נתח השוק של גוגל כרום

גוגל כרום, הדפדפן החדש והנוצץ של גוגל, פרץ בסערה לאינטרנט ועשה המון רעש. מקדם הרעש היה גבוה מהרבה סיבות – מדובר במוצר של גוגל, מדובר בדפדפן חדש (וזה בטח לא קורה כל יום), הסכם המשתמש היה דרקוני וחצוף – ועוד.

אישית, התקנתי את הדפדפן, ראיתי בו כמה נקודות חיוביות, אבל הסרתי אותו בעקבות חששות פרטיות (למרות שהסכם המשתמש שונה כבר), וכי בסופו של דבר אני נהנית יותר מהפיירפוקס.

אחרי שהתפוגגו מעט ענני העשן שעלו מהמקלדות של הבלוגוספירה העולמית, נשארת השאלה – על איזה נתח שוק הספיק הכרום להשתלט בינתיים?

StatCounter, חברה המספקת ניטור נתונים סטטיסטיים לאתרים (כמו גוגל אנליטיקס), שיחררה קצת נתונים מעניינים, שמראים התפלגות שימוש בדפדפנים השונים באינטרנט בחודש ספטמבר. הנתונים של StatCounter מבוססים על כ-450 מיליון דפים נצפים ביום, שזו כמות לא רעה בכלל. אז רגע, לפני שאתם מקליקים – נסו לנחש. באחוזים, מה היה נתח השוק שתפס גוגל כרום?

והתשובה היא – אחד. אחוז אחד.

הדפדפן יצא לשוק ב-2 בספטמבר, כך שנתונים סבירים אפשר לראות מה-3 בחודש. הנתונים העולמיים מראים שנכון ל-11 בספטמבר, גוגל כרום אוחז ב-1.02% מהשוק. בארה"ב – 0.96% ובאנגליה – 1.01%.

שאר הדפדפנים בעולם: אקספלורר על שלל גירסאותיו – 66.32%; פיירפוקס – 24.7%; ספארי – 4.99%; אחרים (אייפון, פלייסטיישן, אופרה ועוד) – 3.65%.

הנתונים מראים שמי שנפגע הכי הרבה מיציאת הכרום, הוא פיירפוקס. וזה לא מאוד מפתיע. המשתמשים שניסו את הדפדפן החדש הם מאמצים אולטרה-מוקדמים, עם היד על הדופק של ה-http, שינסו כמעט כל דבר חדש שזז. סביר להניח שרובם לא הסירו את הפיירפוקס או האקספלורר, אלא עובדים במקביל עם כמה דפדפנים. גם הדפדפנים האחרים נחלשו מעט (מאוד), אבל בארה"ב האקספלורר דווקא התחזק.

לתפוס אחוז אחד מנתח השוק של הדפדפנים בעולם זה אולי לא רע, אבל בינתיים אין מגמה של גידול משמעותי בנתח השוק של כרום. בחלק מהמקרים אפשר לראות אפילו ירידה. יכול מאוד להיות שלגוגל יש עוד כמה הפתעות בשרוול, שעשויות לחזק את מעמדו של הכרום. תוספים, למשל, יכולים לשכנע הרבה משתמשים לעבור לכרום.

מצד שני, אחרי כל הרעש, ציפיתי לקצת יותר. מסתבר שזה לא פשוט לחדור לשוק הזה ולא כל כך פשוט לשנות הרגלים של אנשים. לפיירפוקס לקח כמה שנים טובות לתפוס 25% מהשוק, עם הרבה נפילות בדרך. לגוגל יש יותר משאבים והרבה פחות מה להפסיד. גם מיקרוסופט עוד לא אמרה את המילה האחרונה. יהיה מעניין.

3 תגובות ל-“נתח השוק של גוגל כרום

 1. המבחן האמיתי יהיה לראות כמה גוגל ימשיכו להשקיע בדפדפן לפני שהם יזרקו אותו על הקהילה. אמריקה אונליין כבר הוקיעה דפדפן מתוכה לפני כמה שנים, ולהערכתי גם גוגל לא ימשיכו לפתח דפדפן בעצמם לאורך זמן, מהסיבה הפשוטה שהמוצר בקצה הסקופ שלהם.

 2. רויטל:ראשית, הדפדפן הזה עובר את "מבחן האחיינית" שלי שכולל דפדפן ואחיינית בת עשר.
  היא מכירה את האקספולרר, שוא"ש ועכשיו את כרום.
  האקספלורר הוא המועדף שלה, אבל השבוע היא סיפרה לי כמה היא נהנית מהשימוש בכרום מה שאולי מצביע על כך שגוגל נמצאין בכיוון הנכון ככל הקשור לשימושיות, תחום שבעיניי הוא משמעותי.
  עד כמה שמדגם סטטיסטי של אדם אחד יכול להיות אמין.
  לי יצא לנסות אותו לדקה או שתיים כך שאין לי רשמים מיוחדים.
  חוצמזה, לגבי נתח שוק, עדיין אין גוגל כרום ללינוקס וכשזה יקרה נתח השוק בוודאי יזנק בעוד 000.23% ובמקביל הרעש סביבו יעלה ב35600% כי אנחנו הלינוקסאים קהילה קטנה אך רעשנית מעבר לחלקנו היחסי באוכולסיה:)

  תומר: אני בטוח שאם גוגל ישליכו את הדפדפן על הקהילה (כולל קוד מקור ורישיון מתאים) רק טוב יצא לנו.
  מי שזוכר, פיירפוקס היה אמור להיות התשובה היציבה, הקלה והלא מתרסקת לדפדפן של מיקרוסופט.
  מה נהיה מזה? don't get me started.
  בגלל זה מפותח עכשיו על ידי קרן מוזילה דפדפן בשם seamonkey שאמור להיות לשוא"ש מה שהשוא"ש היה אמור להיות לאקספלורר (ממש חד גדיא נהיה כאן עם כל הדפדפנים האלה:)
  למרבה הצער גם הוא לא שם, אבל מי יודע, אם יגנבו כמה רעיונות מהכרום, בהחלט יכול להיות שם משהו.
  בנוסף, כתבת שהדפדפן החדש לא נמצא בראש מעיניה של גוגל.
  קח בחשבון שלעקוץ את מיקרוסופט כנראה כן נמצא הראש מעייניה ויש לי תחושת בטן שהכרום, שירש את שמו מאיזשהו דפדפן מיקרוסופטי שמעולם לא ראה אור יום, הוא חלק מהעניין.

 3. […] נסיונית  – BETA, אולם ככל מוצר של גוגל הוא צבר כותרות ועשה גלים ברחבי רשת האינטרנט, גם בגלל תנאי השימוש הדרקוניים שלו […]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>