מחקר חדש חושף: אתרי טכנולוגיה בישראל לא בודקים עובדות

בדיקת עובדות

גילוי נאות: בחלק מהאתרים והבלוגים שלי יש קישורים ממומנים לחברות אחסון אתרים ושלל פרסומות שמהן אני עושה הרבה אגורות. אני גם ממליצה ללקוחות שלי, על בסיס קבוע, היכן לארח את האתר שלהם ומאילו חברות אחסון להימנע. אז כן, אני בתעשייה ומדברת מהפוזיציה, ועדיין נמאס לי מהחרטא.

בעצם, למה אני מצפה? באמת שאני לא יודעת למה אני עדיין מופתעת. אם גם האתרים ה"גדולים", ה"מכובדים", שאמורים להיות עיתונים לכל דבר, לא טורחים לבדוק עובדות ולהאיר את עיני הגולשים – מה אפשר לצפות מאתר טכנולוגי קטן כזה או אחר?

והנה הדוגמא העדכנית – מאמר באתר גיקטיים, שעוסק בנושא מאוד פופולרי – אחסון אתרים. מי שמסתובב בקבוצות תמיכה טכנית בפייסבוק ופורומים רלוונטיים כאלה ואחרים, יודע שבכל יום ייכנס משתמש חדש שישאל את אותה השאלה, בווריאציות שונות: "איזה אחסון כדאי לי לקנות לאתר שלי?". השאלה עצמה מורכבת ולא תמיד ניתן לענות עליה באופן מוחלט מבלי לדעת את פרטי האתר, התקציב וכו'. בנוסף, התשובות תמיד יהיו רבות ומגוונות, מכיוון שכל בעל מקצוע מכיר את הנושא מזווית אחרת, ועל כל אחד שאכל מרורים מ-HostGator (למשל), יהיה אחד שמרוצה ואין לו בעיות.

סוגייה ספציפית נוספת שעולה לדיון השכם והערב, היא האם לאחסן בישראל או בחו"ל. שוב, גם כאן אין תשובה חד משמעית וכדאי להתייעץ עם אנשי מקצוע רלוונטיים, אם מדובר באתר שהוא יותר מבלוג קטן או אתר אישי.

עומס הנתונים והתחלופה בשוק הסוער של אחסון אתרים מקשים על קבלת החלטות. אז לכאורה, כתבה כמו של גיקטיים יכולה לעזור לגולש המבולבל. הבעיה היא שהכתבה, שמתיימרת להציג את חברות האחסון הגדולות בישראל, מתבססת על מקור בודד של מידע – אתר בשם Host Advice, שהוקם על ידי ישראלי שהוא גם הבעלים של חברת שיווק דיגיטלית בשם MoonShot (אל תטרחו ללחוץ על הלינק, האתר בבנייה). אין שום בעיה עם זה שהוא ישראלי, חלילה. הבעיה מתחילה כשמבינים שחברת שיווק עומדת מאחורי המחקר האובייקטיבי לכאורה. והיא מחמירה כשבודקים קצת יותר לעומק את Host Advice.

האמת שזיהיתי את האתר הזה מקילומטרים, מכיוון שיש המון כמוהו באינטרנט. עומס המידע בנושא אחסון אתרים (ובעוד כמה נושאים) יצר שוק צללים מאוס של אתרים שיווקיים, שמתיימרים להיות אתרי המלצות אובייקטיביים. האתרים האלה דומים מאוד אחד לשני, ויש להם מכנה משותף אחד ברור – כל הלינקים היוצאים בהם, הם לינקים של שיווק שותפים (Affiliate Marketing). זה נכון גם לגבי Hosting Advice, וזה אוטומטית הופך אותו לאתר שמדבר מהפוזיציה. אני אסביר את המשמעות – האתר מרוויח כסף מזומן מכל מי שמקליק על הלינקים האלה ומבצע רכישה של הוסטינג – רכישה המבוססת על המידע האמין והאובייקטיבי, לכאורה, שמוצג באתר. עכשיו, בואו נחשוב איזה אינטרס יש לאתר כזה – להציג לכם את הלינקים של ההוסטינג הכי טוב, או לדחוף לכם את הלינקים של כל חברה שהיא, העיקר שהיא מכניסה לו כסף? תראו, האתר בעצמו מכריז על כך בתנאי השימוש:

