המרגל שלא תקע אותי

לא פשוטים הם חייו של העוסק המורשה, העצמאי, מנהל העסק הפרילאנסר. גם אחרי כמעט שלוש שנים של The Shark Lady, אני מוצאת את עצמי משתוממת, צוחקת, מתעצבנת וגם מופתעת מאיך שהדברים מתנהלים בסביבה העסקית של מדינת ישראל במאה ה-21.

אבל היום לא אלאה אתכם בסיפורים על מסים, בירוקרטיות, לקוחות לא משלמים (או סתם מעצבנים) ותקופות מופרעות לחלוטין של Feast or Famine. היום נדון בנושא חשוב – ריגול עסקי.

ריגול עסקי הוא עניין לגיטימי. כל מי שחי ונושם את העסק שלו, מבצע סוגים כאלה ואחרים של איסוף מידע על המתחרים, על הסביבה העסקית, על תנאי השוק ועל כל מה שאפשר. בתחום פיתוח האתרים והתוכן, קל מאוד למצוא אינפורמציה – לינק בתחתית האתר יוביל אתכם אל הבונה ואל תיק העבודות שלו; הצצה בקוד תיתן לכם רמז מה טוב באתר הזה ומה לא; קריאת התכנים באתר תדמיתי תגלה לכם אם נעשתה שם עבודה מקצועית ואם יש לכם מה ללמוד ועוד ועוד.

דרך נוספת לאיסוף מידע היא להתחזות ללקוח ולבקש הצעת מחיר, כדי לבדוק כמה המתחרים לוקחים, מה הם מציעים ואיפה אפשר להכות אותם מבחינה שיווקית. העניין הוא, שכמעט כל תחומי ומקצועות האינטרנט פרוצים בצורה בלתי שפויה לחלוטין, כך שמאוד קשה לייצר תמונת מצב אמיתית של השוק – טווח המחירים רחב מאוד, סוגי האתרים המוצעים שונים מאוד אחד מהשני, יש המון ויכוחים, מידע ודיעות על מה טוב ומה לא טוב – אז אין פלא שהלקוחות לא מוצאים את הידיים והרגליים, ונוטים ללכת לכיוון ההצעה הזולה ביותר או סתם אל מי שמצא חן בעיניהם יותר.

אני יכולה רק לשער שמתוך המוני הצעות המחיר ששלחתי במהלך השנים, חלקן הזעיר הגיע למרגל כזה או אחר. לפעמים גם הוצעו לי שיתופי פעולה "נדיבים" בהם בעלי עסקים מאוד עסוקים זורקים לי עצמות בדמות לקוחות שהם לא רוצים ולוקחים על זה עמלה. יש הרבה סיפורים, וזה בסדר, זה חלק מהמשחק. אני רק אומרת – אם אתה כבר בא לרגל, לפחות תעשה את זה בשכל. אבל מצד שני, מה כבר אפשר לצפות מחאפר שבונה אתרים חאפריים ב-1,950 ש"ח כולל מע"מ?

המייל המוזר

טוב, קשה להגיד שזה מייל מוזר. אני מקבלת הודעות דואר אלקטרוני משונות על בסיס יומיומי, ומחלקן אפילו יוצאים פרויקטים של ממש. לא כולם אוהבים לפתח שיחות בדואר האלקטרוני. לגיטימי.

יחד עם זאת, כשמתקבל אצלי מייל מטופס "צרו קשר" באתר, והשולח טרח במיוחד להכניס כתובת מייל שגויה של עצמו, ולבקש שאצור איתו קשר לבניית אתר לדיקור סיני, זה מעורר אצלי חשדות.

מרגל זה חשאי, כן?

טיפ קטן למרגלי העתיד: אם אתם כבר רוצים לבדוק כמה אני גובה על אתר אינטרנט (יותר מ-1,950 ש"ח), כדאי שתשאירו פרטי יצירת קשר שאני לא יכולה לגגל. במילים אחרות – אל תשאירו את הטלפון הסלולרי שלכם, שמיד מעלה אצלי, כתוצאה יחידה, את האתר שלכם, בו אתם מוכרים אתרים וקידום אתרים ללקוחות תמימים שלא יודעים איפה הם נפלו.

לא טוב? תלכו מפה

למי שפיספס או לא התרכז (תפסיקו לשחק Zuma Blitz לרגע אחד), ההוא שרצה אתר לדיקור סיני ואין לו מייל, הוא בעצם בונה אתרים חפפן, שאין לו מושג בבניית אתרים, קידום אתרים, תוכן או ריגול עסקי. ואיך אני יודעת את כל זה? פשוט – כי אם אתם עסק או סתם אנשים פרטיים, אתר האינטרנט שלכם עלול להסגיר את כל המידע שאתם רוצים להסתיר – מעבר לעובדה שאתם מנסים לרגל אחרי.

