אפוקלימפיאדה 2016: ריח של נאד ותעלומת הבריכה הירוקה

רבות עוד ידובר על ריו 2016. לצד שיאי עולם מרהיבים, השגים חסרי תקדים של ספורטאים ותקריות סמים ושיפוט, יש גם את העניין הזניח של ארגון האולימפיאדה עצמה.

הרבה לפני שהמתעמלת הראשונה שמה רגל יחפה על הקורה, דיווחו כלי התקשורת על חשש אמיתי, לפיו האולימפיאדה לא תתקיים בצורה תקינה: המתקנים לא היו מוכנים בזמן או שהוכנו בצורה מרושלת, הפשיעה גאתה והיתושים והווירוסים חגגו. היה נראה כאילו הספורטאים מסכנים את חייהם (מעבר לסכנות הרגילות שבקפיצה מפלטפורמה של 10 מטר לבריכה, למשל) בעצם זה שהם מגיעים לריו.

המבקרים את הביקורת אמרו שהכל יהיה בסדר, לא צריך לעשות עניין, ובכלל כל העניין התקשורתי נובע מכך שמדובר במדינת עולם שלישי. לו היתה האולימפיאדה מתקיימת בארה"ב, למשל, אף אחד לא היה מתעסק בזיקה ובכך שיורים על אוטובוסים עם מתעמלים, ובטח לא היה פותח סאב-רדיט בשם Apocalympics 2016.

בינתיים, בסך הכל, נראה שהאולימפיאדה מתקיימת כסדרה. פחות או יותר. הקהל כמעט לא מגיע ויש המון מקומות ריקים באצטדיונים, המתנדבים שהיו אמורים לעזור לארגן את האולימפיאדה מבריזים, לספורטאים יש תלונות קשות כנגד הארגון הבלתי מקצועי ויש ריח של נאד בבניין של בריכת הקפיצות. והריח הוא הבעיה הכי קטנה בבריכה הזו, שלגמרי זכאית לתואר "השיט הכי מוזר שקרה באולימפיאדה". אם עוד הייתי מתחזקת את מדור "הסיפור המוזר", הבריכה הזו היתה סיפור השנה.

מה קרה בבריכת הקפיצות למים? ובכן, כמה ימים לתוך האולימפיאדה, הבריכה הפכה לירוקה. ואנחנו לא מדברים על ירוק-עד מפנק של בת אורן, אלא על ירוק עכור ומגעיל, שעושה אסוציאציות של ביוב וטינופת, וזה קרה ממש באמצע תחרות קפיצות למים.

השדרנים של BBC פשוט לא ידעו מה לעשות עם עצמם. הם ישבו בעמדת השידור, נבוכים, מנסים לשדר ולפרשן את הקפיצות, אבל כל כמה דקות הם היו חייבים להעיר משהו לגבי צבע המים של הבריכה. הגיוני, כי הבריכה לא אמורה להיות ירוקה. היא אמורה להיות כחלחלה וצלולה ומלאה כלור נעים.

בריכה ירוקה ריו 2016 אולימפיאדה

הרשתות החברתיות החלו לזמזם תיאוריות קונספירציה וממים – חלק טענו שמדובר בתקלת פילטר, אחרים אמרו שזה תעלול ומישהו שפך צבע למים, דיברו על חבלה מכוונת או הרעלה, הריצו בדיחות על פיפי במים, והפיצו תמונות מצחיקות על מפלצות שעולות מהמים ואוכלות את השחיינים. טום דיילי, הקופץ הבריטי, לקח את העניין בקלות ואמר שקל יותר לקפוץ ככה למים, מכיוון שבזמן הסלטות והטוויסטים, הצבע הירוק עוזר להבדיל בין המים והשמים, ומסייע לאוריינטציה.

רק גורם אחד נשאר שקט: המארגנים. במשך יום שלם השתוללו שמועות ושאלות לגבי המים ואיכותם המוטלת בספק, ומארגני האולימפיאדה לא אמרו כלום. אחר כך הם אמרו שהם לא יודעים. אחר כך הם אמרו שהמים בסדר ושזה בגלל שאין רוח. הבניין החל להסריח והספורטאים התלוננו על צריבה בעיניים, אבל המארגנים המשיכו להתעקש: הכל בסדר! ובאופן לא מפתיע, הקופצים המשיכו לקפוץ. כי מה לעשות, עבדת ארבע שנים בשביל להגיע לרגע הזה, קצת ירוקת לא תגרום לך לוותר על המירוץ למדליה.

אחרי זמן מה, טענו מארגני האולימפיאדה כי ייתכן שיותר מדי אנשים משתמשים בבריכה, או שאצה מרושעת השתלטה עליה. איך קורה דבר כזה בין לילה? ובכן, אם המים מלכתחילה די מחורבנים, ויש בעיה עם הכלור, אז האצות פורחות ומשגשגות. אבל עם כל הדיבורים, המים עדיין ירוקים, עכורים ומגעילים.

העדכון הנוכחי לא מבשר טובות. כרגע, הטענה היא שב-5 באוגוסט, עובד תחזוקה שפך 160 ליטר של מימן על חמצני, הידוע גם בכינויו "מי חמצן", לבריכה. למה? אולי רצה לצבוע לבלונד. מערכות הניטור בבריכה לא מתוכנתות לאתר ולהתריע על מי חמצן, ולכן לקח כל כך הרבה זמן לגלות את המידע המרגש הזה. בנוסף, בבדיקות המים שנערכו שוב ושוב מאז הוריקה הבריכה, לא נתגלו מי חמצן.

על פי הדיווח, מי החמצן ניטרלו את הכלור, ובכך פגעו בחיטוי הבריכה, ולכן השתלטה עליה אצה. בינתיים רוקנו את מי הבריכה ושמו חדשים.

למה לקח שבוע וחצי לגלות ולטפל בזה? לא ברור. למה אמרו שהמים בטוחים לשחייה, כשהם ממש לא בטוחים? לא ברור. כמה מוטציות יצוצו בקרב הקופצים למים בשנים הקרובות? לא ברור. האם מישהו ייתן על זה דין וחשבון? ברור שלא. קצת ריח של נאד עוד לא הרג אף אחד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>