מותה של הפיראטיות

The Pirate Bay הוא בוודאי לא אתר הפיראטים או הטורנטים או שיתוף הקבצים היחידי ברשת, אבל הוא בהחלט אתר שהפך שם נרדף לנפנוף אצבע משולשת מול שלטונות החוק וחברות המדיה.

הבעלים של Pirate Bay, במשך שנים ארוכות, צחקו בקול רם על חברות המדיה שאיימו לתבוע אותם, והמשיכו בפעילות הפיראטית שלהם גם כשהרבה אתרים אחרים סביבם נסגרו או ניסו להפוך לחוקיים, כמו Mininova. בהרבה מובנים, Pirate Bay, היה לא רק אתר שיתוף קבצים, אלא סמל למאבק חסר פחד בחברות המדיה, בעיקר על בסיס טיעונים כמו חופש הביטוי וההנחה שמערכת המשפט השוודית תגן על מפעילי האתר, בגלל החוקים הליברליים במדינה.

חברות המדיה אולי עושות מעצמן צחוק בזירות רבות, כאשר הן נאבקות בשיתוף הקבצים, אבל לאט לאט הן רושמות נצחונות מרשימים. המשפט המתוקשר כנגד The Pirate Bay נגמר מהר מאוד והוכרע לטובת התובעים, ואילו מורידת השירים, העבריינית הנוראית ג'יימי תומאס ראסט, נדרשת לשלם 80 אלף דולר על כל שיר שהורידה בצורה לא חוקית. את הכסף של ראסט לא סביר שחברות המדיה יראו אי פעם, אבל את הפיראטים החצופים של Pirate Bay הם ניצחו ובגדול – ולא רק בגלל שפסק הדין ניתן לטובתן.

בלי התראה ממשית, נודע היום כי אתר The Pirate Bay, שנחשב לאחד מ-100 האתרים הפופולריים ביותר באינטרנט, יימכר לחברת Global Gaming Factory X AB תמורת 7.8 מיליון דולר. החברה העלומה לא מתכוונת להמשיך את פעילות האתר במתכונתו הנוכחית, מן הסתם, אלא "לבנות מודל עסקי חדש, שיאפשר לפצות את בעלי התכנים וזכויות היוצרים". במילים אחרות – הורדות בתשלום, או משהו שדומה לזה.

הסיכויים של המיזם הזה להצליח הם קלושים מאוד. ככה נפטר נאפסטר. מי שירצה להשקיע כסף בהורדות, יעשה את זה ב-RapidShare או ביוזנט הקרוב לביתו.

וכך, אחרי חיים ארוכים של רעש, צלצולים והרבה טורנטים וקבצים, ימות לו בשקט האתר הפיראטי הפופולרי ביותר ברשת. האם זהו גם סופם של הטורנטים? יכול מאוד להיות שזה הצעד הראשון בכיוון, אם כי טורנטים מוצפנים ואנונימיים הולכים וצוברים תאוצה. האם זה סופו של שיתוף הקבצים? ברור שלא. על כל מודל שנופל, קם מודל שיתוף חדש – מהיר יותר, יעיל יותר ומוצלח יותר. גם בפיראטיות יש אבולוציה, וכמו בכל אבולוציה, מישהו צריך להמציא את עצמו מחדש.

15 תגובות ל-“מותה של הפיראטיות

 1. חה, מותה של הפירטיות? את צוחקת?

  נשמע כאילו החבר'ה השוודים קיבלו 8 מליון דולר כדי להחליף את שם האתר שלהם.

  מכיוון שהאתר שנקנה לא יעסוק בהורדות בלתי חוקיות, מה יפריע להם לפתוח אתר חדש שיתפרסם בן לילה בשם אחר?
  הם אפילו לא יתחרו באתר הישן (שעובר למודלים חדשים).

  את יודעת כמה שרתים אפשר לקנות ב-8 מליון דולר?

  • רויטל סלומון

   אני לא חושבת שזה מה שיקרה. קודם הם צריכים לשלם את הקנסות שהם חטפו. ואחרי שהרשיעו אותם, אתה באמת חושב שהם ילכו להקים אתר במקום אחר? נראה לי לא סביר.

 2. Never Liked the Pirate's bay, i'm a Mininova kind of guy…

  • רויטל סלומון

   מינינובה נפטר ברגע שהם הסכימו לסנן טורנטים בלתי חוקיים.

  • אה, ותחליפי את הכפתור של השועל-אש 3. יא לא מעודכנת. (וציפיתי לפוסט על השלוש וחצי…)

   • רויטל סלומון

    1. KMA
    2. נראה לך שאני מהפסיכים שמתקינים כל דבר חדש בשנייה שהוא יוצא? שמישהו אחר יאכל את הבאגים. אני אחכה קצת. חוץ מזה, לא בא לי להתחיל לאלץ התקנות תוספים לא תואמים. כוסאומו.

    • יאללה גם כן, אפשר לחשוב תוכנת קאד ורנדרינג. כולה בראוזר.
     עובד מצויין אגב.

     • רויטל סלומון

      כמו שהקאד אצלך זה כלי העבודה, ככה הדפדפן אצלי. היית רץ להתקין את הגירסה הכי חדשה והכי דנדשה?

      אין לי פחדים לגבי הביצועים. רק תאימות תוספים ובאגים שאין לי כוח אליהם. הדבר היחידי שמפריע לי בפיירפוקס הנוכחי זו זליגת הזיכרון המזוינת מול ג'ימייל, ויש לי תחושה שזה לא נפתר עדיין.

     • רויטל סלומון

      ובבניין ציון ננוחם.

     • טוק טוק טוק…

     • רויטל סלומון

      מה זה, כמו במטריקס? Knock knock Neo? Follow the white rabbit? אין לי זמן עכשיו, יש לי פגישה עוד מעט 😛

 3. אם נמשיך עם מטאפורת הפיראטים, אז דינם, בסופו של דבר, to go legit, ע"ע וולטר ראלי. לרוב האנשים בארץ אין שום בעיה לשלם 50 דולר בחודש על תוכן. עובדה – רובם עושים את זה מדי חודש ליס או הוט. ברגע שהמסחום הקונספטואלי בין אינטרנט לטלוויזיה ישבא, לא תהיה בעיה לאנשים להמשיך לשלם אותו סכום, פשוט לאתר, במידה והשירות יהיה מספיק עשיר, נוח וכו'.

 4. יוסי

  כרגע אני לא ממש מתקשה להוריד כל תוכנית שהיא בטורנט, אז אני לא חש סכנה של ממש לפיראטיות מהכיוון של אכיפת חוק. הפיראטיות תעלם מסיבות אחרות.

  כשגרתי בארה"ב, עד לפני חודשיים, יצא לי לצפות ביותר ויותר תוכן באופן חוקי למהדרין, בהולו ובאתרי סטרימינג של חברות הטלוויזיה השונות.
  העתיד צופן מוות לערוצי הטלוויזיה ולפיראטים, כי חברות ההפקה ישדרו ישירות לכל הצופים בכל העולם באותו הזמן בחינם, עם התאמת פרסומות לאזור שבו נמצאים הצופים. כרגע פשוט הן עוד לא רוצות להתעסק במכירת פרסומות דינאמית שכזו, ומעדיפות למכור לערוצי טלוויזיה ושאר ספקי תוכן.

 5. כרמל

  מינינובה – בין הסכימו לבין מסננים הדרך עוד ארוכה. אני ממשיכה להוריד שם סרטים. הם כולה אולי ביקשו מהאפלאודר הכי בולט לקחת הפסקה קצרה אבל כל השאר כתמול שלשום.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>