חוכמת ההמונים מתריעה על הונאה בפרויקט מימון המונים

טריטון - הונאה במימון המונים

פרויקטים של מימון המונים הפכו חלק מהשגרה. אף אחד כבר לא מתעלף כשגאדג'ט עתידי מגייס מיליון דולר עוד לפני שפותח, או שמשחק מגניב מקבל מימון של פי 100 ממה שביקש בהתחלה. יש פרויקטים קטנים, גדולים, מוזרים, מעניינים – חלק זוכים להצלחות אסטרונומיות וחלקם נעלמים בתהומות הנשייה.

הפלטפורמה של מימון המונים, בלי פיקוח ממשי, מאפשרת לרמאים לעקוץ אלפי תורמים תמימים עם פרויקטים שלא יראו אור יום לעולם – אם בגלל טכנולוגיה כושלת, ניהול פיננסי לא נכון או פשוט על ידי הונאה מתוזמרת ומתוכננת היטב.

באופן אירוני, בהרבה מקרים, חוכמת ההמונים היא זו שמאפשרת לחשוף את ההונאות האלה. לעתים החשיפה מאוחרת מדי, ולעתים היא גורמת לרמאים להתקפל ולברוח לפני שיתפסו אותם.

פרויקט מימון ההמונים של Triton נראה כמו חלום רטוב, תרתי משמע – מתקן המאפשר לנשום מתחת למים ללא מיכלים או עזרים חיצוניים מסורבלים. מעין דרך ליהנות מהיתרונות של צלילה חופשית, עם אספקת האוויר של צלילת מיכלים או צלילה עם מערכות סגורות. הפרויקט גייס כבר קרוב ל-800 אלף דולר, הרבה יותר מהסכום ההתחלתי שאותו ביקשו לגייס המפתחים.

הטריטון מזכיר מאוד את הגאדג'ט שבו השתמשו אובי וואן וקוואי גון ב"מלחמת הכוכבים: אימת הפנטום", כאשר צללו אל עיר הגונגנים בעקבות ג'אר ג'אר בינקס, הסית' לורד המסוכן מכולם. לטענת ה"מפתחים" של המתקן, הוא מאפשר לכם לצלול לעומק של עד 5 מטר למשך 45 דקות, והוא עושה זאת על ידי חילוץ חמצן מהמים.

underwater_starwars

חבל רק שזה בלתי אפשרי במתקן בגודל כזה, ולו בשל העובדה שעל מנת להשאיר אתכם בחיים, המתקן צריך לשאוב יותר מ-200 ליטר מים בדקה. כל ההסברים המתמטיים נמצאים כאן. שלא במפתיע, נמצא משתמש רדיט עם ראש על הכתפיים שיודע לעשות חשבון, והוא הפריך את הטענות של מפתחי הטריטון, בסיוע משתמשים נוספים.

המתקן הבדיוני זכה לסיקור בכמה אתרי קיאמוניקטים (קיא קומונוקטים), אבל אתרים אחרים (בעיקר כאלה העוסקים בצלילה) כבר הבינו שמדובר בהונאה והזהירו את הקוראים שלא להשקיע בפרויקט המפוקפק.

הפרויקט פורסם באתר אינדיגוגו, שהמוניטין שלו די גרוע בכל הקשור למניעת הונאות, והוא גם מתנער מאחריות באופן רשמי בתנאי השימוש. זאת בניגוד לקיקסטארטר, למשל, שם תנאי הכניסה לפרויקטים הכוללים חומרה, הרבה יותר רציניים.

כדאי מאוד לזכור שהעובדה שפרויקט גייס ב-700% יותר ממה שהוא ביקש תוך 24 שעות, לא הופך אותו לטוב, אמיתי או כדאי להשקעה. בדקו בקפידה לאיזה סוג של מים אתם מכניסים את הראש, כדי שלא תיחנקו מחוסר חמצן.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>