תחרות אמיתית לגוגל?

הכצעקתה?

יש מנוע חיפוש חדש בשוק. האמת, בדרך כלל זה לא מעניין. מנועי חיפוש חדשים יש כל חמש דקות, במיוחד חוכמולוגים פסאודו-מאגניבים שאומרים כל חמש דקות "חיפוש חברתי" וחושבים שזה משכנע מישהו.

אבל יכול להיות שהסיפור של cuil (כן, ככה קוראים לו. מה נעשה) יהיה שונה. מנוע החיפוש הצעיר, הטרי והרעשני הזה נוסד על ידי יוצאי גוגל.

אההההההההה. זה משנה את כל התמונה. גוגליסטים, אה? הם בטח מבינים איזה דבר או שניים בחיפוש. That remains to be seen. בינתיים, נראה שהם מבינים שני דברים חשובים:

 1. הגודל כן קובע – החבר'ה של cuil משוויצים באינדקס של 120 מיליארד דפים, מה שלכאורה הופך אותם למנוע החיפוש עם מספר הדפים המאונדקסים הכי גדול באינטרנט. גוגל לא נותנת מספרים רשמיים, רק הרבה רוח.
 2. אף אחד לא יכול לבדוק באמת מספרים שערורייתים: אז בואו נגיד 120 מיליארד דפים! מי יידע? איך יבדקו? מה ההבדל המעשי בין 80 מיליארד, נגיד, ל-120 מיליארד?

ממדגם חיפושים קצר ולא ממצה שעשיתי, ל-cuil עוד יש הרבה עבודה בתחום סידור התוצאות הרלוונטיות ואינדוקס דפים. אל תטרחו לגגל את עצמכם. רוב הסיכויים שלא תמצאו כלום. אפילו אני, שמפוזרת בכל מיני חורים אפלים ברשת, לא מצאתי את האתרים שלי ב-cuil. עלק 120 מיליארד דפים. במבחן המספרי מול גוגל – cuil רחוק מלנצח. כמעט בכל חיפוש גוגל הביא הרבה יותר תוצאות – והרבה יותר רלוונטיות.

ובכל זאת – דברים ש-cuil יודע לעשות די טוב:

 1. תצוגת התוצאות: יש משהו מאוד מרענן בדרך בה בחרו ב-cuil להציג תוצאות חיפוש. במקום השורות האינסופיות – טורים של תוצאות המוצגות בצורה ריבועית. זה די נוח כשמתרגלים.
 2. תמונות: cuil שולף תמונות רלוונטיות מהאתרים שמופיעים בתוצאות – ומציג על יד התוצאה עצמה. נחמד.
 3. חיפושים קשורים וקטגוריות: אם כבר, זה השפן המנצח של cuil. כמעט לכל חיפוש שתבצעו, יציע cuil חיפושים קשורים – בתוויות בחלק העליון של המסך. ולא רק זה – בצד ימין של תוצאות החיפוש, מוצג ריבוע עם קטגוריות מוצעות, גם הן קשורות לנושא החיפוש.

cuil


חיפושים לדוגמא ותוצאותביצעתי כמה חיפושים פרובינצאליים וגלובליים כדי לבדוק מה מציע לנו cuil. המסקנה העיקרית שלי מהחיפושים האלה, היא שכרגע cuil מהווה קוריוז משעשע ומשהו חדש לנסות. מי שממש רוצה לחפור אחר מידע – יעדיף כלים אחרים. והנה למה:

חיפשתי Tel Aviv: מוזיאון תל אביב מופיע ראשון. עיריית תל אביב במקום השני, עם "untitled document" ככותרת. הקטגוריות המוצעות בצד ימין דווקא רלוונטיות ועשויות היטב: ערים בישראל, ערי חוף בישראל (יפה), מבנים בתל אביב, מוזיאונים בירושלים. החיפושים הקשורים המוצעים: אוניברסיטת תל אביב ומיד אחריה, לא פחות ולא יותר – מכבי תל אביב והפועל תל אביב.

הקלקתי על הפועל (טפו, מכבי) – והקטגוריות בצד ימין הפכו מעניינות יותר: כדרוגלנים גנאיים, עמדות שחקנים בכדורגל ו-FIFA.

התוצאות חוזרות על עצמן בכל מיני חיפושים סטנדרטיים שכאלה. אין הפתעות. חיפושים גנריים כמו עוף מביאים כל מיני הצעות לחיפושי מתכונים, מסעדות ואבעבועות רוח (chicken pox. סוג של גיחי?).

חיפוש אחר אולמרט, באנגלית, הביא תוצאות מאוד סטנדרטיות, וקטגוריות משעממות: חברי כנסת בישראל, מנהיגי מפלגות. מה עם "מנהיגים מושחתים מרחבי העולם"? או אולי "מעטפות עם דולרים"? מה, אלה לא חיפושים קשורים? קצת עבודת עומק, ידידי הקויילים!

