דומיין במיליון דולר

סיפורים על דומיינים שנמכרו במיליוני דולרים, פשוט מפני שהיו מורכבים משמות שאמורים להביא טראפיק, הם די נפוצים. זה אולי נחמד לצחקק לרגע על כך ש-sex.com נמכר בכ-12 מיליון דולר, אבל בסך הכל מדובר בשוק של היצע וביקוש, כולל כל האלמנטים של חזקים, חלשים, עשירים ובעלי אמצעים פחותים. למרות זאת, כמעט כל אחד יכול לשים יד על דומיין סביר במחיר סביר, עם פשרות מסוימות.

זה לא סוד שכבר קשה להשיג דומיינים טובים עם סיומת com. אם התמזל מזלכם והקמתם חברה עם שם ממש משונה, שאף אחד לא חשב עליו קודם, תוכלו לקנות את הדומיין שלכם לכמה שנים ולהמשיך הלאה. אבל אם השם שלכם כבר בשימוש בדרך כלשהי, תצטרכו לאלתר – לקנות סיומת אחרת (למשל, co.il או info) או להוסיף מקפים, אותיות או מילים לשם הדומיין שלכם. פחות כיף, אבל לא תמיד יש ברירה.

ה-Internet Corporation for Assigned Names and Numbers, הידועים יותר בשמם המקוצר ICANN, היו מחויבים במשך תקופה ארוכה לדאוג לכך שדומיינים באינטרנט לא יהפכו לנחלתם של עשירים ובעלי אמצעים. האינטרנט, אחרי הכל, אמורה להיות מרחב ציבורי נגיש וחופשי (שמעת, שטרית, יא נודניק אחד?).

משום מה, החליטו לאחרונה ב-ICANN לשנות קצת את חוקי המשחק, ולתת אופציה לכל דיכפין לייצר TLD – הידועות בשמן הארוך Top Level Domains. כלומר, אם אמזון רוצה אתר שכתובתו תיראה כך: www.amazon.amazon (לא, זו לא טעות), היא תוכל לרכוש לעצמה את האופציה, וכך גם כל חברה מסחרית או אדם פרטי. המילים "כל דיכפין" מטעות כאן, מכיוון שלא לכל דיכפין יש בין 500 אלף דולר למיליון דולר – הסכומים המשוערים שייגבו תמורת התענוג של TLD משלכם. תיאורטית, האופציה הזו אמורה לאפשר לחברות לייצר תתי-דומיינים בקלות רבה יותר. אכן, פיצ'ר קריטי.

השאלה כאן היא לא רק עניין הכסף – אלא עניין הצורך והשימושיות. גם היום יש מספיק אנשים שמתקשים להבין שכתובת אינטרנט מורכבת מכמה חלקים, ושיש לפעמים הבדל בין הקלדת .com לבין הקלדת .co.il, שיכולה להוביל אותך לאתר שונה לחלוטין. ובכל זאת – חלק ניכר מהגולשים יודעים לצפות לסיומות מסוימות באתרים שאליהם הם גולשים. לאמזון כבר יש את amazon.com – האם היא באמת צריכה את הכתובת המבלבלת amazon.amazon?

היום, כשמקלידים בשורת הכתובת של הדפדפן מילה, ולא מוסיפים לה את המאפיינים של כתובת אינטרנט, כמו www וסיומת כלשהי, הדפדפן מחליט מה לעשות עם המילה הזו – בהתאם לסוג הדפדפן וההגדרות שלו. פיירפוקס, למשל, מאתר את האתר שאליו הכי הגיוני שהתכוונו, ופשוט לוקח אותנו לשם. בדרך כלל זה אתר בסיומת com. עכשיו, אם כל חברה תחליט שלדף הבית שלה תהיה סיומת אישית, TLD משלה, מה יעשו הדפדפנים? ויותר מזה, שוב, מה יעשו היוזרים עם היצף הסיומת המבלבל הזה?

ומה יקרה כאשר מישהו ישתלט בזריזות על סיומות כמו xom, cpm ודומותיהן – סיומות המוקשות בטעות על המקלדת, ויכולות להביא טראפיק מפואר? האם שוב הספאמרים יחגגו עם רידיירקטים מעצבנים? האם מחסום כספי של מיליון דולר באמת יפריע ל-Cyber Squatters מלשבת על דומיינים ולסחוט כספים ממי שירצה לקנות אותם?

כל הרעיון המטופש הזה נשמע כמו עוד דרך לסחוט ולבזבז כספים על פיצ'רים חסרי תועלת וערך, שרק יגרמו לבלבול בקרב הגולשים ויאפשר למניפולטורים השונים להמשיך לחגוג, ברמת מחירים גבוהה יותר.

8 תגובות ל-“דומיין במיליון דולר

 1. אם היה לי מליון דולר ספייר, הייתי רץ לקנות את דוט סקס.

 2. אני הייתי קונה את dot.
  רק כי זה מגניב להגיד דוטדוט 🙂

 3. יואש

  "amazon.amazon"?
  נו באמת, את לא מבינה לאן זה הולך או סתם עושה את עצמך?

  music.amazon
  ipod.apple
  win.microsoft
  art.ynet
  basketball.nike

  יותר ברור?
  שיטה ליצור סאב-דומיינים ולינקים ספציפיים ישירים בלי כל מיני www וdot com

  • רויטל סלומון

   קשקוש מקושקש. בעידן שבו רוב הגלישה מתבססת על חיפוש בכל מקרה, אין שום משמעות לסאב דומיינים מקוצרים כאלה לכאורה, מכיוון שאף אחד לא יזכור אותם או יקליד אותם. כאילו זה משנה אם זה books.amazon.com או books.amazon. זה סתם קטע של Vanity plates. אבל אני לא מצפה מטרול להבין את זה.

   • יש לך טרול מחמד.
    גם לי יש כמה כאלה.
    מעצבן.

    • רויטל סלומון

     יש לי כמה. זה הספציפי מסתובב פה ובבלוגים קודמים כבר די הרבה זמן. אבל שטויות. קטן עלינו 😛

 4. רגע, אז איך תראה כתובת המייל של אמזון?
  amazon@amazon.amazon?

 5. נמי

  אני יכולה להבין את זה.
  יותר נחמד וקליט לפרסם [שלא במדיית-לינקים] כתובת כמו books.amazon בלי תוספות גנריות מסביב, וכבר עכשיו יש עשרות סיומות [אתרי קיצור הכתובות למינהם, שלושה מהשרוול: bit.ly, is.gd, tr.im; אתרי הרדיו עם סיומת FM שזה בכלל של איזו מדינה].
  אני לא יודעת איך זה יהיה מבחינה טכנית של טיפול הדפדפנים בבקשה, אבל אני כן יכולה לראות למה אמזון או מישלאיהיה ירצו את זה. את אומרת שאף אחד לא ייזכור וזה לא משנה, אז מה החלק הרע בלהשמיט את החלק הלא רלוונטי שבמחרוזת amazon.com?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>