פיי פאל: דברים שלא עושים לאמריקאים בחג המולד

מי שמשתמש בפיי פאל (PayPal) יודע שמדובר בשירות נוח להפליא. בלחיצת כפתור פשוטה אפשר לרכוש מוצרים מכל הסוגים – החל מפיצה וכלה במצלמות דיגיטליות, במבחר חנויות באינטרנט, אפילו כאלה שנמצאות בישראל. לא צריך לתת לחנות את מספר כרטיס האשראי, לא צריך לסמוך על אבטחת המידע של מוכר מהונג קונג באי-ביי. נכנסים לחשבון הפיי פאל, משלמים וממשיכים הלאה. אפשר גם לקבל כך כסף, והרבה אתרים, סוחרים קטנים ואנשים פרטיים, משתמשים בשירות הזה כדי להעביר כספים הלוך ושוב, לכאורה באופן נטול דאגות.

אז זהו, שרק לכאורה. למעשה, פיי פאל הולכת וצוברת מוניטין של חברה דורסנית, אלימה ולא הוגנת, שבהינף קליק מקפיאה חשבונות, מחרימה כספים וסוגרת אירועי התרמה (וזו עוד סיבה למה אני לא מוכנה לקבל תשלומים בפיי פאל – אי אפשר לדעת מתי הם יחליטו לסגור לכם את החשבון בפרצוף). השימוש בפיי פאל הוא סופר-נוח, וקשה לי לדמיין את חיי האינטרנט שלי בלעדיו, אבל תמיד מרחפת עננה של דאגה מעל השימוש בשירות הזה. מדובר במונופול, הלכה למעשה, שלא מתבייש להתנהג כמו אחד כזה – ועוד לקראת חג המולד, עם ילדים והתרמות. ממש החלום האמריקאי בהתרסקותו. ומעשה שהיה, כך היה (ועודנו):

Regretsy מגדיר את עצמו כבלוג הכשלים של Etsy, החנות הפופולרית לממכר חפצים עבודת יד (לרוב), על ידי אנשים פרטיים. בבלוג מפורסמים חפצים מוזרים, משעשעים, מכוערים או מטרידים שעומדים למכירה ב-Etsy. סוג של LOLcats לעבודת יד, אם תרצו. שתיים מהמטרות המוצהרות של הבלוג הן תרומה למטרות צדקה שונות וסיוע למוכרים ב-Etsy לשווק את מרכולתם.

לכבוד חג המולד, החליטו ב-Regretsy לחלק מתנות ל-200 ילדים שונים, על ידי גיוס תרומות. התרומות זרמו בכזה שצף-קצף, שהאתר הצליח לא רק לקנות מתנות לילדים, אלא גם להעביר כספים למשפחות נזקקות. על פי הפוסט הנזעם באתר, ככל הנראה השימוש בכפתור ה-Donate של פיי פאל, שבאמצעותו הם גייסו את התרומות, היווה עבירה על תקנה זו או אחרת של פיי פאל, ולכן פיי פאל סגרו להם את השיבר. מנהלי האתר החליטו לנסות שיטה עוקפת – מאחר שכל הצעצועים והמתנות כבר נקנו, הם החליטו "למכור" אותם באתר, כאשר התורמים פשוט מחליטים כמה כסף הם רוצים לתת, ולכאורה רוכשים את המוצר, אולם למעשה הוא יועבר לילדים כמתנה. מבלבל? קצת. עובר על התקנות של פיי פאל? ככל הנראה. כי גם את המבצע הזה החליטו לסגור בפיי פאל, וכל התחנונים והשיחות איתם לא עזרו ל-Regretsy.

צדקה אינה מטרה ראויה

בפוסט מצוטטים חלקים נבחרים מהשיחה של בעלי האתר עם פיי פאל, ואין ספק שהציטוט הבא מככב בראש חוצות: על פי פיי פאל, "מה שאתם עושים אינו מטרה ראויה, אלא צדקה". על פי תנאי השימוש של פיי פאל, ניתן להשתמש בכפתור ה-Donate לכל מה שהוא "מטרה ראויה". ככל הנראה, מתנות לילדים לחג המולד לא נחשב כמטרה ראויה בעיני פיי פאל. זאת ועוד – בפיי פאל אף טרחו לציין כי ניתן להשתמש בכפתור זה כדי לגייס כספים עבור חתול חולה, אולם לא עבור ילדים. איי, איי, איי. וככה, בשביל הדובדבן על הקצפת, פיי פאל גם סגרו את החשבון האישי של מתפעלת האתר.