אין שום דבר רע בלינקים של אפילייט מרקטינג. אני בעצמי מנהלת אתרים כאלה ועושה כסף מהאינטרנט מאז 1996 (אח, ימי ה-25 סנט לכל קליק על באנר פורנו…). הבעיה מתחילה כאשר האתרים האלה מתיימרים להיות אובייקטיביים, ומציגים את עצמם ככלי המסייע לגולש. הבעיה מחריפה כאשר אתרים כמו גיקטיים מציגים את הנתונים שהם מקבלים מאתרים כאלה כתורה מסיני.

אז מה הבעיה?

 1. קודם כל, זה לא ממש מחקר, אלא יותר סקר. אמנם, לכאורה, אוטומטי ומבוסס על מלא אתרים, אבל עדיין. לא מחקר.
 2. בנוסף, ב"מחקר" אין שום נתונים לגבי כמות האתרים שנדגמה בישראל.
 3. ההצהרות של Host Advice תמוהות במקרה הטוב. הם טוענים, למשל, שמעולם לא נעשה מחקר על חברות אחסון (נטקראפט מוסרת ד"ש חם).
 4. הם גם שוכחים לציין פרט קטן ושולי – חלק ניכר מחברות האחסון האמריקאיות המשתתפות בסקר שייכות לאותה חברה (Endurance International Group), מה שאומר שאין ממש הבדל ביניהן מלבד במיתוג.
 5. ולא פחות חשוב – זה שחברה אוחזת בנתח שוק גדול (נניח), לא הופך אותה לחברת אחסון טובה או איכותית במיוחד. נכון שגיקטיים לא כתבו שאלה חברות טובות, אבל הם גם לא טרחו לעשות את האבחנה הזו, לטובת הגולש התמים.
 6. האזכור של Wix בכתבה הזו תמוה מאוד, ומריח חזק מאוד מתוכן שיווקי. איך מכניסים חברה לבניית אתרים DIY לתוך נושא של חברות אחסון אתרים עצמאיים, אין לי מושג. אבל פה אני באמת מדברת מהפוזיציה, אז נסתפק בכך.

אני בטוחה שלא היתה פה שום כוונת זדון או כסף שהחליף ידיים מאחורי הקלעים. גיקטיים בטח לא מרוויחים מהכתבה הזו. עם זאת, מן הראוי היה להציג הסתייגויות רציניות ולהסביר את הנתונים לגולשים, ולא להציג אותם כאילו מדובר בנתוני אמת אובייקטיביים, כשבפועל מדובר בנתונים מפוקפקים שהתקבלו מחברה שיווקית בעלת אינטרס מובהק.

צילום: צילום מסך מתוך הסרט Shattered Glass

13 תגובות ל-“מחקר חדש חושף: אתרי טכנולוגיה בישראל לא בודקים עובדות

 1. אבל יש משהו במה שהם אומרים על וויז – הקלות של קניית הדומיין והאחסון. זה די שקוף כל ההליך הזה למי שבנה אתר. לא?

  • לא כזה מסובך לקנות דומיין ואחסון. אבל גם אם נניח שכן, זה סתם שירות תיווך חסר משמעות. הם בוודאי לא מפנים אותך להוסטינג הכי טוב, אלא לזה שיש להם סידורים עסקיים כלשהם איתם.

   • אז אם בניתי בוויקס אז כדאי לחפש אחסון אחר? זה באמת משנה?
    ומה קורה בוורדפרס? זה לא אותו דבר?

