סיליקון ואלי זה כאן

 

Silicon Valley מציגה בימים אלה את העונה השנייה שלה, שמסתמנת כהרבה יותר מוצלחת מקודמתה. מדובר באחת הסדרות המצחיקות, המופרעות והמבריקות שיש היום בטלוויזיה, שמצליחה לטשטש בחוכמה רבה את הגבול בין המציאות ההיי-טקית ובין התמונה הפרודית שלה, המוצגת על המסך.

הדיאלוגים קורעים מצחוק ומספקים רפליקות שהופכות לקלאסיקות תוך דקה וחצי. הדמויות מופרכות אבל נוגעות באמיתות כואבות של העולם הזה, ובסך הכל יש כאן הצצה מאוד מעניינת לאבסורד שמאחורי כל הקונספט של סטארט אפים והחיים בתוך מסך מחשב. האנשים שאוהבים להתעצבן על אי הדיוקים בכל מה שקשור למחשבים וטכנולוגיה בקולנוע ובטלוויזיה, נהנים מאוד לראות סדרה שמתייחסת ברצינות לכל הפרטים הקטנים – ממסכי הקוד עליהם עובדים המתכנתים, דרך אזכורים של טכנולוגיות קיימות ועד הספר על ארדואינו שגילפויל קורא.

בסדרה עצמה יש אזכורים רבים לחברות אמיתיות, והופעות אורח קטנות ומבריקות של אנשים מהתעשייה, כולל מנכ"לים של חברות גדולות. חלק מהדמויות בסדרה אף מבוססות באופן בולט וצעקני על אייקונים מוכרים מעולם ההיי-טק. בקיצור, ב"סיליקון ואלי" עושים צחוק מכולם, וכולם רוצים להשתתף בחגיגה.

אפילו התוכן השיווקי, שקיים בצורה בולטת בסדרה, נעשה בצורה אלגנטית וחצופה, כזו שלא מאפשרת לכעוס על הפרסומת הלא סמויה.

מה שעוד יותר נהדר בכל הסיפור, זו השבירה המרתקת של הקיר הרביעי, שמתבצעת דווקא בחיים האמיתיים. יוצרי הסדרה לא מלווים אותה באתר תדמיתי סתמי עם תמונות יח"צ, חשבון טוויטר לא מעניין ועמוד פייסבוק חסר תוחלת, הם יוצרים מציאות מלווה, שמאפשרת למעריצי הסדרה ליהנות ממנה אף יותר.

כך למשל, Pied Piper, החברה המככבת בסדרה, מחזיקה בלוג. הבלוג נכתב, לכאורה, על ידי ג'ארד, האחראי על הפיתוח העסקי ואחת הדמויות האומללות והמצחיקות בסדרה. ג'ארד מתעד בנאמנות את המתרחש בכל פרק, כולל פרסום מודעות דרושים, תמונות רנדומליות מהווי החברה והצגת העובדת החדשה, קרלה, שכבר הספיקה לעורר מהומות כאישיות חסרת בושה ועוקצנית שעושה חסד עם נשים מתכנתות.

המהלכים האלה מתוכננים באופן ברור מראש, ובצורה מוקפדת אבל משעשעת להפליא. בפרק האחרון, הוצגה מחלקה חדשה ב-Hooli, החברה הגדולה והמרושעת שמנסה לגנוב את הטכנולוגיה של פייד פייפר. מעט אחרי שידור הפרק, נתגלה האתר המושקע הזה, שמציג את המחלקה החדשה באופן הכי גרנדיוזי ונלעג שאפשר. מי שלא מכיר את הסדרה, עוד היה עלול לחשוב שמדובר במשהו אמיתי.

ההתחכמויות לא נשארות באינטרנט, אלא זולגות גם לעולם הפיזי. בפרק השלישי של העונה הנוכחית, הוצג קמפיין שלטי חוצות מגוחך, במימון האנג'ל החדש של פייד פייפר. בו ביום, צילמו גולשים שלטי חוצות אמיתיים שפוזרו במגוון מקומות בארה"ב, עם אותו קמפיין דבילי בדיוק.

שלט חוצות פייד פייפר

החגיגה הזו כל כך מוצלחת, שאתרי התוכן הגדולים משתפים איתה פעולה בשמחה רבה. אתר Wired, למשל, הזדרז להעלות כתבת פרופיל על אחת הדמויות בסדרה, קצת אחרי שבסדרה עצמה נאמר לדמות ש-Wired עושים עליה כתבת פרופיל.

מרענן וכיף מאוד לראות עבודת תוכן מושקעת כזו סביב סדרת טלוויזיה. זה נכון שקהל היעד הוא גם כזה שצפוי להתלהב יותר מהשטיקים החביבים האלה, אבל גם בנימה רצינית אפשר לנתח את המהלכים האלה וללמוד איך עושים דברים מגניבים באינטרנט עם קצת השקעה ומקוריות. אנחנו עוד נשנה את העולם.

ומלבד זאת, אתם יודעים במה יש שלושה פסיקים?

3 תגובות ל-“סיליקון ואלי זה כאן

  1. Peaches

    קרלה היתה צולבת אותך על כתיבת המילים "נשים מתכנתות". אדרבא, בעברית אין אפילו צורך לכתוב "נשים" לפני "מתכנתות", כי המגדר נמצא כבר שם בסיומת.

    • זה היה בכוונה, ואני מוכנה להתמודד עם התוצאות. עם כל הכבוד לקרלה, היא לא מפחידה אותי יותר מדי 🙂

  2. אילה רווח

    סקירה מעולה! אני צופה אדוקה. הניתוח שלך סופר מדוייק. תודה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>