מאסט זה מסטיק לעוס ללא סוכר

אסטרטגיה דיגיטלית???

וזה גם בדיוק הטעם והשימושיות של ה"כתבה" המטופשת הזו ב-TheMarker – מסטיק תפל וחסר תועלת, בתיבול עצות אחיתופל.

לפעמים אני אומרת לעצמי להפסיק להתעצבן מהמאמרים השיווקיים האלה, שתורמים בעיקר לאגו של מי שמפרסם אותם, אבל אני לא מצליחה להתאפק כשאני קוראת ערימות כאלה של שטויות. והפעם – מאמר שמתיימר לייעץ לבעלי עסקים על האסטרטגיה הדיגיטלית הרצויה להם. ובמילים אחרות – מה הם צריכים לעשות באינטרנט כדי להצליח.

לשם ההוגנות, לא כל העצות במאמר הזה משוללות מהיסוד, אבל כל הכתיבה המתיימרת והדאווינרית הזו פשוט מביאה לי את הסנטה מריה, ובייחוד מעצבנות אותי העצות החלולות והמזיקות.

כבר בכותרת עולה התהייה: למה "מאסט"? חסרות מילים בעברית שיכולות להשתלב כאן בצורה יפה? ועוד במאמר שמדבר על SEO ותוכן, מה ההיגיון לשים מילה כזו בכותרת? כמה אנשים יחפשו "טיפים מאסט לשיווק באינטרנט"? אני אנחש שמשהו בין אפס לאפס.

מגמת המילים הלועזיות המבחילות ממשיכה גם בטיפ הראשון, שמדבר על חשיבות האתר המותאם לסלולר. הטיפ עצמו הגיוני ונכון, אבל כתוב בצורה כל כך עילגת ונמהרת, וכמובן כולל את הביטוי "נייס טו האב". האב האב, אמר הכלבלב.

לאחר מכן, מדגישה הכותבת את חשיבותו של התוכן. זה מאוד אופנתי ללהג על תוכן, בלי לתת באמת עצות מעשיות איך לשפר את התוכן באתר או בעמוד הפייסבוק. במאמר כל כך עלוב, זה גם די אירוני. התוכן של המאמר הזה לא רהוט, בקושי מספק ערך מוסף לגולש ובטח לא יביא "טראפיק" לשום אתר. וגם – הבה נדון בהזדמנות על חשיבותם של סימני פיסוק. כן, בתוכן.

ואחר כך, כמובן, מגיע תורן של הרשתות החברתיות. פה זה נהיה ממש זן: אף מילה או טיפ הלכה למעשה. רק ההצהרה הבלתי נסבלת לפיה "חייבים להיות שם כי כולם שם". אז הנה לכם סוד מקצועי – אם אתם לא יודעים מה אתם עושים, אם אין לכם את הזמן או היכולת או הממון לנהל נוכחות מדיה חברתית, עדיף שלא תהיו שם בכלל. והכי חשוב – פייסבוק לא יכול להיות ערוץ השיווק האינטרנטי היחידי שלכם, אופציה שהרבה יותר מדי עסקים בוחרים בה.

ובסוף בסוף מגיעה הפסקה המדהימה הזו, שהיא כל כך אווילית ומלאה סתירות ושטויות, שאני לא יודעת איך בכלל מישהו חשב לנסח משהו כזה. ולהלן:

כי צריך עמוד רשמי. כי אפשר לעשות את זה בקלות היום דרך פלטפורמות חינמיות כמו wix. כי זו עוד תחנה חשובה בנוכחות הרשת שלכם. חשוב שאתר החברה יהיה פונקציונלי. אל תשלו את עצמכם אנשים לא מחפשים אתרים מסחריים של מותגים הם מחפשים ערך ותוכן. לכן אל תתפתו לבנות אתרים גדולים אם אתם לא חייבים – הם זקוקים לתחזוקה שוטפת ויקרה. עדיף להשקיע בתוכן וטרפיק. יעיד על כך המספר הגדול של אתרי חברה שהפכו ל"פילים לבנים" ברשת.

אז ככה (תנשמו עמוק):

 1. מי שממליץ לעסק לבנות את האתר שלו ב-Wix, אין לו מושג על מה הוא מדבר, בטח לא כששתי פסקאות קודם דיברנו על תוכן וקידום אתרים.
 2. זו לא *עוד* תחנה, זו התחנה הכי חשובה והעוגן המרכזי ממנו יוצאים שאר הערוצים השיווקיים. אתר עצמאי זו הפלטפורמה היחידה בה יש לכם שליטה מלאה כבעלי עסק, בניגוד לעמודי פייסבוק ותמונות באינסטגרם.
 3. "אל תשלו את עצמכם אנשים לא מחפשים אתרים מסחריים של מותגים הם מחפשים ערך ותוכן" – זה משפט חסר ערך ומשמעות, וגם תוכן. אנשים בהחלט מחפשים את האתרים התדמיתיים והמסחריים של חברות. הם רוצים לדעת עוד על החברה, ולפעמים הם רק רוצים את מספר הטלפון או טופס צור קשר. לא ערך ותוכן ורוחניות, "סתם" מידע שימושי. אז צריך שיהיה כזה.
 4. ועוד סתירה פנימית מובנית: "אל תתפתו לבנות אתרים גדולים אם אתם לא חייבים – הם זקוקים לתחזוקה שוטפת ויקרה. עדיף להשקיע בתוכן וטרפיק". איך תשקיעו בתוכן וטראפיק אם האתר לא גדול? כמה תוכן אפשר להכניס בשני עמודים? איזה משקל ייתן גוגל לאתר כזה? ונניח והבאתם מלא מלא טראפיק לאתר. מיליוני גולשים צובאים על דלתות אתר ה-Wix המעלף שלכם. הם נכנסים. והאתר לא גדול ומושקע, כי זה עולה כסף. אז הם נכנסו. הם לא מצאו שום דבר מעניין. האם הם יקנו משהו? האם הם יחזרו? האם הם יחשבו טובות על אסטרטגיית ה"מאסט" הדיגיטלית שלכם? אולי נשאל את הפילים הלבנים. יש להם זיכרון טוב, כך אומרים.

ולקינוח – איך אפשר להציג היום מאמר רציני על אסטרטגיות שיווק דיגיטליות בלי לומר מילה על נגישות אתרים לאנשים בעלי מוגבלויות? נכון שהדיון סביב הנושא מאוד סוער ויש מקום לשיפור רב בחוק המטופש הזה, אבל החוק קיים ועומד – מי שמקים היום אתר אינטרנט לא יכול להתעלם מהעניין בלי לחשוף את עצמו, לפחות תיאורטית, לתביעה. אבל, עזבו. לכו תבנו אתר ב-Wix ותיזהרו מפילים לבנים בחנויות חרסינה. זה מאסט.

 

Photo by: Mikhail Kryshen

3 תגובות ל-“מאסט זה מסטיק לעוס ללא סוכר

 1. פילבן

  אין ספק, סימני פיסוק זה נייס טו האב אבל פילים לבנים זה מאסט.
  הפוסט שלך מאוד שעשע אותי (וגם היה בו סימני פיסוק, שזה תמיד נחמד) 🙂

  • אני מציעה שתתייעץ עם סנדי בעניין ה"נייס טו האב". אני בטוחה שיהיה לה תוכן להוסיף לנושא.

 2. מומלץ אצלי
  תודה
  אסתי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>