אי אפשר לברוח מהצנזורה

אוסטרליה, מדינה שעושה בדרך כלל אסוציאציות לקנגורו, שוניות אלמוגים והרבה מדבר, עושה הרבה כותרות אינטרנט בזמן האחרון. הסיבה – המדינה משקיעה 189 מיליון דולר אוסטרלי בפיקוח על תכנים באינטרנט. או במילים אחרות – בקרוב מאוד, האוסטרלים יתחילו לקבל אינטרנט מצונזרת.

עבור כל מי שעוקב אחרי תהליכי הצנזורה וההחשכה של הרשת, בעולם וגם בארץ, אין בכך חדש. התוכנית האוסטרלית לצנזורה של האינטרנט מתקדמת בצעדי ענק, ולא נראה שתעצור. הנחמה היחידה שנותרה לתושבים שעוד רוצים תוכן חופשי, היא האפשרות התיאורטית לבקש אינטרנט לא מסוננת, או באינגליזית – To opt-out. כלומר, כולם יקבלו אינטרנט מצונזרת כברירת מחדל, והסוטים (שרק פורנו מעניין אותם, כמובן) ייאלצו לבקש מהממשלה להוריד את הפילטר מהאינטרנט שלהם.

וכידוע, מה שעובד יופי בתיאוריה, מקבל צורה קצת פחות נעימה במציאות הממשית. למרות מחאות חריפות, ממשלת אוסטרליה החלה לבחון את מערכת הסינון בפברואר האחרון, תוך הצהרה שכל אחד יוכל לקבל אינטרנט בלתי מסוננת, אם בכך חשקה נפשו. אבל, מהנדסים ומומחים שעובדים בפרויקט, אומרים שהאוסטרלים לא יוכלו לבצע את ה-opt-out המיוחל – לפחות לא באופן מלא.

מה שיקרה בפועל, הוא שהגולש יוכל לבקש להפסיק את הסינון של תכנים שאינם ראויים לילדים (על פי הגדרת הממשלה), אבל לא יוכל לקבל גישה לתכנים שנמצאים ברשימה השחורה, תכנים שאינם חוקיים או באופן עקרוני לא מוצאים חן בעיני הממשלה. דובר הממשלה האוסטרלית אישר את הדברים – הפילטרים "יולבשו" על כל אזרחי אוסטרליה, בין אם זה מוצא חן בעיניהם ובין אם לאו.

וכך, בהינף מקש או שניים, עברנו מחוק שמגן לכאורה על ילדים, לחוק שבו הממשלה מחליטה באילו תכנים יצפו הנתינים שלה. נשמע מוכר? מישהו אמר איראן, מדינות חשוכות וש"ס? שששש, אל תגידו! הממשלה עוד עלולה לשמוע אתכם.

כן, נו. למה לעשות היסטריה. זו רק אוסטרליה, מדינה מלאה בקנגורו ודברים מוזרים אחרים. שטויות, זה לא כאילו שמשהו כזה קורה באמריקה (הם עסוקים יותר מדי עם משבר האשראי) או בארץ הנאורה ששמה ישראל. מה פתאום. זה רחוק, מעבר לים.

וברצינות, הצעד הזה של הממשלה האוסטרלית, מדינה נאורה לכאורה, עלול לתת לגיטימציה לחוקים חשוכים ומטורפים כאלה גם במקומות אחרים. ההגדרה "בלתי חוקי" עלולה להיות רחבה מדי, במיוחד במדינה כמו שלנו, בה יש אנשים שחושבים שהומוסקסואליות או אמהות חד הוריות צריכים להיות מחוץ לחוק. אין לי מושג מה הכוחות הפוליטיים שמניעים מהלך פסיכוטי כזה באוסטרליה, אבל ייתכן מאוד שבקרוב אצלנו. ואתם יודעים למה? כי ראש הממשלה הבא של מדינת ישראל, איזו ציפי לבני אחת שכולם מתלהבים ממנה מסיבות לא ברורות, הצביעה בעד החוק הזה. לכן, יש סיכוי סביר שהצנזורה תמשיך להשתולל גם כאן.

אחרי החגים, מן הסתם.

תגובה אחת ל-אי אפשר לברוח מהצנזורה

  1. […] נוספת: רויטל סלומון יהונתן קלינגר לאורך הפוסט הזה, אני מתייחס ל"חוק" לא רק […]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>