אני בטוחה שמומחים משפטיים יכולים לבדוק בצורה מדוקדקת מי ולמה עמד או לא עמד בתנאי השימוש ובתקנות. אבל באינטרנט, כמו באינטרנט, זה ממש לא העניין. זו חוכמה מאוד קטנה להיות צודק ואנטיפטי. קצת יותר חכם להיות פשוט חכם. הרשת מתפוצצת על פיי פאל ברגעים אלה ממש. דיווחים מועברים לכל גורמי התקשורת האפשריים (ובראשם סטיבן קולברט), פוסטים נזעמים נכתבים, טוויטים עפים לכל עבר וכולם מקללים את המפלצת הפייפאלית, על שהרגה את חג המולד לילדים קטנים ותמימים. תתביישו לכם, באמת. אתם יותר גרועים מהנאצים.

הצייצנים משתלחים בפיי פאל

וכמובן שבינתיים פיי פאל עושה את כל הטעויות האפשריות – היא מתנכלת באופן אישי למתפעלי האתר, מוחקת פוסטים נזעמים שנכתבים על הקיר שלה בפייסבוק, לא מגיבה ולא מתייחסת בצורה רשמית לסערה ובונה על כך שעד מחרתיים הכל יישכח, כשהנבל התורן החדש ירים את ראשו, לפני שיחטוף מכות רצח מההמון הזועם של הרשת.

מחרתיים, ככל הנראה, נמשיך להשתמש בפיי פאל, כי אין לנו ברירה. יש הטוענים שפיי פאל נמצאת בעמדה כל כך חזקה ומונופוליסטית, שאין סיכוי שבעולם שייכנס לשוק מתחרה שיוכל באמת לתת לה פייט. אבל, להזכירכם, לא לעולם חוסן. גם אינטרנט אקספלורר שלט פעם על 95% מהשוק, גם על אייפון אמרו שלא יהיה טלפון יותר פופולרי ממנו, ואף אחד לא באמת חשב שאפשר יהיה לנצח את ארה"ב בשוק הטלוויזיות. לילדי האינטרנט יש אולי זיכרון קצר, אבל יצר נקמנות ארוך טווח. מתישהו, פיי פאל תצטרך לשלם את החשבון.

עדכון, 7.12.2011, 7:15

פיי פאל כנראה הבינו שהם צריכים לעשות תיקון זריז, כדי לנסות ולמתן את סערת הצואה, והוציאו הודעה יבשושית-משהו, על כך שהם משחררים את הכספים, ועובדים ישירות עם Regretsy כדי ליישר את ההדורים.

ב-Regretsy כתבו פוסט עדכני, ובו הם מספרים על השיחה שהיתה להם עם פיי פאל. נראה שפיי פאל נוקטת בטקטיקה הישראלית המפורסמת – האשם את הש.ג. החברה טוענת כעת כי הקפאת הכספים לא נבעה מהשימוש בכפתור ה-Donate וכי זו היתה טעות של נציג השירות. על פי פיי פאל, הדגלים האדומים במערכות שלהם הונפו בגלל קצב התרומות המסיבי. אלא שבמצב כזה אין נהלים ברורים, ולמעשה ההחלטה מצויה בידו של נציג השירות המטפל בתיק באותו רגע, והקריטריונים לפעולה סובייקטיביים במקרה הטוב. זה לא ממש מסביר את ההתנהגות הבוטה של הנציג שדיבר עם Regretsy, אבל זה כבר דיון אחר. מה שכן, באתר מדווחים כי החשבונות אכן שוחררו, אבל זאת כבר לאחר שאלפי דולרים הוחזרו לתורמים. למעשה, פיי פאל שיחררו את החשבונות רק לאחר שהתרוקנו מהכספים שעליהם היתה מחלוקת.

כמו כן, למרות שפיי פאל טענו כי ביצעו תרומה לחשבון, כמעין פיצוי, ב-Regretsy אומרים שלא קיבלו תרומה כזו, ושפיי פאל רק הציעו תרומה לארגון כלשהו, על פי בחירת אנשי האתר.

