רוצים לקנות אתר (ששווה) שקל אחד?

לא יודעת אם זו הקורונה וזה גם לא מגובה בדאטה אמיתי, אבל אני חשה עלייה משמעותית בפרסומות ובהבטחות הסרק שקשורות ל"הכנסה פסיבית בלי להתאמץ". הגיוני, סך הכל. הרבה אנשים תקועים בבית, המצב הכלכלי לא משהו, המון מובטלים – בואו ניתן להם תחושה שהם יכולים להביא את המכה בלי לעבוד, בלי להתאמץ ובלי לעשות כלום, בעצם, מלבד להתפתות לעסקאות מפוקפקות בשטח.

Case in point – פרסומת שנשלחה אליי, המציעה לכם "נדל"ן דיגיטלי" לרכישה. אין ספק שאתרי אינטרנט טובים הם גם נדל"ן דיגיטלי מניב, אולם השיטה המוצעת פה היא מפוקפקת במקרה הטוב, ומסוכנת במקרה הרע.

קודם כל – הצד הפיננסי. מציעים לכם להשקיע לפחות 25 אלף שקל (אני בטוחה שזה יותר) באתר מסתורי. לא ברור באיזו שפה הוא, מה יש בו, למי הוא נועד ומה נתוני הטראפיק שלו, ככה בתור התחלה. נקודת איזון כוללת תגיע, אולי, אחרי 4 שנים. כלומר, במקרה הטוב אולי תכניסו 6,000 שקל בשנה מאתר White Label שיש עוד מיליון כמוהו, אבל סביר יותר להניח שמדובר בכמה מאות שקלים בשנה, במקרה הטוב. נראה שמעורב פה גם איזה סוג של דרופשיפינג, אבל לא התעמקתי עד כדי כך.

לא ברורה גם מה מידת ההשקעה הנדרשת לאורך חיי האתר, ולא סתם זה נתון שאין עליו פרטים. אתר אינטרנט צריך אחסון, תחזוקה שוטפת, כתיבה והזנת תכנים, טיפול בתקלות ועוד כמה פרטים שוליים שכאלה. רק אחסון טוב יכול לעלות כמה עשרות דולרים בחודש, ולפי סכומי ההכנסה שהגיוני להניח שיש כאן, אתם עוד עלולים לצאת בהפסד. בנוסף, מציעים כאן "צוות מפתחים" שינהל לכם, הלכה למעשה, את האתר. אני יכולה רק לנחש שזה לא בחינם, אבל כמובן שגם נתון זה חסוי, בשביל המסתורין והפראיירים.

אגב מסתורין, אחד החטאים הגדולים בפרסומים מהסוג הזה הוא חוסר שקיפות של מי עומד מאחורי המיזמים האלה. העובדה שהחברה לא מציבה בחזית ובגאון את עצמה ואת האנשים שמאחוריה בפרסומת, וצריך לחפור כדי להבין במי מדובר (אחסוך לכם, זה לא מעניין במיוחד), היא עניין מעורר חשד שתמיד יעלה פקפוק לגבי אמינות ההצעה ומי שעומד מאחוריה.

בעיניי, זה לא הכי גרוע. הבעיה העיקרית היא שמדובר באתרי White Label – אתרים שנראים אותו דבר, מכילים תוכן ירוד שנועד לבוטים בלבד, ולא תורמים שום דבר לגולשים ולסביבה, אלא רק מטנפים אותה, ממש כמו פסולת פלסטיק וזפת בחופים. רק תעיפו מבט ב"בורסת האתרים" ותבינו על מה מדובר. גם אם נקודתית אפשר לעשות מהם כסף, זה לא מחזיק מעמד לאורך שנים, ובוודאי לא שווה ערך לנדל"ן – לא דיגיטלי ולא פיזי. ולמה? כי גוגל לא מטומטמים. כמו שחוות הלינקים קיבלו בראש, כמו שאינדקסי הזבל התעופפו מהחלון, כמו שאתרי הספאם לא מדורגים בכלל – גם אתרים כאלה לא יחזיקו מעמד לאורך זמן. אם צריך לחכות 4 שנים כדי להתחיל להרוויח מהם, נצח במונחי אינטרנט, סביר להניח שלעולם לא תראו מהם רווח אמיתי.

כן, אני כותבת מהפוזיציה. אני מקימה אתרים באינטרנט כבר יותר מ-25 שנה, ותמיד שנאתי את הפרקטיקה המעפנה הזו, של הקמת מאות אתרים זהים בעלי אפס ערך מוסף, לצרכי SEO ופרסומות וכסף. וזה עוד מבלי להגיד כלום על רמת האמינות הנמוכה של הצעות כאלה (אני מציעה לכם לא להתפתות). אני לא איזה פתית שלג רוחניקי, אני עושה כסף מהאינטרנט מאז שנות התשעים, אבל למלא את האינטרנט בזבל רק כדי להריץ כמה שקלים זה עיסוק די עצוב, מה גם שלא בטוח שתראו ממנו אפילו שקל אחד בסופו של דבר. תקראו לי אולד סקול, תקראו לי איך שבא לכם. אני לא מאמינה בכסף קל לגיטימי באינטרנט (אלא אם כן אתם מוכרים מוצרים מפוקפקים לפראיירים), בטח לא במאה ה-21. רק תשאלו אנשים שהקימו קבוצה בפייסבוק כמה זמן ומאמץ צריך כדי "לבנות קהילה". תיזהרו שהם לא יתחילו לבכות.

מרגיז אותי שיש מי שמנסה לנצל לא רק את חוסר ההבנה הטכני של אנשים אחרים, אלא גם את חוסר הידע הפיננסי, חוסר היכולת לנתח השקעה ולהבין עד כמה היא מסוכנת והאם בכלל יש סיכוי להרוויח ממנה.

אתר אינטרנט טוב, איכותי, שמחזיק לאורך זמן ומייצר הכנסה משמעותית דורש השקעה: של כסף, של זמן, של מחשבה, של תוכן איכותי, של טכנולוגיה ועוד הרבה דברים אחרים. סתם להוציא מהקופסא איזה אתר גנרי שנראה כמו חמישים אלף אחרים, ולצפות שהוא יניב לכם "הכנסה פסיבית" ששווה לדבר עליה, זו תמימות ברמה של "גנץ לא יישב עם ביבי". חבל על הכסף שלכם. תשקיעו אותו במשהו אחר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>