לא מחשב על ולא מבחן טיורינג

מבחן טיורינג

בימים האחרונים ניתן היה למצוא כותרות נרגשות בכל פינה, המכריזות על כך ש"מחשב עבר לראשונה את מבחן טיורינג". רוב אתרי התוכן, בישראל ובעולם, באורח צפוי לחלוטין, פירסמו את הכותרות הסנסציוניות, עשו קופי פייסט מאיפשהו, הסבירו בעילגות מה זה מבחן טיורינג והמשיכו הלאה.

כרגיל, אפס ביקורת ואפס בדיקת עובדות.

מבחן טיורינג?

גם אם אתם לא פרופסורים למדעי המחשב, די קל להבין שהידיעה הזו מפוקפקת, בלשון המעטה.

המאמר הזה מסכם את שלל השטויות בצורה די יעילה. הנה תקציר: קודם כל, לא היה כאן שום מחשב, אלא סקריפט צ'אט, שנועד לחקות שיחה אנושית.

שנית, זו לא הפעם הראשונה שנטען שסקריפט כזה הצליח לתעתע באנשים, והם אכן חשבו שמדובר בבן אדם.

שלישית, הוגדר מראש למשתתפים במבחן, שהבוט הוא "ילד בן 13 מאוקראינה", כך שהלכה למעשה, בכל פעם שהבוט הגיב בצורה מוזרה, המשתתפים פירשו את זה כבעיה תרבותית או פערי שפה וגיל.

בנוסף, על פי המאמר, מי שאירגן את המאורע המרגש הוא קווין וורוויק, פרסונה מפוקפקת למדי בעולם ההיי-טק (למרות היותו פרופסור לקיברנטיקה). וורוויק מפורסם בהודעות מגוחכות לעיתונות, כמו הטענה שלו שהוא אבי טכנולוגיית הסייבורג, משום שהוא השתיל שבב ביד שלו, או הסיפור שלפיו הוא הצליח לראשונה להדביק אדם בווירוס מחשב.

לרוב הקוראים אין זמן לבדוק עובדות ולוודא שמה שהם קוראים זה נכון. נראה שבשנים האחרונות הולכת ומתגברת המגמה של ידיעות לא בדוקות, שגויות, מעוותות ושקריות – אפילו כשאין בכלל אינטרסים שמעורבים בנושא. אפשר לראות זאת בעיקר בידיעות הקשורות במדע וטכנולוגיה, אבל לא רק. צאו מנקודת ההנחה שרוב התוכן שאתם רואים, מקורו ביחסי ציבור כאלה או אחרים, ובמרבית המקרים מדובר בתוכן ששוכפל והועתק ללא כל בדיקה וסינון. זו האיכות, זו הרמה. אל תאמינו לאף מילה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>