האדם שבברווז ינצח

פתאום קם אדם בבוקר ומחליט לפתח מנוע חיפוש. בעידן כוחות השוק האטומיים של גוגל, מיקרוסופט ויאהו, זה נשמע קצת כמו שיגעון, פרויקט עורבא פרח שאין לו סיכוי. אבל לפעמים, עורבים הופכים לברווזים – וגם הניסיונות המטורפים מצליחים.

גבריאל וויינברג הוא מסוג האנשים שלא מפחדים לנסות, לפתח ולעשות הכל בעצמם. הוא מציג את עצמו כמפתח, האקר ואנג'ל עם מנטליות של Bootstrapper – מינוח שבעולם ההיי-טק מתייחס לפרויקטים וסטארט-אפים שפועלים ללא מימון או סיוע חיצוני. צריך אומץ כדי לפתח מנוע חיפוש ולהצהיר על תחרות ישירה בגוגל. ראינו איך מקימי Cuil עשו זאת ברעש גדול והתרסקו בקול ענות חלושה. ומילא מנוע חיפוש – אבל לקרוא לו Duck Duck Go? זה כבר באמת יוצא דופן. מה גורם לאדם להחליט לפתח מנוע חיפוש?

"זה די פשוט", אומר וויינברג, "לגוגל יש המון בעיות, וראיתי מקום לשיפור. אני מתכוון בעיקר לבעיית תוצאות ספאם/SEO שלא משרתות את הגולש, ועמודי תוצאות מבלבלים במיוחד. בהרבה מקרים, התוצאות שגוגל מגיש פשוט לא היו לי ברורות. אב הטיפוס המקורי היה שילוב של דלישס ו-ויקיפדיה. הייתי כל כך מרוצה מהתוצאה, שהחלטתי להיכנס לעומק הפרויקט. המטרה שלי היתה, ועודנה, לשפר את החיפוש, ואני מצהיר בגלוי שאני מתחרה בעיקר מול גוגל".

Duck Duck Go פועל על בסיס Bot ואלגוריתמים, וגם על בסיס מידע שנצבר באמצעות Crowdsourcing – מידע שנאסף ונערך על ידי בני אדם. "מידע כזה הוא הרבה יותר רלוונטי והגיוני. זה מידע שנוצר על ידי אנשים בשביל אנשים, וקל יותר להבין אותו", מסביר וויינברג.

כתבתי לראשונה על המנוע הברווזי לפני שנה. אחרי כל הדאחקות על השם המשעשע, התפניתי גם לבדוק אותו וגיליתי שהוא עושה עבודה טובה למדי. לפעמים הוא נותן תוצאות טובות יותר מגוגל, והוא בהחלט מסדר אותן אחרת. הממשק הפשוט והפונט הגדול מתעתעים קצת – Duck Duck Go נראה כמו מנוע חיפוש פשטני לאנשים לא טכניים לחלוטין, אבל בתוך הקרביים שלו יש פיצ'רים מאוד מתוחכמים, שמאפשרים חיפושים מורכבים.

עברה שנה, והברווז האינטרנטי עדיין איתנו, ואף מתחזק וצובר תאוצה. יש אפילו כמה נועזים שהצהירו שהם הגדירו אותו כעמוד הבית שלהם, במקום גוגל. הטראפיק באתר קפץ לכמה עשרות אלפי יוניקים ביום, ונראה שיש עתיד.

מה גרם לקפיצה הפתאומית בתנועת הגולשים?

"אני מייחס את הגידול בטראפיק למקור עיקרי אחד – Reddit", אומר וויינברג, "זה התחיל מכך שמיקמתי שם פרסומת, ולאחר מכן הוזמנתי ל-AMA (סשן שאלות ב-Reddit, ראשי תיבות של "Ask Me Anything"). ההחלטה שלי שלא לאחסן כתובות IP של הגולשים באתר כדי להגן על פרטיותם, משכה גם היא תשומת לב והביאה עוד טראפיק לאתר. הרבה גולשים הגיעו לבדוק במה מדובר, והמשיכו להשתמש ב-Duck Duck Go גם לאחר מכן".

העובדה ש-Duck Duck Go לא מאחסן כתובות IP קצת מקשה על מעקב אחר הטראפיק באתר, אבל כיום מדובר על כ-30-40 אלף יוניקים ביום.

וויינברג נמצא בכל הרשתות החברתיות המרכזיות, ודי פעיל בהן. שאלתי אותו איזה ערוץ הוכיח את עצמו כיעיל ביותר מבחינת קידום מנוע החיפוש, והתשובה שלו לא כללה את המילה טוויטר: "אין ספק ש-Reddit הוא ערוץ הקידום המרשים ביותר, אם כי אני פתוח לנסות כל דבר. גם Hacker News מסייע לי בקידום". הקהל של Reddit ו-Hacker News הוא טכנולוגי, הארד-קור ולא סלחני. אלה הן קהילות של חדשות חברתיות, בדומה למה ש-Digg היה פעם, שעוסקות בעיקר באינטרנט, תכנות וטכנולוגיה. הם גם המאמצים המוקדמים האופייניים, כך שייתכן שיש ל-Duck Duck Go סיכוי אמיתי להתפתח.

וויינברג טוען שהוא משתמש כמעט כל הזמן במנוע החיפוש הברווזי שלו, עם בריחות קצרות החוצה ל-Bing ולגוגל. "אני אוהב את בינג במיוחד, מכיוון שהממשק שלהם חדשני ומעניין", הוא אומר.

לוויינברג יש היסטוריה מעניינת בעולם ההיי-טק. יש לו תואר B.S בפיזיקה מ-MIT ותואר M.S בטכנולוגיה. בזמן הלימודים הוא הספיק להקים את NamesDatabase, רשת חברתית פרטית, ולמכור אותה ב-10 מיליון דולר. כיום הוא מפתח את מנוע החיפוש שלו, כותב ספר על סטארט-אפים וכיצד הם צוברים תאוצה, מנהל בלוג ומחפש חברות מעניינות להשקיע בהן. "אני משקיע בחברות ואנשים שהם כמוני – כאלה שעושים הכל בעצמם ושמוכנים לעשות דברים משוגעים", הוא מציין.

המשוגעים האלה כנראה לא יירדו מהגג בקרוב, ואולי בסופו של דבר גם יספקו לנו אלטרנטיבה ראויה לשלטון האימים של גוגל.

Many thanks to Gabriel Weinberg for this interview. May the Duck be with you!

1 תגובות ל-“האדם שבברווז ינצח

  1. אחרי שאתמול הסתבכתי עם גוגל, ניסיתי את הברווז ומצאתי את התשובה שחיפשתי. הרשים אותי. הפכתי אותו לחיפוש ברירת המחדל שלי. תודה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>