    • אם בנית בוויקס זה באמת לא קריטי. אבל אתה לא יכול לייצא את האתר שלך עצמאית לאחסון אחר. אתה כבול אליהם.

     בוורדפרס אתה חופשי להזיז את האתר שלך מאחסון לאחסון וגם מדומיין לדומיין בלי שום בעיה. עברתי אחסונים כבר שלוש פעמים ב-7 השנים האחרונות (ולי יש יותר מאתר וורדפרס אחד) והכל עבר חלק.

 2. תודה

 3. הי רויטל, שמי אריאל הוכשטדט ואני אחד המייסדים של הוסט אדוויס. אני רוצה להתייחס לכל הנקודות שהעלת כאן ואשמח אם תתני להן במה מכובדת אף בגוף הטקסט.

  אני מכיר את הכתיבה שלך ואני מעריך אותה, זה לא סתם מלל חנופה, אני באמת מציין לעצמי כתיבה טובה וגרועה כשאני נתקל בה וזוכר אותך לחיוב. גם הטקסט שלמעלה כתוב טוב ולעניין, אפילו שאני לא מסכים עם רובו ומייד אני אוכיח שהוא פשוט חוטא למחקר סופר רציני.
  המחקר שלנו פורסם ב14 אתרים ובלוגים חשובים מהעולם נכון לעכשיו. אני חייב לומר שגיקטיים היו הכי רצייניים. זה מתבטא הן בהשקעה שלהם בויז'ואל שקל לראות שהרבה יותר מושקע מכל אחד אחר אבל גם במאחורי הקלעים כששאלו אותי את השאלות הקשות. אז דווקא אפשר להחמיא להם ולא להיפך. אשמח לשלוח לך דוגמאות של אתרים בינלאומיים אחרים שסקרו אותנו.

  כעת לנקודות שהעלית

  א. "איזה אחסון כדאי לי לקנות" – האמת היא שהמחקר כלל לא עונה על זה. הוא עונה על שאלה אחרת "איזה אחסון אנשים קונים בפועל". כפי שניתן לראות מהתגובות בגיקטיים, השחקן הכי גדול הוא לא תמיד השחקן הכי טוב (גו דדי). זה די הגיוני, אני לא לוקח את אשתי למקדונלדס ליום הנישואין אבל בנתח שוק הם לוקחים את רפאל.

  ב.מי שעומד מאחורי המחקר הוא חברת שיווק. נו אז מה? חוץ מזה שנעלבתי שקישרת לפרופיל של אלירן שהוא אחד השותפים, יש גם אותי שלי אין חברת שיווק, אבל למה בעצם זה משנה? זה לא שמי מאיתנו עובד בתור יועץ שיווקי לגודדדי… אנחנו כולנו עוסקים בתחום של שיווק באינטרנט והפרויקט הזה שהוא פרויקט החיים שלנו כרגע הוא אתר אינטרנט שזקוק בעיקר… ובכן לאנשים שיודעים שיווק באינטרנט.
  ג. "זיהיתי את האתר הזה מקילומטרים ויש המון כאלו" – את שוב מעליבה עבודה של שנתיים. יש מליון אתרים של "10 אתרי האחסון הטובים ביותר" שכל הלינקים שם זה לינקים אפילייט ומי שממוקם למעלה הוא מי שנותן יותר גבוה, אבל זה מה שאת מצאת אצלנו? זה ממש לא כך. אצלנו יש כמעט אלפיים חברות אתרים, לא עשר… רובן הומחלט ללא לינק אפילייט. ובכל מקרה זה באיזור אחר של האתר ולא באיזור של המחקר.
  בראש ובראשונה, המחקר שלנו מדרג חברות לפי נתח שוק ולא לפי שום פרמטר אחר, אם תסתכלי בישראל (http://he.hostadvice.com/marketshare/il/), אני חושב שאולי אולי לחברה אחת ברשימה שלנו (ולא זו במקום הראשון) יש לינק אפילייט. כן, נרשמנו לכל תוכניות השותפים שאפשר, כי זה מקור הכנסה עתידי, אבל זה לא מזיז פסיק בנתח השוק (זה כמו להגיד שגוגל מדרגת גבוה באורגני מי שמשלם לה). נכון שיש לנו דף בית עם המלצות על חברות (זה לא קשור למחקר) אבל גם שם, למרות לחצים שאנחנו מקבלים, אנחנו נותנים לגולשים לדרג ולא עושים מניפולציות. נסי ותיהני. תבקשי מחמישה חברים לדרג חברה בינונית בתור חיובית ותוכלי לראות שאפשר להשפיע על הדירוגים עדיין (ככל שיהיו יותר גולשים, זה יהיה יותר קשה). אם זה מזכיר לך את אמזון, אני מודה לך על ההשוואה.
  אגב את רשמת "כל הלינקים היוצאים בהם הם לינקים של שיווק שותפים" – אני אודה לך אם תבדקי את הנושא הזה בעמודי מחקר השוק שלנו על ישראל אבל גם על שאר העולם ותרשמי משהו כמו "בדקתי את מה שאריאל אמר ואני חוזרת בי, הוא צודק, אצלם זה הפיפס של הכלום".

