איך עושים דה לגיטימציה למחאה במדינה דמוקרטית: שיטות תעמולה

למה עושים דה לגיטימציה למחאה במדינה דמוקרטית? כי זו דרך להסיט את האשמה מהממשלה לאזרחים; כי המחאה מפריעה לנתניהו וממשלתו לייצר מציאות מדומה של "ניצחון מוחלט"; כי סתם ביקורת על המחאה לא מספיקה כדי לייצר נרטיב שקרי לפיו הממשלה טובה ומתפקדת.

איך עושים דה לגיטימציה למחאה? פשוט מאוד – באמצעות שקרים, תעמולה ובולשיט. הנה כמה מהנרטיבים שמנסים לקדם לשם כך:

כינויי גנאי למפגינים – אנרכיסטים, פורעים וכו' – אלה כמובן כינויים ששמורים רק למחאה הספציפית הזו, ולא תראו כינויים כאלה לגבי הפגנות אחרות, כמו אלה של החרדים.

מכינויי הגנאי, הדרך קצרה להשוואת המפגינים לאויב והאשמתם בשיתוף פעולה איתו ("ההפגנות עוזרות לסינוואר"). ספציפית, זה מסר שיצא מהפה של נתניהו יותר מפעם אחת, וכשהוא לא יצא מהפה של נתניהו, הוא יצא משופרות טיפשים כמו ואטורי.

אחד מעקרונות הפשיזם, לפי אומברטו אקו: "אי הסכמה היא בגידה". עיקרון נוסף: "פציפיזם הוא שיתוף פעולה עם האויב". השוואת המפגינים למחבלים והאשמתם בשיתוף פעולה עם האויב הוא התנהלות פשיסטית בהגדרה. הלאה.

שקרים: "ההפגנות לא חוקיות, העם מוקיע אתכם, זו הפגנה של משתמטים, לא אכפת לכם מהמדינה". אלה סתם שקרים מטופשים, אבל הם משתלבים עם התמה לפיה ההפגנות הן בגידה במדינה.

הפגנה נגד הממשלה = הפגנה נגד המדינה: נתניהו מנסה לייצר את המשוואה הזו כל הזמן – כאילו הוא המדינה, ובלעדיו אין מדינה. ההפגנות הן נגד הממשלה הגרועה בהיסטוריה, ולכן הן בעד המדינה ולא נגדה.

"אתם מפגינים כדי להפיל את הממשלה! עלינו עליכם!": וואלה, נו שיט שרלוק. ממשלה גרועה, המצב במדינה בקאנטים, צריך בהחלט להפיל את הממשלה. בניגוד למה שאומרים לכם כל מיני מטורללי קהלת, אין שום בעיה עם הפגנה נגד הממשלה, זהותה, המדיניות שלה או כל אלמנט אחר. זה דמוקרטי, מוסרי וחוקי לחלוטין, כל עוד אנחנו בדמוקרטיה.

"חונטה, אליטה, עלאווים, אשכנזים, פריבילגים, בג"ץ, הפגנות של זקנים" (בולשיט, שקרים, תעמולה, פינקלשטיין, נתן אשל) – המטרה היא לטעון שההפגנות אינן אותנטיות, שהן לא עממיות, אלא מובלות על ידי חלקים "לא לגיטימיים" בציבור, שגם ככה יש להם יותר מדי כוח והם רוצים יותר.

ההפגנות ממש קטנות, המחאה מתה (אז למה אתם צריכים להכריז על זה כל שבוע?).

משלמים למפגינים: זה באמת אחד הפייקים המטופשים. מדי פעם מעלים את נושא ההסעות כ"הוכחה" ומתעלמים מהעובדה שבהפגנות הימין היו הסעות מעשרות יישובים בארץ. וואו! הסעות! קונספירציה!

כל הנרטיבים האלה מפומפמים על ידי השופרות הראשיים של נתניהו (ואף על ידי נתניהו עצמו), בניסיון ליצור דה לגיטימציה למחאה במדינה דמוקרטית. חלק מהנרטיבים סותרים זה את זה, כיאה וכיאות לערימת בולשיט. אבל העובדות אינן רלוונטיות כאן – רק התעמולה.

מעבר לדיבורים, אחד התוצרים של התעמולה השקרית, הוא אלימות ועידוד לאלימות.

יום לפני השרשור הזה, בן כספית דיווח על התארגנות לאלימות נגד מפגינים בקבוצת ימין. רוד ליאור, פייק ביביסטי לצרכי תעמולה, עלה בספייס והציע לנקוט בשיטות שונות של אלימות – ולא בפעם הראשונה.

מעבר לדיבורים, אחד התוצרים של התעמולה השקרית, הוא אלימות ועידוד לאלימות. למשל, כמו בציוץ של הפייק הזה, "חיים".

אתמול בן כספית דיווח על התארגנות לאלימות נגד מפגינים בקבוצת ימין.

רוד ליאור, פייק ביביסטי לצרכי תעמולה, עלה בספייס והציע לנקוט בשיטות שונות של אלימות – ולא בפעם הראשונה.

אין שום בעיה עם ביקורת נגד המחאה – ברור לחלוטין שיש אנשים שחושבים שהמצב מצוין, הממשלה נהדרת ושצריך לחכות שהמלחמה תיגמר (מתי? שנת 2030 ככה, מה אומרים?).

אבל כאן לא מדובר בביקורת, אלא בתעמולה שקרית שהמטרה שלה אחת: האשמת האזרחים בחדלונות הממשלה, והסטת תשומת הלב מהעובדה שבמדינת ישראל מכהנת ממשלה לא מתפקדת, שעסוקה בג'ובים, שחיתות וביזת הקופה הציבורית, ששריה לא עושים שום עבודה משמעותית למען האזרחים ועסוקים בהשחרה שלהם, שהפקירו את הצפון ועוטף עזה והחטופים, ושפשוט מדובר בחבורת אנשים ירודים ולא ראויים, שתקועים בתפקיד שגדול עליהם במאה מידות.

המסרים השקריים לא מגיעים באופן אותנטי מלמטה. זו תעמולה מכוונת שמטרתה להגן על הממשלה הגרועה בהיסטוריה של מדינת ישראל.

אבל, כשמשקפים, מנתחים ומבינים את המניפולציה, היא מאבדת מכוחה.

פוסט זה עלה במקור כשרשור שלי בטוויטר בתאריך 23 ביוני 2024

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>