממשק משתמש, וסידור איכותי של התוכן באתר. זה גם נכון, שבניסיון לחסוך כסף ומאמץ, הרבה לקוחות פשוט מבקשים להעתיק את אתרי המתחרים, בלי שום מחשבה על קהל היעד שלהם, והאם האתר של המתחרים באמת טוב או לא. לכן, אנחנו גם רואים הרבה אתרים כאלה.

"אנשים אוכלים בעיניים", אמר לי פעם מישהו שניהל מזנון. ואכן, הסנדביצ'ים שלו נראו טוב, אבל היו תפלים למדי. המזנון נסגר תוך פחות משנה. מנסיוני בפיתוח אתרים מאז שנות ה-90, ופיתוח אתרי וורדפרס בשנים האחרונות, הלקוחות אכן מעדיפים, ברוב המקרים, עיצוב מרשים על פני תוכן איכותי. הם מוכנים להשקיע אלפי שקלים בעבודה של סטודיו, אבל רק כמה מאות שקלים (וכמה שפחות, אם בכלל) בעבודה של כותב תוכן רציני ומקצועי. הם מתעקשים על כל גוון ופיקסל, אבל לא בודקים אם יש שגיאות כתיב באתר ואם אפשר להגיע לכל המידע. אפשר לנסות להכווין אותם ולייעץ להם, אבל בסופו של דבר הלקוח יקבל מה שהוא רוצה. האם זה גם מה שטוב בשבילו? לא בטוח בכלל. הוא רוצה יצירת מופת, אנדרטה קונספטואלית שתנציח את גדולתו, אבל הוא בסך הכל צריך אתר מזוין.

Photo by: http://www.flickr.com/photos/lunchtimemama

2 תגובות ל-“זה אתר מזוין

  1. אין לי אלא להסכים. אתר רווחי הוא אתר עם תכנים טובים שטוב לחזור אליו. זה לא חייב להיות על חשבון העיצוב.

    ופרלקס הוא טרנד מבחיל שלא היה צריך להיוולד.

  2. מסכים ביותר…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>