  בהתייחסות לנקודות הממוספרות אצלך:

  1.אני מקבל את ההבחנה שלך. פה נכנסת העובדה שאנחנו אנשי שיווק ומחקר נשמע יותר טוב. להגנתי אני אומר שזה לא כל כך קל לבדוק את הדומיין ולחלץ ממנו את הספק אחסון ואשמח להזמין אותך לביקור שנראה לך כמה זה מסובך, זה דורש.. ובכן "מחקר" לא קטן על כל חברת אחסון.
  2.את צודקת, אני יכול לומר לך שמדובר בעשרות אלפים ואם תניחי שיש פחות משלוש מאות אלף אתרים פעילים (זורק מספר שנשמע לי הגיוני על הצד הגבוה), זה משהו שמינה צמח בחיים לא הייתה משיגה והמובהקות שלו קרובה לשלמות.
  4. נכון, יש הרבה מקרים כאלו. אבל זה נכון גם שלחמן וקידום זה שני מותגים של אותה חברה, מקובל לרוב להציג אותם בנפרד. אגב יש הבדל בין המותגים השונים של אינדורנס ואשמח לפרט בכתבה אחרת בנושא, זה יותר קרוב לאריאל וטייד, אבקות כביסה של אותו יצרן (פרוקטר) שיש בהן שוני כדי לתפוס את כל הקטגוריה

  5. אני חייב לומר שזו התקטנמות לדעתי. אם גיקטיים לא רשמו משוהו למה לבוא אליהם בטענות. הם גם לא רשמו שלא מדובר בחברות אנטישמיות ולא רשמו שלא מדובר בארגוני צדקה. אני לא חושב שמישהו מסיק שהחברות הגדולות הן הטובות וגם אנחנו לא אומרים את זה, זה מעניין ברמת המחקר העסקי ואת יכולה גם לראות באתר שלנו שהגולשים ממליצים על חברות אחרות לחלוטין מאשר אלו שיש להן נתח שוק גבוה.
  6. אני הבאתי את וויקס לשולחן של גיקטיים אז אני יכול להבטיח שזה לא תוכן שיווקי אלא האמת המרה. (מרה לגודדי). האמת שזה סיפור ענק בפני עצמו שראוי לכתב האחרת (שאני מתכנן לכתוב מתישהו, אני רואה שאת צריכה להיות במיילינג ליסט שלי :)). וויקס פשוט הפכו את השרשרת ערך, זה מהלך עסקי מבריק. הם עושים את כל הכסף שלהם בתכלס מאחסון אתרים, אבל הם לא נתפסים כחברת אחסון אתרים. וויקס הם תחליף מושלם לאחסון של גודדי, גודדי לא ירוויחו כמעט כלום אם את הדומיין תרכוש מהם ותאחסן בוויקס (המתמטיקה אומרת 12 דולר לגו דדי ו 60 דולר לוויקס בשנה).

