גוגל עושה פרסונליזציה ל-20% מהחיפושים

בין אם אתם מחוברים לחשבון הגוגל שלכם ובין אם אין לכם בכלל ג'ימייל או גוגל באז – מנוע החיפוש של גוגל משתמש בנתונים שיש לו עליכם כדי לתת לכם תוצאות חיפוש מותאמות אישית. הנתונים האלה כוללים, כמובן, קוקיז שנשמרות במחשב והיסטוריית גלישה.

על פי דברים שאמר בריאן הורלינג, מהנדס תוכנה בצוות הפרסונליזציה של גוגל, מנוע החיפוש של החברה עושה פרסונליזציה לכ-20% מהחיפושים המבוצעים דרכו. אם אתם מחוברים לחשבון הגוגל שלכם, אז מנוע החיפוש ישתמש לא רק בהיסטוריית הגלישה שלכם, אלא גם באנשי הקשר שלכם בג'ימייל וברשימת האנשים שאחריהם אתם עוקבים בגוגל באז.

העובדה שתוצאות החיפוש משתנות ממדינה למדינה היתה ידועה מזמן, אולם נראה שעכשיו מושכים בגוגל לכיוון הרבה יותר פרטני, ובקרוב לא יהיה מנוס מתוצאות חיפוש אישיות.

לדבריו של הורלינג, השינויים אינם דרמטיים: התוצאות עשויות להיות מוזזות למעלה ולמטה מספר מקומות, אבל אופי עמוד התוצאות לא משתנה בצורה קיצונית. עוד הוסיף הורלינג ואמר שהם נמנעים משינוי קיצוני של תוצאות החיפוש, אפילו בשם ההתאמה האישית, כי למרות כל המידע שיש להם על המשתמש, הם לא תמיד צודקים ולא תמיד מצליחים לחזות מה הוא באמת מחפש.

מה המשמעות של חיפוש פרסונלי כפוי?

אובדן הפרטיות במקרה הזה בהחלט ברור מאליו. נניח אותו בצד לרגע, בלית ברירה.

יש בעייתיות מסוימת בכך שגוגל יוצרת מעין גן סגור למחצה – היא משתמשת בנתונים שכבר ידועים על הגולש כדי לתת לו מידע שמתאים לטעמים שלו. כך, הגולש נשאר בתוך מעגל הטעמים וההעדפות הקבוע שלו, ונחשף פחות לדברים חדשים שחורגים מגבולותיו הרגילים.

מלבד זאת, מומחי SEO מתחילים כבר למרוט את השערות שעוד נשארו להם. חיפוש פרסונלי משמעותו תוצאות שונות לכל משתמש, בתלות הולכת ופחות במאמצי האופטימיזציה שנעשו באתר. גוגל בעצמה כבר רומזת לאנשי ה-SEO: בנו אתרים במחשבה על קהל היעד שלכם, ולא אתרים לרובוטים של גוגל.

ברמת המשתמש המתוחכם, זה בעיקר עלול לעצבן. חיפושים שבעבר הניבו תוצאות הגיוניות, עלולים פתאום לזרוק אתכם למחוזות ביזאריים. הפתרון הוא להקפיד יותר על חיפוש חכם ומתקדם ולצמצם את היריעה על ידי דיוק רב יותר. מנועי חיפוש אלטרנטיביים גם הם אופציה, במיוחד לטובת הצלבת מידע ומקורות – תנו צ'אנס ליאהו, או אפילו להברקות נחמדות כמו Duck Duck Go.

3 תגובות ל-“גוגל עושה פרסונליזציה ל-20% מהחיפושים

 1. יעקב

  אממ ניסיתי לתת צאנס ל Duck Duck Go והלינק מוביל לכלום
  טוב זה פשוט כי שכחת את ה M הקטנטנה בסוף הלינק 😉
  נחמד הדאק דאק הזה

  • רויטל סלומון

   תודה, תיקנתי 🙂

 2. ?

  המממ…
  ואין דרך להתחמק מזה?
  נניח ע"י מחיקת הקוקיז וIP שמתחלף באופן אוטומטי?
  (בהנחה שאתם לא רשומים לגוגל ואם כן, אז פשוט להתנתק. או PRIVATE BROWSING בFF).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>