אני בטוחה שסלקום מאוד ישמחו לשמוע שכשמחפשים "ישראל" בעברית, האתר שלהם ראשון. כן כן. בשביל cuil הכוכב הוא סגול. קצת אחרי זה נתקלים באתר גלובס ומיד אחריו – סקופ. ואף מילה על נענע10. בושה וחרפה. אולי הצבעים המזעזעים הבריחו את הספיידר של cuil.

ומה מקבלים כשמחפשים בלוגים (בעברית)? יותר טוב שלא תדעו.

אז הנה הם, cuil, השם החדש והלוהט באינטרנט. ההתחלה שלהם לא הכי משכנעת, אבל יש לי תחושה שזו אכן רק ההתחלה, ושאולי יש תקווה וצפויה לנו תחרות מעניינת. לפחות עד שגוגל יקנו אותם, או משהו.

אגב, את שם האתר מבטאים כמו Cool. לי זה דווקא הזכיר את Emyn Muil, אבל לא חשוב… 🙂

13 תגובות ל-“תחרות אמיתית לגוגל?

 1. רשמית, הם תומכים רק באנגלית כך שאני לא מופתעת מהתוצאות. פה ושם הצלחתי להגיע לתוצאות בעברית, אבל הן היו מאוד מוגבלות.
  ותהרגי אותי, אבל אני באמת לא מבינה איך מישהו יכול לסבול את התצוגה שלהם בעמודות.
  אני רגילה לדלג במבט על פני העמוד כדי לאתר מילות מפתח ואת מה שאני מחפשת, כשהעמוד כל-כך עמוס זה בלתי אפשרי!

  אגב, נסי לחפש את אולמרט בעברית.
  התוצאה הראשונה היא מתוך אתר ערוץ 7 (בהחלט משקף את הפופולריות של האתרים בישראל..) תחת הכותרת "חקירה פלילית נפתחת נגד אולמרט". 🙂

  • רויטל סלומון

   אני אחת שלא משנה הרגלים בקלות, אבל יש משהו די נוח בעיניי בתצוגה הזו. אפשר להחליף גם בין שניים לשלושה טורים, שזה חביב בפני עצמו.

 2. שניים היה קצת יותר סביר,
  אבל עדיין הרבה פחות נוח ממנועי חיפוש אחרים.

  • רויטל סלומון

   טוב, נחיה ונראה. את התצוגה הם יכולים להחליף בקלות אם ירצו. הבשר הוא זה שבעייתי בינתיים. אבל, הו לא. האתר קרס ביום הראשון!!! וואו. חדשות מרעישות. אפשר לחשוב שזה לא קורה לכל אתר שני שמגיע, למשל, להיות הראשון ב-Digg.

   • אני לא בטוחה שהוא באמת קרס, תראי לכמה כתבות נוספות הוא זכה רק בזכות הקריסה הזו.

    • רויטל סלומון

     אני לא חושבת שמדובר בתרגיל יחצ"ני במקרה הזה, אם כי הכל יכול להיות. העניין שהוא מרכז הוא פשוט חריג וגדול מהרגיל באתר חדש, אפילו כשמדברים על מנוע חיפוש חדש. יש פה את כל האלמנטים של עניין גולשים משובח – מנוע חיפוש חדש, יוצאי גוגל, טק קראנץ' מלטף להם את האגו, יש להם יותר דפים מגוגל – בלה בלה.

     • לא יודעת, ממש לפני כמה דקות סיימתי לכתוב פוסט די עוין עליו אצלי.
      יותר דפים זה נחמד, אבל כשלא מוצאים שום דבר כמו שצריך והכל כל-כך עמוס ומבולגן, אין סיכוי שאני אכנס אליו שוב אחרי ההתרשמות הראשונית, לפחות לא בזמן הקרוב.

     • רויטל סלומון

      ראיתי את פוסטך 🙂
      גם לי יש נטייה לשיפוטיות מהירה. הפעם יש לי תחושה שיהיה מעניין.

     • מעניין בטוח יהיה. 🙂

 3. […] להתרגל לסרוק טורים ולא רק שורות, מה אמור להיות הסדר?) ומצמיד תמונה (לאו דווקא קשורה) לכל תוצאה. גם לא ממש ברור המספר המשתנה […]

 4. […] להתרגל לסרוק טורים ולא רק שורות, מה אמור להיות הסדר?) ומצמיד תמונה (לאו דווקא קשורה) לכל תוצאה. גם לא ממש ברור המספר המשתנה […]

 5. […] זמן מה, רחשה הרשת כשהתרומם לאוויר cuil – מנוע חיפוש שהוקם על ידי יוצאי גוגל, ולרגע נתן את […]

 6. […] שעוסקים במנועי חיפוש לקבצי קול במקביל למאמרים נוספים על מנוע החיפוש החדש. גם הגישה הרעננה לא הועילה הפעם לבינג שפלט קישורים […]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>