  לגבי הסיכום שלך, אני ממש מסתייג קשות. הנתונים מובהקים, מהימנים, אני בכל הרצינות מזמין אותך לביקור על קפה וישיבה לעומק על זה. המחקר החלופי של נטקראפט ששלחת הוא מ 2012… 2012, אני חושב שזה בתקופה שאני עוד הייתי עובד גוגל ווחלמתי שבלוגרית מוערכת תקטול את הסטארט אפ שלי. אם תסתכלי בנתונים (המופרכים שלהם) תראי שגוגל היא השחקן השני הכי גדול באחסון אתרים… אני לא יודע אם זה כי הם סופרים כל אתר חינמי בבלוגר כאתר שמאוחסן בגוגל או שסתם זה עמוד של אחד באפריל, אבל אני חושב שאפשר להתגאות שחברה ישראלית מביאה לראשונה מחקר שוק רציני בתחום אחסון האתרים. שלא לדבר על החלוקה למדינות והנגישות לשפות.

  שמחתי להבהיר – זמין במייל לכל שאלה

  • עניתי לך במייל לפני שראיתי את התגובה כאן, אז אני פשוט אעתיק לכאן את התגובה שלי.

   אני מכירה את התחום של white label sites מקרוב מאוד, הרבה יותר מקרוב ממה שאתה חושב. אני לא מזלזלת במי שמטרתו לעשות כסף, ורוב הטענות שלי לא מופנות אליכם, אלא לגיקטיים, שהתפקיד שלהם היה לבדוק את העובדות ולפרסם מאמר שיסביר נושא סבוך לגולשים. העתקת קומוניקטים היא בעיה כלל עולמית, אבל אני סוקרת טכנולוגיה ותוכן בישראל, כך שזה לא רלוונטי מבחינתי.

   זה בכלל לא משנה כמה לינקים של אפילייט יש לכם. מן הסתם, לא לכל החברות יש תוכניות אפיילייט, וזה בכלל לא רלוונטי אם הן בארץ או בחו"ל. אין שום אמירה ברורה על כך שהלינקים הם שיווקיים מלבד ב-disclosure, ואתם אפילו מסווים את הלינקים היוצאים. שוב, פרקטיקה מקובלת באתרים כאלה. בנוסף, תנאי השימוש שלכם מתנערים באופן חד משמעי מהאחריות שלכאורה אתם לוקחים על עצמכם בביקורות על שירותי ההוסטינג. פרסומות יש בכל אתר כמעט, כמובן, אבל ברגע שהפרסומת נוגעת ישירות לליבה של האתר, זה הופך אתכם נגועים באינטרסים, גם אם אתם מלאכים עם כנפיים מזהב. ותפקידו של עיתונאי הוא (במינימום) להצביע על זה. הבעיה היא לא שאתם משפיעים על השוק על ידי הרשמות, אלא שאתם מקבלים כסף על כל מי שמקליק על הלינק או רוכש משהו בהמלצתכם. מאותו רגע אתם אתר שיווקי נטו, וכל השאר לא רלוונטי (בייחוד לאור הדיסקליימר המשפטי שלכם, ממנו התעלמת באלגנטיות, כמובן).

   הנתונים של נטקראפט מ-2012, אבל אתם טענתם ש*מעולם* לא נעשה סקר שוק כזה. הנה עוד אחד: http://www.ibisworld.com/industry/internet-hosting-services.html וזה רק מחיפוש קצר וטיפש בגוגל.

   וויקס זה הרבה רעש וצלצולים. אם אתה בונה שם אתר, אתה תקוע שם, אז ברור שאתה משלם לוויקס על אחסון. הם נותנים אחסון לכל מי שמשלם להם. נכון לדוחות של 2014, יש להם 1.2 מיליון משתמשי פרימיום בדרגות שונות. והם עדין מפסידים כסף.

