בלוגרים, שקרים וגוגל סטריט

התוכנה השנויה במחלוקת של גוגל, Google Street View, מספקת הרבה אנקדוטות אינטרנט. ככה זה, כשמצלמים הרבה תמונות של חיי היום-יום ברחובות רגילים, מקבלים סיטואציות מצחיקות ומוזרות. עד כאן אין הפתעות.

לרוב אני נוטה לדלג על ידיעות נוסח "אישה נתפסה משתינה ברחוב באמצעות Google Street" – כי זה פשוט לא מעניין. ולכן, גם כשפורסם ב"סאן" הבריטי הסיפור ה"מדהים" (והבלעדי!) על אישה שתפסה את בעלה הבוגד באמצעות גוגל סטריט, לא ממש טרחתי לקרוא. אבל, קצת אחרי שהידיעה פרצה ברשת ואוזכרה על ידי כל בלוגר נודניק אפשרי, תפסה את עיני תגובה באיזה מקום, שטוענת שמדובר ללא ספק במתיחת ה-1 באפריל. התמצית של הסיפור, אגב, היא שהאישה ראתה בגוגל סטריט את המכונית של בעלה ליד ביתה של אישה מסוימת, וכך הסיקה שהוא בוגד בה.

ה-1 באפריל זה רק מחר, אבל אז הגעתי גם לפוסט הזה, של בחור בשם Idiot Forever, שטוען שהוא עבד על ה"סאן" בעיניים ומכר להם סיפור מפוברק על בגידות, גוגל סטריט ועורך דין, והם קנו את הסיפור! בקלות! עשרות תגובות משבחות את פועלו של הבלוגר השובב, בלוגרים אחרים כבר עושים "נה נה נה" ל"סאן" שנתפס בקלקלתו, ולכאורה אנחנו רואים פה עוד סיפור של עיתונאים עצלים, שלא בודקים מקורות ויעשו הכל כדי לפרסם סיפור צהוב ועסיסי, אפילו אם הוא מפוברק. כבר היינו בסרט הזה.

אבל מה, המציאות האינטרנטית של היום היא קצת יותר מסובכת מזה. לעובדה שלכל אחד יש גישה למקלדת וכל אחד יכול לפרסם תוכן, יש מחיר מסוים. והמחיר הוא קלות הבדיה. הסיפור של Idiot Forever נשמע די אמין, והנטייה הטבעית היא להאמין לו – ולא למדיה המסורתיים העבשים. האידיוט לנצח מספר ששלח אימייל עצבני ל"סאן" בשם האישה הנבגדת, ולאחר מכן גיבה את סיפורו במייל נוסף, תחת השם מרק סטיבנס. באופן מקרי, כך הוא אומר, מרק סטיבנס הוא עורך דין ידוע באנגליה, ולכן ה"סאן" בלעו את הסיפור בקלות רבה.

הכל טוב ויפה, אבל Idiot Forever לא מגבה את הסיפור שלו – אפילו לא בהוכחה אחת קטנה, כמו מייל התגובה שהוא טוען שקיבל מה"סאן". באמת שרציתי להאמין לאידיוט, אבל הרי ספקנית אנוכי, והביטחון העצמי העודף שלו נשמע לי משונה. ואכן, משונה, מכיוון שלאידיוט יש בעיה יותר גדולה מחוסר מתן הוכחות: מספר ימים לפני פרסום הידיעה ב"סאן", כתב מרק סטיבנס בכבודו ובעצמו טור ב"טיימס אונליין", בו הוא מציין שפנתה אליו לקוחה שתפסה את בעלה בוגד בגוגל סטריט. ואם להיות ספציפיים:

"Talking about away games, my divorce department has just received its first instructions based on a wife who spotted her husband’s Range Rover at a lady friend’s house, when he said that he was away on a business trip…"

אה, רגע. מרק סטיבנס הוא עורך הדין המצוין בסיפור של ה"סאן". אז כנראה שיש סיפור מאחורי הסיפור. יש באמת תביעת גירושין נגד בעל בוגד. ה"סאן" לא עשו עבודה מרושלת, אלא סתם פירסמו סיפור צהוב כהרגלם בקודש. ו-Idiot Forever לא מנסה לעבוד על ה"סאן", אלא על כל השאר. יותר נכון, על כולנו. בסיפור הזה, נראה שדווקא הבלוגר יצא השקרן.

מצד שני, יכול להיות שה"סאן" ביקשו מה"טיימס אונליין" לפברק טור של מרק סטיבנס, כדי שהם לא ייצאו אהבלים. הכל יכול להיות. כל הסיפור הזה רק מחזק את מה שאני נוטה לומר: אל תאמינו לכל מה שאתם קוראים. יותר נכון, אל תאמינו לרוב מה שאתם קוראים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>