7 תגובות ל-“פיי פאל: דברים שלא עושים לאמריקאים בחג המולד

 1. מונופולים זה רע, ומונופולים של הזרמת כספים זה רשע אבסולוטי. אני מסרב להשתמש בשירותים שלהם מאז הצטרפותם לעליהום על ויקיליקס וכבר גרמתי לשלושה בתי עסק להוסיף עוד דרכי סליקה במקומם. לפני כן גם מיעטתי להשתמש בהם כי הסיפורים המטרידים עליהם זרמו בטפטוף תמידי ואני בכל מקרה לא אוהב לתת למונופולים לחגוג.

 2. למה צריך להיות אכפת לי?
  PayPal זה שירות פרטי; הם יכולים לשים איזה תנאי שימוש שהם רוצים; כל עוד הם לא גונבים לאנשים כסף, הדבר היחידי שנראה שהם עשו היה להפסיק לתת שירות למישהי. זו זכותם המלאה לעשות זאת. אני לא מבין על מה הרעש.

  אם יש איזו רשות שמרגישה ש-PayPal מספקת שירות שחיוני לאינטרנט וצריך להיות מחוץ לידיים פרטיות, שתתכבד ותקים אחד כזה. בשביל זה יש רשויות ציבוריות.

  • אני אסביר לך:
   1. אף אחד לא אמר שהאכפתיות שלך רלוונטית.
   2. אין כרגע ודאות שהאתר באמת עבר על תנאי השימוש. וגם אם כן, יש כל מיני דברים שאפשר לעשות לפני שסוגרים לו את החשבון, מקפיאים לו את החשבון הפרטי בלי שום הצדקה וגם גובים עמלות על כל העסקות שכבר בוצעו, למרות שלטענת פיי פאל הן לא לפי תנאי השימוש.
   3. אתה באמת חושב שאם זה היה שירות ממשלתי, המצב היה יותר טוב? באמת?
   4. פיי פאל הוא אולי לא שירות חיוני, אבל הוא בגדר מונופול, ומי שרוצה להעביר כספים באינטרנט כמעט וחייב להשתמש בשירותים של החברה הזו. מן הראוי להביא אל האור את העוולות לכאורה שהיא מבצעת, כי למרות שאין כרגע תחליף של ממש, לפחות שאנשים יידעו לאן הם נכנסים.

   • גרייף

    אם להתייחס לנקודה האחרונה שלך: הרעיון מאחורי יידוע הצרכן הוא שיעשה בחירה מושכלת. אם מדובר במונופול, ומנצלים אותו לרעה, אז צריך לפעול כדי לשבור את המונופול. יידוע הצרכן לא ייעשה כלום.

    להגיד לי למשל "חברת החשמל גובה מחירים מוגזמים" לא יעזור לי; אני לא יכול לעבור לקבל חשמל מחברה אחרת.

    • פיי פאל אינה שירות חיוני ברמת חברת החשמל. הצרכן הנבון, ששוקל להשתמש בשירותים של פיי פאל, עשוי לחפש מידע על החברה ומעלליה. ייתכן שהוא יחליט שלא להשתמש בשירותים האלה, כמו שמשתמשים מסוימים בחרו לסגור את חשבונם בפיי פאל בעקבות התקרית. זו היכולת שלו לבחור – אפשר להסתדר בלי פיי פאל. זה לא כל כך נוח, אבל אפשר.

 3. לשמחתי הבנתי לאחרונה, שגם VISA הבינ"ל מקימה אתר שיתחרה בפיי פאל. אני מקווה שהם יצליחו, ולפחות יהיו אנושיים יותר.

  אני חייב לציין, שעד כה, בכל שנותיי ברשת, השתמשתי פעמים ספורות בלבד בפיי פאל, כך שאני מרגיש מספיק נוח בכדי לסגור את החשבון שלי שם.

  הערה קטנה לסיום: אני מבין את הכעס שלך. הוא מוצדק. אבל הם ממש לא גרועים יותר מהנאצים. הם אפילו לא קרובים לזה. יותר מדי אנשים עושים השוואות לנאצים בכל מיני סיטואציות. זה מבזה את הסיטואציה לא פחות ממה שזה מקטין את מעשיהם של הנאצים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>