   בוודאי שיש חשיבות להסביר את מבנה הבעלות וההפעלה של חברות. המותג זה מה שמשנה? ברצינות? משנה מה שיש בפנים, מי נותן את השירות ואיפה יושבת חוות השרתים, כמה תקלות ונפילות יש באתר, ועוד כמה פרמטרים חסרי חשיבות, שבמקרה של אנדורנס הם באמת חסרי חשיבות, ולא הייתי שולחת אף אחד לאחסן שם אפילו דף נחיתה.

   • רויטל תודה.
    קודם כל זה לא ברור מאליו שנתת לתגובה שלי להתפרסם כמו שהיא, היא קצת עוקצנית ואני מעריך את היושרה העיתונאית שלך!

    בתגובה לתגובתך לתגובתי:

    1. המחקר שלנו פורסם ב14 אתרים ובלוגים חשובים מהעולם בשבוע האחרון. כמו גיקטיים הם בדקו שהמחקר רציני לפני שפרסמו, כמו שאומרים "אי אפשר לעבוד על כולם" (דה מרקר, betanews, techingreek, internet.com, ibusiness.de, lemondeinformatique.fr ועוד רבים וטובים).
    2. הביטו בדף המחקר של ישראל he.hostadvice.com/marketshare/il/, יש שם רק אפילייט אחד מ-10 החברות המוצגות ויש לו את הדירוג הכי גרוע! כלומר אנחנו לא מתערבים בדירוג הגולשים כדי לקבל עמלה ולא משנים מיקום של חברה בנתח השוק שבכלל לא קשור לדירוג החברה אלא לגודל שלה.
    3.לגבי מחקרים אחרים שנעשו ובכלל זה מחקר נטקראפט. א.אין ולא נעשה מחקר בסדר גודל כזה על מיליוני דומיינים שפורסם בשלושים שפות על השוק העולמי ב.אין ולא נעשה מחקר עדכני על התעשייה בשנת 2015 ג. אין ולא נעשה מחקר על השוק הישראלי מעולם (האמת יש משהו לכאורה כזה באנגלית, אני מזמין אתכם לגגל ולמצוא ולצחוק על התוצאות המגוכחות שמוצגות שם על השוק הישראלי). לא בכדי כותבים על המחקר הזה בכל העולם.
    6. לגבי ההתייחסות לגיקטיים, אני רק אציין שההתנהלות שלהם הייתה הכי מקצועית שראיתי גם בהשוואה לאתרים אחרים בחו"ל. הם ביקשו וקיבלו מחקר נוסף שנעשה עבורם בנפרד על דומיינים עם סיומת .co.il (מחקר זה לא מפורסם באתר שלנו והוא גילה תוצאות מעניינות לגבי חדירת חברות בינלאומיות לשוק הישראלי – לדעתי חדשות חשובות מאוד). אני דווקא מוריד בפניהם את הכובע. בנושא דומה, גם בפני וויקס אני מוריד את הכובע ברמה העסקית, אני מבין את היתרונות של וורדפרס למשל אבל כאיש שיווק אני לא יכול שלא להעריץ את המוצר והמעטפת בוויקס. אכתוב בשמחה מאמר אורח בבלוג זה שמסביר למה וויקס באמת הורגים את גודדי (ברכות) – מעניין אותך?.

    אני אשמח אם הגולשים יבדקו בעצמם, יתרשמו מההשוואה של אלפיים החברות ויגידו אם זה נראה מוטה, יחפשו לינקים של אפילייט וכמעט לא ימצאו, יראו אם ביקורות הגולשים נראות אמיתיות או כאלו שהומצאו. אני משוכנע שהתשובה שלכם תהיה "בניגוד לתעשייה הנוראית הזו של אתרי "שקר כלשהו", החבר'ה הללו עשו כאן עבודה רצינית".