למשל, העובדה שאין תיק עבודות באתר של בונה ומקדם אתרים, היא מחשידה ומרחיקה. גם אם אתה בתחילת הדרך, רצוי להציג *משהו* שעשית – אפילו אתרים לדוגמא שהם לא באמת אתרים. אתר של מפתח אתרים בלי דוגמאות לאתרים, זה כמו שמנת בלי חתול ששומר עליה (או משהו).

אבל אם זה לא מספיק, הנה מבחר פנינים מתוך האתר של המרגלון מפיק המרגליות (כן, גם פנינים וגם מרגליות. שיהיה לכם לשנה החדשה), שיבהירו לכם טוב למדי באיזה סוג של מקצוען מדובר:

סיפוק מלא, כן?

ואם עדיין לא השתכנעתם, הרי שמפתח האתרים המומחה שוטח בפניכם את משנתו ואמונתו, שבוודאי יבהירו לכם שאתם רוצים שהוא-הוא יבנה לכם אתר:

טוב, סליחה, הלכנו. אמאל'ה

יש עוד המון דוגמאות משעשעות של מקצועיותו רבת הרושם של הבחור (כולל כל מיני פאדיחות וורדפרס), אבל נראה לי שהבנתם.

כל זה מאוד מצחיק, במובנים רבים. אבל זה גם נורא עצוב. כי בסופו של יום, הרבה מדי אנשים לא יודעים להבדיל בין הליצן הזה, מרגל פר-אקסלנס שלא מבין כלום במה שהוא מנסה למכור לפראיירים, ובין אנשי מקצוע שבאמת יכולים לבנות לכם אתר איכותי שיקדם את העסק שלכם וייצג אתכם בצורה מרשימה (לא רק אני, אבל גם 🙂 ).

אין כלל אצבע אחד וחד משמעי שיכול לעזור לכם להבדיל בין בעל מקצוע אמיתי (ולא משנה התחום) ובין חאפר מגוחך. אבל היום, בעידן המידע הגלוי והאינטרנט (שהיא, כידוע, משהו-משהו), הרבה יותר קל לחשוף את ערוותם המכונמת של הרמאים. אז חפשו, בדקו ותנו בראש בחפירת המידע, לפני שאתם שוכרים שירותים של בעל מקצוע, או נטול מקצוע.

במילים אחרות, אתם לא רוצים לשכור את שירותיו של מי שלא יכול אפילו לבנות לעצמו אתר בלי שגיאות כתיב בכל מילה שנייה. ובמילים עוד יותר אחרות – "אין לכם מה לעשות באתר… תחסכו לכם את הזמן ותצאו ממנו עכשיו".

5 תגובות ל-“המרגל שלא תקע אותי

 1. גלעד

  אבל הוא לא בונה אתר, הוא בונה "מכונת המרות"… 🙂

  דווקא יש לו אתר מרשים ורהוט. אני בטוח שאם הייתי "גנן מרמת גן", הייתי בוחר בו לבנות את האתר שלי.
  ולא לשכוח, מועדון הלקוחות שלו הוא אקסלוסיבי:
  "רק חושב לי לציין שאני לא מקבל כל אחד ויש תקופות שבהם אני לא מקבל אף אחד"… 🙂

  מה שלומך?
  גלעד

 2. נשבע לך שלא שיחקתי Zuma Blitz, אני אפילו לא יודע מה זה!
  נהניתי ושועשעתי מהקריאה,
  עשית מטעמים מהפנינים של מפיק המרגליות.
  אפשר לומר שהפנינים והמרגליות שלו אר נאו דיימונדס?

 3. מה ממתינה לאישור מה? אני צריך להמתין אני? אי אפשר לתת לי כרטיס VIP כבר, תעודת תושב או לפחות גרין קארד כאן?
  נראה אותך לא מאשרת את זה!
  נו! נראה אותך!
  אה, לא אישרת?

 4. מנשה

  רק בשביל להציג זוית אחרת.

  ואולי הוא עולה חדש שהעברית עדיין קשה לו, אבל את הסחורה, אתר שיביא לי לקוחות, הוא יכול לספק בעשירית המחיר!

  אם הייתי צריך אתר שיביא לי לקוחות, חזקה עלי שאת הטקסט באתר שלי, הוא לא היה משבש.
  מצד שני, מעצב על, יגבה ממני פי כמה וכמה, וישקיע (על חשבוני כמובן) מאמץ להרשים לקוחות פוטנציאליים, בשבילו.

  ותחשבי על זה.

 5. ריקרדו

  Bejeweled Blitz בישיבות בשרותים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>