עד כמה גדולה האינטרנט?

גוגל יוצאים בהצהרה דרמטית: הרשת היא דבר גדול. והם ידעו את זה! תשמעו, אין ספק שמדובר במסקנה מרחיקת לכת. אבל בגוגל לא מסתפקים במסקנות סתמיות, ומפנקים אותנו גם במספרים.

כמות הדפים שמנוע החיפוש של גוגל סרק בשנת 2000 עמדה על מיליארד. והיום, 8 שנים לאחר מכן, גוגל מדהימים את עצמם ואת היקום הידוע לאנושות, ומגלים לנו כי כמות העמודים באינדקס של גוגל הגיעה לטריליון. כלומר, ככה: 1,000,000,000,000. ולא סתם – מדובר בעמודים ייחודיים – ללא URLs כפולים.

בגוגל מסייגים ואומרים שהם לא מאנדקסים את כל העמודים האלה, משום שרבים מהם מכילים מידע דומה ואינם מועילים למחפש.

זו בדיוק האמירה שמתארת מה שמתחיל להיות מאוד מעצבן בגוגל – מישהו שם חושב שהגולשים מטומטמים, ושמנוע החיפוש צריך להחליט בשבילם מה לחפש. זה קורה יותר ויותר. למשל, אם מחפשים video, גוגל נותן לכם גם המון תוצאות עם המילה videos. וגם מילים נרדפות. אם כתבתם מילה שגוגל לא מכיר מילונית, הוא כבר לא טורח לתקן – הוא פשוט מגיש לכם עמודים עם המילה שהוא חושב שבאמת התכוונתם לכתוב, אבל כאמור אתם מטומטמים, אז גוגל יתקן בשבילכם.

אני מניחה שהמטרה אמורה להיות טובה, כביכול. לסייע לגולש למצוא את מה שהוא מחפש – בלי להתאמץ יותר מדי. אבל כמו כל שריר שלא מאמצים אותו יותר מדי, גם יכולת החיפוש של הגולשים מתנוונת, וכשהם נתקלים באתגר חיפושי כלשהו, הם מתיאשים מהר מאוד. הרי, אם זה לא ב-3 התוצאות הראשונות של גוגל, זה פשוט לא קיים, נכון?

לא נכון. גם לחפש צריך לדעת – בעיקר בשביל למצוא. אבל גוגל לא מעודדים את הידע הזה. הם רוצים להחליט בשבילכם.

ואני אומרת, יחי סימן הפלוס.

7 תגובות ל-“עד כמה גדולה האינטרנט?

 1. […] מדווחים כי הם מצאו מעל טריליון עמודי אינטרנט. אחד שלאחריו 12 […]

 2. […] 1. הגודל כן קובע – החבר'ה של cuil משוויצים באינדקס של 120 מיליארד דפים, מה שלכאורה הופך אותם למנוע החיפוש עם מספר הדפים המאונדקסים הכי גדול באינטרנט. גוגל לא נותנת מספרים רשמיים, רק הרבה רוח. […]

 3. לא הייתי ממהר לפסול חיפוש מלים נרדפות בלי קצת רקע:
  http://www.tbray.org/ongoing/When/200x/2003/06/29/Inflexion

  נוסף על כך, ראוי לזכור שכדי ללמוד "איך" לחפש צריך אינטואיציה טכנית לא מבוטלת. הבנה של המשמעות של מרכאות במחרוזת חיפוש (exact match) אינה דבר מובן מאליו עבור אחוז ניכר מהלקוחות של גוגל, והשאיפה להציג תוצאות חיפוש איכותיות גם לסבתא שלי שלא יודעת דבר וחצי דבר על מחשבים דווקא נשמעת לי כמו רעיון טוב.

  • רויטל סלומון

   ואני חושבת שלתת למכונות להחליט בשבילך מה אתה רוצה, מחפש וחושב זה לא דבר טוב. נכון שלא מדובר עדיין על רובוטים מרושעים המשתלטים על העולם והורגים את כולנו, אבל זו בהחלט לא מגמה חיובית.

 4. עמרי

  עזוב, תומר. אתה מסבך אותה.

  • רויטל סלומון

   כן, אין כמו תגובות אנונימיות כדי לפשט את החיים.

 5. […] שלא אוהבים שמאכילים אותם בכפית. לפחות לא באינטרנט. אמנם כבר קיטרתי על זה בקטנה בעבר, אבל עכשיו ביזבזתי איזה 20 דקות במלחמה עיקשת עם מנוע […]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>