    • אתה רק חוזר על אותן נקודות ומתעלם מהעניין המרכזי – האתר שלכם הוא אתר שיווקי נטו, מלא בפרסומות סמויות וללא גילוי נאות. זה הכל וזה מאוד פשוט.

     הרבה אתרי תוכן לא בודקים כלום לפני שהם מעלים קומוניקטים, כך שזה לא אומר כלום מבחינתי. וגם – 14 אתרים זה לא אומר שכתבו עליכם בכל העולם. בכל הכנות, ממש לא מעניין כמה הפיצו את הקומוניקט שלכם. זה לא נתון רלוונטי, לא מעיד על איכות הסקר שלכם או על איכות אתרי התוכן שבהם הוא פורסם.

     כפי שכבר ציינתי שוב ושוב – זה בכלל לא משנה כמה קישורי אפילייט יש לך באתר. עצם העובדה שאתה ביד אחת מרוויח כסף מפרסומת בתחום מסוים וביד שנייה ממליץ עליו באובייקטיביות לכאורה, זה ניגוד עניינים. לרוב החברות הישראליות גם אין תוכניות שיווק שותפים.

     ושוב דילגת על עניין הדיסקליימר המשפטי, שמנער כל אחריות מכל לינק שיש באתר ומכריז בריש גלי שאתם לא בודקים כל לינק ולא סומכים את ידיכם על הפרסומות שאתם מפרסמים בצורה סמויה ומוסווית באתר בכל מקום אפשרי.

     הגולשים לא יכולים "להתרשם" על סמך ביקור באתר בלי בדיקה מעמיקה של מסד הנתונים של המשתמשים שלכם, כמה מהם אמיתיים ומאיזה חברות אתם מרוויחים הכי הרבה דרך תוכנית שיווק השותפים שלכם. כאמור, זה סבבה שאתם רוצים לעשות כסף, רק בוא לא נעמיד פנים שזה משהו אחר.

 4. רויטל, טוב נראה לי שאנחנו קרובים להצליח לסיים בהסכמה כלשהי את הדיון. לשאלותייך הפתוחות:
  – "האתר שלכם הוא אתר שיווקי נטו," – לא נכון. לב האתר הוא מחקר השוק שנותן נתונים יבשים לגבי מי גדול ומי קטן בכל מדינה ומדינה.
  – "וללא גילוי נאות" – אבל יש גילוי נאות, בהמשך את מבקרת אותו… זה חלק מהדיסקליימר
  – "הרבה אתרי תוכן לא בודקים כלום לפני שהם מעלים קומוניקטים" – צודקת. פשוט מה שפורסם בגיקטיים (לצערי) לא תואם את הקומיניקט. הקומוניקט מדבר על נתח שוק עולמי והם דיברו על ישראל. בנוסף הם סקרו נתונים שכלל אין באתר שלנו.
  – "זה ניגוד עניינים" – את צודקת זה נכון גם לגוגל וזאפ בדיוק באותה מידה. אנחנו רוצים לעמוד ברף שלהם ומכירים בניגוד העניינים המובנה תוך הבטחה לא ליפול בו.
  -"שמנער כל אחריות מכל לינק שיש באתר" – שוב, כמו זאפ וגוגל, אני לא רוצה שמישהו יתבע אותי כי האתר שלו נפל, אחרי שקרא ביקורת שכתב גולש אחר בכלל על בלו הוסט או לחץ על פרסומת אדסנס באתר שלנו וקנה טוסטר שהצית לו את הבית.
  "זה סבבה שאתם רוצים לעשות כסף, רק בוא לא נעמיד פנים שזה משהו אחר." – את חצי צודקת, כלומר אנחנו לא רוצים לעשות כסף, אנחנו רוצים לעשות "המון כסף" 🙂 יש מחקר של ג'ים קולינס "לנצח נבנו" שמראה שחברות שלא מתעניינות רק בכסף, אלא מנסות להשאיר חותם על העולם, מצליחות יותר מחברות שמרוכזות בשקל. אנחנו כאלו, כלומר אני חייב לממן את הגנים האנתרופוסופים של הילדים שלי, אבל אני רוצה לעשות את זה באמצעות אתר אינטרנט שמשווה מחירים וגורם לאנשים לחסוך כסף על שירותי האחסון שלהם. אני באמת חושב שמחקר השוק יביא לנו קרוב לאפס שקלים, אבל התרומה שלו לתעשייה היא עצומה.

  תמשיכי לפקפק, תמשיכי לבדוק, תמשיכי לחפש אותנו ואחרים. זה מה שעוזר לסנן את האיכות מהזבל וזה גם מה שיגרום לנו לא לסטות לצד האפל כשחברת הוסטינג כלשהי תגיד לנו "מה איכפת לכם לשים אותנו יותר למעלה, זה ישתלם לכם".

  • אנחנו לא מסכימים על כלום – אתה טוען שהאתר שלכם לא שיווקי, ואני טוענת שזו מטרתו היחידה – להביא כסף מלינקים של תוכניות שיתופיות.

   מעניין איך פתאום גיקטיים המקצועיים כל כך פירסמו נתונים שלא שלכם.

   אתה לא באמת חושב ש"מחקר" השוק שלכם יביא אפס שקלים. זה בסך הכל עוד דרך למשוך טראפיק לאתר שלכם תוך הצגת "נתוני אמת", המצופים בלינקים של אפילייטס. התרומה היא לא לתעשייה, אלא לכיס שלך. שכאמור, סבבה והכל, אבל חלאס עם הצגת הפילנתרופיות הזו.

   הדיסקליימר המשפטי שלך מנער אותך מכל אחריות. הבעיה היא לא בביקורות של הגולשים, שאף אחד לא יודע כמה הן אמיתיות וכמה הן מוטות או מזויפות (בעיה ידועה גם באתרים כמו YELP וטריפ אדווייזור), אלא בכך שהרבה מהלינקים היוצאים שלך הן פרסומות, ורוב הגולשים שלכם לא מודעים לזה בכלל, כולל האנשים שקראו את המאמר בגיקטיים והסיקו מזה שאפשר לסמוך על הדירוגים שלכם כאובייקטיביים ואמינים. אתם גם מסווים את הלינקים היוצאים שלכם, שזו שיטה שמעידה יותר מהכל על הכוונות שלכם.

   אמשיך לפקפק ולבדוק גם בלי האישור וההתנשאות שלך. חשוב מאוד שיהיה מי שיכוון את הפנס לפינות החשוכות של האינטרנט, שבהן מנסים למכור לנו לוקשים על איכות, ובתכל'ס אנחנו מקבלים רק נתיב ישיר לעמלות שמגיעות לכיס שלכם.

 5. תמיר

  תודה לך שכתבת את בדיוק מה שחשבתי שקראתי את הכתבה בגיקטיים ו"המחקר"

 6. נו, אני מרים ידיים… אני מרגיש שבמקום לייצר הבנה אני נתפס כמתנשא וזו לא הכוונה.
  אם לנסות לסכם את הטענה המרכזית שלי: מחקר השוק שלנו אינו מוטה. אני מתחייב על זה, אי אפשר לקנות מיקום שם או שיפור במיקום שם, אלו נתוני אמת.
  אני מסכים עם מה שאמרת שהחסרונות שלנו דומים לחסרונות של טריפ אדוויזור ו YELP, אנחנו מנסים להיות בדיוק זה בעולם ההוסטינג.

  יאללה, הגולשים באתר שלך ושל גיקטיים מספיק חכמים לדעתי, אני נותן להם לפקפק ולהחליט אם אנחנו "עוד אתר השוואות קיקיוני" או שאנחנו טריפ אדוויזור לעולם האחסון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>